sobota 13 listopada 2021 (12.00 GMT)

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 13 listopada 2021 – 11:47

Szczyt Klimatyczny

Nowy projekt COP26 wzywa do podwojenia środków na adaptację do zmiany klimatu

Glasgow (Wielka Brytania) (EFE) – Nowy projekt umowy przedstawiony przez prezydencję COP26 w sobotę wzywa kraje rozwinięte do co najmniej „podwojenia” finansowania przed 2025 r., aby kraje rozwijające się przystosowały się do zmian klimatu. Nowy tekst podtrzymuje wezwanie do przyspieszenia eliminacji węgla i „nieefektywnych dopłat do paliw kopalnych” i zauważa z „głęboką obawą”, że przy ogłoszonych do tej pory krajowych celach redukcji emisji, temperatura w 2030 r. wzrośnie o 13,7% w porównaniu z 2010 r. .

Korona wirus

———–

Rosja

Moskwa (EFE). Według danych Centrum Operacyjnego ds. Zwalczania Koronawirusa, które zgłosiło również 39 256 nowych infekcji w ciągu ostatniego dnia, Rosja ustanowiła nowy rekord codziennych zgonów z powodu COVID-19 z 1239 zgonami. Nowy rekord codziennych zgonów jest trzecim odnotowanym w tym tygodniu w Rosji, gdzie z powodu Covid-19 zginęło 254.167 osób, według oficjalnych danych od początku epidemii, chociaż oficjalne statystyki dotyczące nadmiernej liczby zgonów w tym samym okresie są prawie dwukrotnie wyższe numer. numer.

Niemcy

Niemcy wyznaczają nowe maksimum dla jego występowania

Berlinie (EFE). – Niemcy odnotowały najwyższy skumulowany poziom szósty dzień z rzędu, z 277,4 zachorowań w ciągu siedmiu dni i 100 000 mieszkańców, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Instytut Wirusologii Roberta Kocha (RKI) w sobotę. W piątek poziom nadal wynosił 263,7 przypadków, podczas gdy tydzień temu było to 183,7, a miesiąc temu 65,4 przypadków tygodniowo.

Austria

Austria odnotowuje nowy dzienny wzrost liczby infekcji

Wiedeń (EFE). Austria odnotowała nowy maksymalny poziom zakażeń wirusem Covid-19, z 13 152 przypadkami w ciągu ostatnich 24 godzin, podczas gdy 48 pacjentów zmarło w tym samym okresie, poinformowały w sobotę organy ds. zdrowia w kraju środkowoeuropejskim.

Dzięki tym nowym danym siedmiodniowy wskaźnik infekcji na 100 000 mieszkańców wyniósł 814,6, najwyższy punkt od wybuchu epidemii w marcu 2020 r.

———————————-

Polska Białoruś

Putin ostrzega Łukaszenkę przed zamknięciem tranzytu rosyjskiego gazu do Europy

MOSKWA (EFE) – Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę przed możliwym zamknięciem tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium jego kraju w wywiadzie wyemitowanym dziś w państwowej telewizji. „Wyrządziłoby to wielką szkodę sektorowi energetycznemu w Europie i nie pomogłoby w rozwoju naszych relacji z Białorusią” – powiedział szef Kremla.

Chiny EE.UU

Tajwan i broń jądrowa wśród tematów spotkania Xi z Biden

Pekin (EFE). Napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w imieniu Tajwanu i irańskiego programu nuklearnego będą między innymi kwestiami, które chińscy przywódcy Xi Jinping i Stany Zjednoczone Joe Biden będą omawiać na wirtualnym spotkaniu w przyszłym tygodniu. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że jego prezydent Wang Yi i sekretarz stanu USA Anthony Blinken przeprowadzili w sobotę rozmowę telefoniczną przed wideokonferencją między Xi a Bidenem we wtorek rano. (czas pekiński; poniedziałek wieczorem czasu waszyngtońskiego).

Wybory w Portugalii

Socjalizm zyskuje przewagę centroprawicy w najnowszym sondażu w Portugalii

Lizbona (EFE). Partia Socjalistyczna (PS) wygrywa przedterminowe wybory zaplanowane na 30 stycznia w Portugalii według ostatniego sondażu, zwiększając swoją przewagę nad konserwatywnym liderem opozycji PSD (centroprawica), podczas gdy skrajna prawica rośnie jako trzecia siła.

Socjaliści mają zamiar głosowania na 40%, wzrost o trzy punkty procentowe w stosunku do poprzedniego sondażu i otwierają dystans do PSD, która dostanie 26% (o trzy punkty mniej), wynika z sondażu opublikowanego dziś w sobotę, co tydzień. . Ekspres.

Wybory na Filipinach

Duterte rzuca swojej córce wyzwanie na stanowisko wiceprezesa Filipin

Bangkok (EFE). – Filipiński prezydent Rodrigo Duterte będzie kandydował jako wiceprezydent kraju w wyborach w maju 2022 roku, ogłosił w sobotę jego rzecznik, kilka godzin po tym, jak córka prezydenta, Sarah Duterte-Carpio, ogłosiła podczas intensywnego politycznego dnia na Filipinach, powiedział rzecznik Duterte: Martin Andanar powiedział mediom, że prezydent uda się w poniedziałek do Komisji Wyborczej, aby formalnie zarejestrować swoją kandydaturę na stanowisko wiceprzewodniczącego w wyborach. prezydencki.

