Środki ostrożności przed możliwymi przerwami w dostawie prądu

Środki ostrożności przed możliwymi przerwami w dostawie prądu

Napięcia między państwami bałtyckimi a Moskwą w związku z wojną na Ukrainie oraz nieoczekiwana reakcja Rosji na zachodnie sankcje budzą obawy Estonii, Łotwy i Litwy, że mogą zostać odłączone od rosyjskiej sieci energetycznej.

Wstrzymanie przepływu prądu elektrycznego z Rosji może oznaczać „asynchroniczność” między sieciami bałtyckimi a siecią moskiewską, co teoretycznie mogłoby wpłynąć na jakość przesyłu energii elektrycznej liniami wysokiego napięcia i obniżyć ogólne bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Mówiąc prościej, synchronizacja oznacza, że ​​problemy z dostawami, takie jak te spowodowane awariami elektrowni, są automatycznie kompensowane przez inne stacje podłączone do sieci, wyjaśnił Gatis Junghans, członek zarządu Augstsprieguma tikls (AST), operator łotewskiego sieć przesyłowa napięcia.

Oznacza to, że jeśli bałtycka sieć elektroenergetyczna zostanie odcięta z powodu nagłego wyłączenia sieci rosyjskiej i białoruskiej, będzie mniej chroniona przed wahaniami mocy.

Możliwość ta pojawiła się po tym, jak Moskwa zagroziła działaniami, które dotknęłyby mieszkańców Litwy, w odpowiedzi na nałożenie europejskich sankcji na towary przewożone do rosyjskiej enklawy Kaliningradu.

Przedstawiciele systemów transportowych państw bałtyckich podkreślali jednak, że plany są gotowe do uruchomienia, jeśli Rosja odetnie moc, a połączona sieć trzech krajów nie ulegnie poważnym wypadkom.

„Uruchomimy połączenie, które już istnieje między Litwą a Polską. Polska jest zsynchronizowana z siecią zachodnioeuropejską” – powiedział Younghans, dodając, że poza tymi zasobami awaryjnymi, istnieją plany przerwania połączenia z rosyjską siecią pod Bałtykiem. Inicjatywa od 2025 roku.

Jak wyjaśnił, prąd w celach komercyjnych nie jest już przesyłany z Rosji do krajów bałtyckich, ale trzy kraje dzielą się energią elektryczną lub kupują ją z Finlandii lub Skandynawii.

kompetentny generał

Lepiej zdecyduj.
To jest powód zgłoszenia

usługa krajowa.

Wsparcie obywateli KTO?


Wierzą w demokrację

Zrobimy kraj.

Na polu dziennikarstwa działamy od 107 lat. Teraz, podobnie jak w innych okresach historii Salwadoru, prasa jest niezbędna do wzmocnienia opinii publicznej.

Zostań członkiem i ciesz się ekskluzywnymi korzyściami

Zostań członkiem teraz

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *