Spotkanie Putina i Xi Jinpinga w Moskwie

Spotkanie Putina i Xi Jinpinga w Moskwie

Xi Jinping przedstawia Chiny jako rozjemcę na Ukrainie w przeddzień swojej podróży do Rosji

Xi Jinping przemawia w Pekinie 13 marca (fot. Yan Yan/Xinhua/Getty Images)

Przed poniedziałkową wizytą państwową w Rosji prezydent Chin Xi Jinping pochwalił rosnące więzi Pekinu z Moskwą, jednocześnie próbując przedstawić Chiny jako rozjemcę w wojnie na Ukrainie.

W artykule opublikowanym w rosyjskich mediach państwowych Xi powiedział, że Chiny i Rosja „zbudowały wzajemne zaufanie polityczne i wypromowały nowy paradygmat w stosunkach z dużymi krajami”.

„Stosunki dwustronne stają się coraz bardziej dojrzałe i elastyczne. Są pełne nowej witalności i witalności oraz stanowią dobry przykład dla rozwoju nowego paradygmatu stosunków między głównymi państwami, charakteryzującego się wzajemnym zaufaniem, pokojowym współistnieniem i obustronną współpracą” — napisał Xi.

Zwracając się do Ukrainy, Xi przedstawił Chiny jako pozytywną siłę pokojową, uznając podejście Pekinu za „konstruktywne w łagodzeniu skutków kryzysu i ułatwianiu jego politycznego rozwiązania”.

Podjęta przez Xi próba przedstawienia Chin jako neutralnego rozjemcy pojawia się, gdy Pekin stara się zrównoważyć swoje „no-go” stosunki z Moskwą i pogarszające się stosunki z Zachodem.

W zeszłym miesiącu chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, wzywając do wznowienia rozmów pokojowych, zakończenia jednostronnych sankcji i powtarzając sprzeciw Pekinu wobec użycia broni jądrowej, stanowisko, które Xi zakomunikował zachodnim przywódcom w zeszłym roku.

Ale roszczenia Pekinu do neutralności są poważnie podważane przez odmowę uznania natury konfliktu – jak dotąd unika on nazywania go „inwazją” – oraz jego dyplomatyczne i gospodarcze wsparcie dla Moskwy.

Zachodni urzędnicy wyrazili również zaniepokojenie, że Chiny rozważają udzielenie Rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, czemu Pekin zaprzeczył.

uwagi Putina: Rosyjski prezydent pochwalił w niedzielę Chiny za „chęć wniesienia znaczącego wkładu w rozwiązanie kryzysu”. [ucraniana]W artykule opublikowanym na stronie internetowej Kremla.

Artykuł, napisany dla chińskiej publiczności i zatytułowany „Rosja i Chiny: partnerstwo na przyszłość”, celebruje niedawne pogłębienie stosunków między obydwoma krajami.

Rosyjski przywódca oskarżył też Ukrainę o niepowodzenie rozmów pokojowych i wskazał na NATO.

„W przeciwieństwie do niektórych krajów, które roszczą sobie prawo do hegemonii i wprowadzają niezgodę do globalnej harmonii, Rosja i Chiny dosłownie iw przenośni budują mosty” – powiedział.

„Jestem przekonany, że nasza przyjaźń i partnerstwo oparte na strategicznym wyborze narodów obu krajów będzie nadal wzrastać i zyskiwać na sile dla pomyślności i dobrobytu Rosji i Chin”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *