Słonie rodzą się bez kłów, aby przeżyć

Mozambique: Elefantes que nacen sin colmillos para sobrevivir

Dobór naturalny w czasie rzeczywistym: Coraz więcej słoni rodzi się bez kłów w Parku Narodowym Gorongosa w Mozambiku. Badanie opublikowane właśnie w Science sugeruje, że jest to spowodowane: Ewolucyjna odpowiedź na brutalną rzeź tych zwierząt przez kość słoniową podczas 15 lat wojny secesyjnej.

To kłusownictwo na ciosy sfinansowało część działań dwóch przeciwnych stron i doprowadziło gatunek na skraj wyginięcia. Eksperci zajmujący się słoniami pracujący w parku zaczęli zauważać to zjawisko po zakończeniu konfliktu w 1992 roku.

Widzieli to przed wojną, Około 18,5% samic słoni urodziło się bez kłów, a od końca odsetek ten wzrósł do 33%.

zmasakrowana populacja

W Mozambiku wybuchła wojna domowa między siłami rządowymi a antykomunistycznymi rebeliantami w latach 1977-1992.

podczas zawodówW Mozambiku 90% słoni zostało ubitych przez bojowników z obu stronSprzedawać kość słoniową oraz kupować broń i amunicję.

W ten sam sposób, w jaki dziedziczymy kolor oczu czy grupę krwi, geny są odpowiedzialne za słonia, który dziedziczy kły swoich rodziców.

Podczas wojny te słonie bez kłów były zaniedbywane przez myśliwych, co zwiększało prawdopodobieństwo, że przekażą te geny swoim potomkom.

„zły” gen

Zdjęcie: Getty Images.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że narodziny bez kłów, obserwowane tylko u samic słoni, są związane z płcią.

Po zsekwencjonowaniu genomów słoni z kłami i bez, Analiza wykazała, że ​​jest to związane z mutacją w chromosomie X, która była śmiertelna dla mężczyzn, Nie mogła prawidłowo rosnąć w łonie matki i występowała powszechnie u kobiet.

Współautor badania, profesor Robert Pringle z Princeton University w New Jersey, USA, wskazuje, że odkrycie to może mieć wiele długofalowych implikacji dla gatunku.

Ponieważ ta cecha jest śmiertelna dla potomstwa płci męskiej, może to oznaczać, że ogółem rodzi się mniej słoni.

Opóźni to odrodzenie się tego gatunku, którego w parku narodowym jest około 700 osobników.

„Urodzenie się bez kłów podczas wojny może być korzystne, ale ma to swoją cenę” – mówi Pringle.

Innym potencjalnym wpływem jest wpływ na krajobraz, w którym badania wykazały również, że słonie z kłami i bez zjadają różne rośliny.

Pringle podkreśla jednak, że jest to odwracalne, ponieważ populacja odradza się i nie jest już na skraju wyginięcia.

„Dlatego spodziewamy się, że ten syndrom zaniknie, pod warunkiem, że perspektywy ochrony pozostaną pozytywne, tak jak ostatnio” – mówi profesor.

„Jest ogromna burza przygnębiających wiadomości o bioróżnorodności, ludziach i środowisku. Myślę, że ważne jest również, aby podkreślić, że jest kilka jasnych punktów” – kontynuuje.

(zaczerpnięte z BBC)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *