Słowacja dołącza do Węgier i Polski i wstrzymuje nawóz zbóż z Ukrainy

Słowacja dołącza do Węgier i Polski i wstrzymuje nawóz zbóż z Ukrainy

Słowacja dołączyła do dwóch pozostałych krajów UE, które w sobotę ogłosiły takie same działania mające na celu ochronę rynku krajowego. Jest to zawieszenie importu produktów rolnych z Ukrainy. Jednakże, Komisja Europejska Bada, czy ogłoszone przez Polskę i Węgry tymczasowe weto w sprawie importu zbóż i innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy To legalne.

W szczególności Komisja Europejska zwróciła się już do władz tych trzech krajów o więcej informacji, przypominając, że polityka handlowa leży w wyłącznym zakresie kompetencji Unii Europejskiej. W tym sensie widzicie Brukselę”.Działania jednostronne są „niedopuszczalne”. W szczególności rzeczniczka ds. rolnictwa w Radzie Wykonawczej Wspólnoty, Miriam García Ferrer, ograniczyła się do podkreślenia, że ​​„nie znamy dobrze podstaw prawnych takich środków, ale oczywiście kontaktujemy się z władzami, aby je zrozumieć. ” ”

Jednak według poinformowanych źródeł rządowych gazety „Prawda” import ten został zakazany Jest to tymczasowe i zapobiegawczeZostał on przyjęty pomimo krytyki Komisji Europejskiej wobec „jednostronnych” decyzji Warszawy i Budapesztu.

Ukraińskie produkty, których wjazd jest zabroniony, to Ziarna, cukier i nasionaSusz paszowy, chmiel, len, konopie, owoce i warzywa, przetwory owocowo-warzywne, wino, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, miód i produkty pszczele. Władze wykonawcze Bratysławy wydały dziś dekret zawierający ten wyjątkowy środek mający na celu zapobieganie zniekształcaniu przez Ukrainę cen towarów na lokalnym rynku.

Ze stolicy okazują swoje zaniepokojenie

Po tym, jak w ubiegły weekend Polska i Węgry ogłosiły tymczasowy zakaz importu ukraińskiego zboża, ogłosiło słowackie Ministerstwo Rolnictwa wezwał Na dzisiaj jeden Wspólne spotkanie ministerialne I z ekspertami w tym zakresie.

Bratysława wyraziła już swoje zaniepokojenie destabilizującym skutkiem rosnącej obecności na rynku krajowym ukraińskich produktów po znacznie wyższych cenach. Taniej Z tych, które słowaccy rolnicy mogą zaoferować. Ponadto ze względów zdrowotnych w zeszłym tygodniu w tym środkowoeuropejskim kraju zakazano handlu i przemiału ukraińskiej pszenicy przeznaczonej do spożycia przez ludzi i zwierzęta.

Środek ten ogłoszono po tym, jak Państwowa Administracja Weterynarii i Żywności poinformowała, że ​​odkryła grupę 1500 ton ukraińskiej pszenicy Jak stwierdziło Ministerstwo Rolnictwa, nie spełnia warunków zdrowotnych pozwalających na wprowadzenie go do obrotu.

Unia Europejska zakupi ukraińskie zboże we współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym

Wcześniej Słowacja wydała dekret, że kontenery ze zbożem w tranzycie będą zamykane, aby zapobiec przedostaniu się ich na rynek krajowy, co obecnie stało się Skondensowany. Ministerstwo Rolnictwa oświadczyło w zeszły piątek, że bada możliwość zaproponowania Unii Europejskiej mechanizmu ułatwiającego przywóz ukraińskiego zboża do krajów trzecich bez wpływu na dostawy dwudziestu siedmiu krajów.

Pomysł jest taki, aby UE kupowała ukraińskie zboże we współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ i zostanie to zaprezentowane przyszłej Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE (Agrifish).

Rządy Bułgarii i Rumunii również poinformowały, że badają możliwe środki Zapobiegaj konkurencji Które uważają za „niesprawiedliwe” wobec ukraińskich produktów na swoim terytorium.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *