Słowenia zaprasza również Bośnię i Hercegowinę do ubiegania się o status kandydata

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 17 czerwca 2022 – 16:27

ZAGRZEB, 17 czerwca (EFE) – Na szczycie w przyszłym tygodniu Słowenia zaproponuje swoim partnerom z Unii Europejskiej przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do przystąpienia do Bloku Wspólnoty.

„Zaprezentujemy propozycję” dla Bośni i Hercegowiny uzyskania statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE, agencja informacyjna STA powołała się na wypowiedź premiera Słowenii Roberta Goluba w Brukseli w piątek.

Szef rządu z zadowoleniem przyjął „zielone światło” udzielone dziś przez Komisję Europejską dla kandydatury Ukrainy i wyraził przekonanie, że Bośnia i Hercegowina jednocześnie będzie zaliczać się do tej samej kategorii.

Słoweńska propozycja została już formalnie przedstawiona w liście wysłanym wczoraj w czwartek przez głowę państwa Boruta Pahora do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Stanowisko Lublany zbiega się ze stanowiskiem Wiednia w tym sensie, że otwiera europejską perspektywę, jak nie zostawiać w tyle krajów Bałkanów Zachodnich.

„Nie powinno być podwójnych standardów ani kandydatów pierwszej i drugiej kategorii” – podkreśliła dziś austriacka minister spraw europejskich Caroline Adstadler w oświadczeniach dla APA.

„W szczególności w przypadku Bałkanów Zachodnich dotrzymywanie obietnic jest kwestią bezpieczeństwa dla Europy i kwestią wiarygodności dla UE” – dodał.

Dodał, że „to – powiedział – wymaga ustanowienia kandydata Bośni i Hercegowiny, rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną oraz liberalizacji wiz wjazdowych do Kosowa”.

Rada Europejska spotyka się w dniach 23-24 czerwca w Brukseli, po szczycie UE-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się rano 23. EFE

vb / wr / reklamy

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *