Śmiertelna zimowa burza zakłóca Boże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych świat | Dr..

Potężna zimowa burza, która nawiedziła Stany Zjednoczone obfitymi opadami śniegu i polarnymi wiatrami, zabiła co najmniej 17 osób w sobotę (24.12.2022), pozbawiła prądu pół miliona osób i unieruchomiła tysiące podróżnych z powodu odwołanych lotów na kilka godzin przed Bożym Narodzeniem.

Władze potwierdziły co najmniej 17 zgonów związanych z burzą w ośmiu stanach. Ciężkie opady śniegu, wiatry o sile huraganu i niskie temperatury sprawiły, że większość kraju, w tym zwykle umiarkowane południe, zamarzała trzeci dzień z rzędu w sobotę.

„Huragan bombowy”, określony przez National Weather Service jako „raz na pokolenie”, spowodował odwołanie około 2800 lotów w sobotę i opóźnienie kolejnych 6600, dzień po odwołaniu prawie 6000 startów, według specjalistycznej strony internetowej FlightAware.

Sekretarz transportu Pete Buttigieg napisał w sobotę na Twitterze, że „najpoważniejsze zakłócenia są już za nami, ponieważ operacje linii lotniczych i lotnisk stopniowo się odbudowują”.

Podróżni oczekują cudu

Wielu podróżnych, którzy utknęli na lotniskach w Atlancie, Chicago, Denver, Detroit i Nowym Jorku, ma nadzieję na bożonarodzeniowy cud, który pozwoli im dotrzeć na czas na uroczystości.

Tak jest w przypadku 35-letniego Zacka Cuylera, który po dwukrotnym odwołaniu lotu do Houston, gdzie ma spotkać się z rodziną, będzie musiał spędzić Wigilię z przyjaciółmi w Nowym Jorku.

Chociaż przyznaje, że był „przytłoczony tymi odroczeniami”, oszacował, że będzie mógł spotkać się z bliskimi w południe w niedzielę, w Boże Narodzenie.

Przerwy w dostawie prądu przesunęły się w niektórych miastach

Według Poweroutage.us stanami najbardziej dotkniętymi awarią są Karolina Północna, Maine i Tennessee, gdzie termometr wskazywał głównie temperatury poniżej zera.

Według strony, do godziny 23:00 czasu środkowoeuropejskiego w sobotę około 530 000 użytkowników nadal nie miało prądu z powodu skutków ekstremalnego zimna.

Źródła zamarły w Charleston w Południowej Karolinie.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na energię niektóre miasta zaczęły wprowadzać rotacyjne przerwy w dostawie energii elektrycznej, uniemożliwiające niekiedy ogrzanie domów.

śmiercionośne sposoby

W wielu krajach drogi stały się nieprzejezdne lub bardzo niebezpieczne, co prowadzi do wypadków śmiertelnych.

W Ohio cztery osoby zginęły w wypadkach związanych z burzą, powiedział gubernator Mike DeWine.

W stanie Nowy Jork gubernator Kathy Hochul wysłała Gwardię Narodową do hrabstwa Erie i jego głównego miasta, Buffalo, gdzie według władz służby ratownicze załamały się w trudnych warunkach śnieżycy.

Dzień wcześniej w tym rejonie wydano zakaz wjazdu. Jednak szeryf hrabstwa Erie, Mark Poloncars, powiedział w sobotę, że „w samochodach mogą być uwięzione setki ludzi, w tym ci, którzy próbowali wydostać się późno w nocy”. Dodał, że dwie osoby zmarły z powodu problemów zdrowotnych, ponieważ nie udało się ich uratować.

W Buffalo śnieg zasypał chodniki, ulice i podjazdy.

W Buffalo śnieg zasypał chodniki, ulice i podjazdy.

„Nie wychodź z samochodu!” — poinformowały lokalne służby pogodowe. Zalecili „przymocowanie ubrania do anteny lub okna, aby wskazać, że potrzebujesz pomocy”.

Zamknięte drogi z powodu śniegu

Lód drogowy zamknął również główne autostrady, w tym międzystanową 70 w całym kraju, a jej odcinki zamknięto w Kolorado i Kansas.

W miastach takich jak Denver czy Chicago otwarto schroniska, aby przyjąć potrzebujących, aby mogli się ogrzać i chronić przed niebezpieczeństwem hipotermii.

NWS powiedział, że burza ma trwać przez cały weekend, zanim temperatury powrócą do normy w połowie przyszłego tygodnia.

Ten rodzaj burzy jest wywoływany przez „bombę niskociśnieniową”, zderzenie dwóch mas powietrza, jednej bardzo zimnej znad Arktyki, a drugiej tropikalnej znad Zatoki Meksykańskiej, zaostrzone przez bardzo gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego w mniej niż 24 godziny.

Alert pogodowy w Kanadzie

Do tego czasu: „Jeśli musisz podróżować lub przebywać na zewnątrz, przygotuj się na ekstremalne zimno, nosząc wiele warstw odzieży i zakrywając jak najwięcej skóry” – napisał serwis w sobotę. „W niektórych miejscach przebywanie na zewnątrz może doprowadzić do odmrożeń w ciągu kilku minut”.

Spodziewany jest silny wiatr o prędkości przekraczającej 95 km/h, który może spowodować większe szkody, w tym powalenie drzew na linie energetyczne.

Burza dotknęła również Kanadę, a do wszystkich prowincji wysłano ostrzeżenia pogodowe.

Setki tysięcy ludzi straciło prąd w Ontario i Quebecu, a lotniska w Vancouver, Toronto i Montrealu zostały dotknięte odwołanymi lotami.

Pasażerowie kilku zatrzymanych pociągów w Ontario zgłosili, że przebywali w wagonach do 18 godzin z powodu trudnych warunków pogodowych.

jc (@afp, efe)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.