Skomplikowana sytuacja w Hondurasie: proklamacja dwóch przewodniczących Kongresu Narodowego

Skomplikowana sytuacja w Hondurasie: proklamacja dwóch przewodniczących Kongresu Narodowego

Kongres Hondurasu mianował w niedzielę dwóch prezydentów w oddzielnych uroczystościach, pogłębiając kryzys polityczny cztery dni po inauguracji lewicowego prezydenta-elekta Xiomara Castro, prowadząc do niepewności podczas inauguracji.

Deputowani z partii Libertad y refundación (Libre) i innych honduraskich organizacji politycznych zostali dziś zaprzysiężeni przed Radą Zarządzającą Kongresu Narodowego, równolegle z kolejną ratyfikacją zarzutów dokonaną przez parlamentarzystów wyrzuconych z tej partii.

W siedzibie parlamentu elektorzy opowiadający się za porozumieniem podpisanym przez prezydenta elekta Xiomarę Castro zatwierdzili propozycję dotyczącą najwyższych stanowisk odpowiadających Luisowi Redondo podczas prezydentury; Hugo Noy jako wiceprezes i Carlos Zelaya jako sekretarz.

Z drugiej strony, poseł Jorge Calix, jeden z wykluczonych z szeregów partii Libertad y Recoveryación (Wolna), został ratyfikowany jako najwyższa postać krwawego astronoma podczas sesji parlamentarnej w klubie Bosques de Zambrano w Tegucigalpa . Uczestnicy poparli również kadencję Yahvi Sabillona jako wiceprezesa Circulation oraz Beatriz Valle jako sekretarza.

„Uznaję przewodnictwo Kongresu, na czele którego stoi przedstawiciel Luis Redondo, i zapraszam go do złożenia przysięgi z ludem 27 stycznia” – napisał Chiomara Castro na Twitterze.

„Gratuluję przedstawicielom, którzy odrzucili 12 lat sieci korupcyjnych obecnego prezydenta Juana Orlando Hernandeza” – dodał prezydent elekt, który pojawił się, by pogratulować Redondo na Capitol Hill, otoczonym przez swoich zwolenników.

Wybrany wiceprezydent i przewodniczący Partii Honduraskiej Salwadoru, Salvador Nasrallah, potwierdził, że „wszystko, co Calix wdraża gdzie indziej, a nie w Kongresie, nie ma powodu, by istnieć i nie ma legalnej legitymacji” i ponownie potępił zorganizowaną przestępczość i handel narkotykami.

„Nadchodzi kryzys wielkich rozmiarów i niebezpieczne jest, że Xiomara Castro nie obejmie urzędu” – powiedział AFP Eugenio Sosa, analityk i profesor socjologii na Uniwersytecie Narodowym.

„Istnieje również ryzyko nowego zamachu stanu” – ostrzegł.

Castro wygrał wybory 28 listopada miażdżącą większością głosów dzięki sojuszowi z PSH, w zamian za nominację kandydata na prezydenta Salvadora Nasrallaha na stanowisko wiceprezydenta.

Kongres składał się z 50 przedstawicieli Liebera, 44 z CPN (dla obecnego prezydenta Juana Orlando Hernandeza), 22 z Partii Liberalnej (PL, po prawej), 10 z PSH i dwie inne partie.

(z informacjami od Prensa Latina i AFP)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.