Madryt, 7 lat (prasa europejska)
W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedłużył o kolejny rok stan wyjątkowy w związku z działaniami rządu syryjskiego „na rzecz terroryzmu” oraz stabilizacją Iraku i aktami przemocy w Republice Środkowoafrykańskiej.
W konsekwencji Stany Zjednoczone pozostaną w mocy na mocy dekretu wykonawczego nr 13338, wydanego 11 maja 2004 r., Który dotyczy stanu wyjątkowego w stosunku do rządu syryjskiego poprzez nałożenie blokady na własność niektórych osób i zakaz eksportu lub reeksport niektórych towarów do kraju.
Środek ten miał „stawić czoła nadzwyczajnemu i nadzwyczajnemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych, jakie stwarzają działania rządu Syrii wspierające terroryzm” – twierdzi Biden i zawiera oświadczenie. Biały Dom.
W szczególności celem działań syryjskich było „zachowanie (syryjskiej) okupacji w Libanie w tym czasie, prowadzenie programów broni masowego rażenia i pocisków rakietowych oraz osłabianie amerykańskich i międzynarodowych wysiłków dotyczących stabilności i odbudowy Iraku”.
Biden wyraził ubolewanie, mówiąc: „Brutalność i stłumienie reżimu narodu syryjskiego, który wezwał do wolności i reprezentatywnego rządu, nie tylko zagraża samemu ludowi syryjskiemu, ale także prowadzi do niestabilności w całym regionie”.
Podkreślił również, że „działania reżimu syryjskiego i jego polityki, w tym w zakresie broni chemicznej i wsparcia organizacji terrorystycznych”, również stanowią „nadzwyczajne i nadzwyczajne zagrożenie” dla Stanów Zjednoczonych.
W ten sposób amerykański prezydent powtórzył, że Stany Zjednoczone „potępiają brutalną przemoc reżimu Baszara al-Assada i jego rosyjskich i irańskich mediatorów”, a także „łamanie i łamanie praw człowieka”.
„Stany Zjednoczone wzywają reżim Assada i jego zwolenników do zaprzestania brutalnej wojny przeciwko jego narodowi, do wprowadzenia ogólnokrajowego zawieszenia broni, umożliwienia niezakłóconego dostarczania pomocy humanitarnej wszystkim potrzebującym Syryjczykom oraz do wynegocjowania porozumienia. Polityk w Syrii zgadza się ze Stanami Zjednoczonymi, „dodając, że stany Stany Zjednoczone„ przeanalizują zmiany w polityce i procedurach rządu syryjskiego, aby zdecydować, czy kontynuować, czy zakończyć ten stan wyjątkowy w przyszłości ”.
Irak i Republika Środkowoafrykańska
Z drugiej strony, Biden ostrzegł również przed przedłużeniem dekretu wykonawczego 13303, wydanego 22 maja 2003 r., Który odnosi się do „zagrożenia”, przed jakim stoją Stany Zjednoczone w postaci „przeszkód w uporządkowanej odbudowie Iraku, przywróceniu i utrzymaniu pokoju. oraz rozwój instytucji politycznych. „Administracyjno-gospodarcze w kraju”.
Podobnie Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował o utrzymaniu stanu wyjątkowego w związku z sytuacją w Republice Środkowoafrykańskiej, który został ogłoszony 12 maja 2014 r. Dekretem wykonawczym 13667.
Biden powiedział, że sytuacja w kraju afrykańskim nadal stanowi „zagrożenie” dla Stanów Zjednoczonych, wskazując na „załamanie się porządku publicznego, napięcia na tle religijnym, przemoc, powszechne okrucieństwa, przymusową rekrutację i wykorzystywanie w wielu przypadkach dzieci żołnierzy i zagrożenie dla pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w Republice Afryki. „Kraje centralne i sąsiednie”.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”