Są filmy Od momentu ich premiery stały się wielkimi klasykami w historii kinazwłaszcza jeśli poruszają tak ważny temat jak Zagłada i reżyseruje je jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii, jak ma to miejsce w przypadku Lista Schindlera Wyjątkowy i niezbędny pasek.
Wydany w 1993 roku film opowiada historię Oskara Schindlera, biznesmena z okupowanej przez Niemców Polski w czasie II wojny światowej. Jest zainteresowany zatrudnieniem Żydów w swojej fabryce, aby zapobiec ich wysyłaniu Od nazistów do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Lista Schindlera: scena otwierająca
Oparte na prawdziwej historii, Film kończy się przejmującą sceną, w której grupa Żydów odwiedza królewski grobowiec Schindlera. Scena, która nie pojawiła się w scenariuszu, ale u reżysera Stevena Spielberga Zdecydowałem się przejść do ostatecznej wersji. „W tym czasie zaczęło się rozprzestrzeniać negowanie Holokaustu, dlatego zdecydowałem się nakręcić ten film w 1993 roku”.
„To zakończenie było sposobem na pokazanie, że wszystko, co zostało powiedziane w filmie, było prawdą.Reżyser opowiadał w rozmowie z niedzielne czasy„Ten film ma bardzo ważne przesłanie, które jest jeszcze bardziej aktualne niż w 1993 roku, ponieważ antysemityzm jest dziś znacznie gorszy niż wtedy, gdy kręciłem Listę Schindlera”.
Jeden z największych triumfów Stevena Spielberga
Poza tym, że jest filmem z ważnym przesłaniem, Lista Schindlera to jedno z najbardziej znanych dzieł zawodu Stevena Spielberga, o czym świadczy dwanaście nominacji do Oscara, które otrzymała w swoim czasie. Spośród nich wziął tylko siedem klas, ale niektóre z najważniejszych.
Lista Schindlera zdobyła Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz adaptowany lub najlepszą muzykę oryginalną. Stevena Spielberga na szczyt największych reżyserów w historii. Zobaczymy, czy w tym roku również uda mu się wznieść choć jedną złotą statuetkę za swój nowy film „The Fabelmans”.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”