ZESTAW OEA

OAS kończy swoje 51. Zgromadzenie, potępiając Nikaraguę i wzywając do odnowy

Waszyngton, 12 listopada (EFE). – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) zakończyła swoje 51. Zgromadzenie Ogólne w piątek potępiając wybory w Nikaragui, które wygrał prezydent Daniel Ortega, i wzywając do odnowienia tego organu jako głównego forum politycznego na kontynencie. Kontrowersyjne wybory w Nikaragui, a także obawy wyrażane przez kilka krajów dotyczące sytuacji na Kubie i Wenezueli przyćmiły długo oczekiwaną debatę na temat pandemii i potrzeby większej liczby szczepionek w regionie. Jednak wpływ Covid-19 i Haiti zasługuje na decyzje, co do których zgadzają się 34 obecne delegacje. Na zakończenie niemal ostatniego dnia zgromadzenia, które zostało praktycznie zorganizowane i którego gospodarzem była Gwatemala, przyjęto rezolucję w sprawie „Sytuacji w Nikaragui”, promowaną przez delegacje Kanady, Antigui i Barbudy, Chile i Costa. Rica. Ekwador, USA, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela.

Stolica USA

Bannon, oskarżony o pogardę dla sprawiedliwości za nieposłuszeństwo Kongresowi USA

Waszyngton (EFE). — W piątek federalna ława przysięgłych oskarżyła skrajnie prawicowego Steve’a Bannona, sojusznika byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, o dwa zarzuty pogardy Kongresu za brak odpowiedzi na wezwanie komisji ustawodawczej w celu zbadania sprawy. Atak na Kapitol w styczniu ubiegłego roku. Podało to Ministerstwo Sprawiedliwości w oświadczeniu, w którym wskazało, że jeden z zarzutów dotyczy odmowy stawienia się przed wspomnianą komisją, a drugi niechęci do przekazania dokumentów. Oskarżenie Kongresu o pogardę może skutkować karą pozbawienia wolności od 30 dni do roku, a także grzywną w wysokości od 100 do 1000 USD. Dzieje się tak po tym, jak 67-letnia amerykańska Izba Reprezentantów 21 października lekceważyła Bannona za odmowę stawienia się przed komisją badającą atak na Kapitol z 6 stycznia przez tłum zwolenników Trumpa.

Przemoc w Demokratycznej Republice Konga

Co najmniej 14 zabitych po nowym ataku rebeliantów ugandyjskich w Demokratycznej Republice Konga

Kinszasa (EFE). Co najmniej 14 osób zostało zabitych, a 30 uprowadzonych w nowym ataku dokonanym przez rzekomych członków ugandyjskiej grupy rebeliantów, Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF) w północno-wschodniej Demokratycznej Republice Konga. Sobota do działaczy społeczeństwa obywatelskiego Efe. Piątkowy najazd rebeliantów miał miejsce w sąsiednich miastach Kisonga i Kamwanga w kongijskiej prowincji Kiwu Północne, gdzie rebelianci spowodowali również szkody materialne, takie jak spalenie ośrodka zdrowia.

Protesty na Kubie

Odliczanie do marszu 15N na Kubie kładzie nacisk na sieci społecznościowe

HAWANA (EFE): Względna wolność, jaką daje internet, spowodowała rosnącą polaryzację polityczną na Kubie trzy dni po tym, jak nieautoryzowany marsz 15N przez dysydentów odkrył przestrzeń do ekspresji i, w coraz większym stopniu, do konfrontacji w sieci. Sieć społecznościowa Facebook, portal wideo YouTube i aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp i Telegram, już odegrały kluczową rolę w rozpoczęciu i rozpowszechnianiu protestów z 11 lipca, największych od ponad dwóch dekad, kiedy tysiące ludzi wyszło domagać się wolności. i lepsze warunki życia. Ale jego rola jest teraz bardziej decydująca. Poniedziałkowy wiec, który został zapowiedziany z wyprzedzeniem, a nie spontaniczna inicjatywa, pozwolił Kubańczykom – zarówno na wyspie, jak i za granicą – otwarcie postawić się w sieciach, w procesie, w którym napięcie rośnie w miarę zbliżania się terminu.

Britney Spears

„To najlepszy dzień w moim życiu” – mówi Britney Spears po zakończeniu kadencji.

Los Angeles (USA) (EFE). – Amerykańska gwiazda pop Britney Spears powiedziała, że ​​ten piątek był „najlepszym dniem” w jej życiu, po tym jak sędzia z Los Angeles (USA) nakazał zakończenie 13 lat prawnej opieki nad jego osobą. i jego pochodzenie. Britney napisała na swoim oficjalnym koncie: „O mój Boże, kocham fanów tak bardzo, że to szaleństwo! Chyba będę płakać przez resztę dnia! Najlepszy dzień w moim życiu, dzięki Bogu. Czy mogę dostać Amen?” Na Instagramie kilka minut po wydaniu wyroku w Sądzie Najwyższym w Los Angeles. Artystka dołączyła 26-sekundowy klip wideo, w którym dziesiątki jej zwolenników obserwowało świętowanie decyzji sędzi Brendy Penny, która nakazała w piątek zakończyć opiekę prawną nad Britney, której majątek szacowany jest na około 60 milionów dolarów. EFE

int / jgb

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *