Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams

Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams

Potwierdził to urzędnik Departamentu Obrony USA, który zastrzegł sobie anonimowość Pentagon przyspiesza dostawy czołgów M1 Abrams i systemów rakietowych Patriot na Ukrainę.

Podobno Pentagon przygotowuje się do przyspieszenia programów szkoleniowych, które mają zapewnić ukraińskim żołnierzom obsługę amerykańskiego sprzętu wojskowego.

M1 Abrams skierował się na Ukrainę

Według anonimowego urzędnika, Pentagon przyspiesza uzupełnianie już przechowywanych czołgów M1A1 Abrams, aby jesienią na Ukrainę przybyło 31 pojazdów.

Wiadomości na to wskazują Stany Zjednoczone uważają, że Ukraina pilnie potrzebuje czołgów, zwłaszcza latem, kiedy cieplejsza pogoda ułatwia ofensywę naziemną..

Zauważa również, że amerykański wywiad nie wierzy, że Rosja w najbliższym czasie wróci do stołu negocjacyjnego.

Zbiornik ABRAMS.

co wiemy

W rozmowie z MSNBC we wtorek koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. komunikacji strategicznej, John Kirby, pochwalił plany wysłania 31 czołgów Abrams na Ukrainę, które zostały nakreślone w styczniu.

Pojazdy są „wysoce zaawansowane”, powiedział Kirby, dodając również, że w USA nie ma ich „wielu na półce”.

Kirby wyjaśnił, że żołnierze amerykańscy zazwyczaj spędzają 16 tygodni na szkoleniu do obsługi czołgów Abrams, dodając, że te cztery miesiące obejmują tylko „podstawowe szkolenie” i naukę prowadzenia pojazdu.

Tak powiedział amerykański urzędnik Żołnierze muszą również wiedzieć, jak prawidłowo konserwować czołgi i jak zarządzać łańcuchami dostaw Aby zapewnić operatorom czołgów dostęp do części i materiałów eksploatacyjnych, których potrzebują podczas walki.

Rosja grozi Stanom Zjednoczonym, jeśli dostarczy Ukrainie czołgi M1 Abrams
ABRAMS TANK/Twitter

Nie jest jasne, w jaki sposób Pentagon zamierza przyspieszyć szkolenie ukraińskich żołnierzy, które już się rozpoczęło w Fort Steele w Oklahomie.

Kirby podkreślił, że Pentagon pracuje tak szybko, jak to możliwe i „wkrótce będzie miał więcej do powiedzenia na temat dostosowań, które wprowadza”.

Przygotowania do nowego ataku?

Urzędnicy amerykańscy uważają, że Rosja już zaczęła wycofywać swoją długo oczekiwaną wiosenną ofensywę w wyniku niedoborów artylerii, amunicji i innych dostaw.

W zeszłym tygodniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin ostrzegł ukraińskie wojsko, że Ukraina „nie ma czasu do stracenia”, a anonimowi amerykańscy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie amerykańskimi mediami w związku z dostawami amunicji i wyszkolonymi ukraińskimi żołnierzami.

Austin powiedział to w rozmowie z ukraińską grupą łącznikową ds. obrony Stany Zjednoczone i inni sojusznicy muszą „szybko i całkowicie wypełnić” obiecane zobowiązania.

„Obejmuje to dostarczenie naszych zdolności opancerzonych na pole bitwy i zapewnienie, że ukraińscy żołnierze otrzymają szkolenie, części zamienne i wsparcie konserwacyjne, których potrzebują, aby korzystać z tych nowych systemów tak szybko, jak to możliwe”.

czołgi amerykańskie

Ponieważ oczekuje się, że amerykańskie czołgi przybędą na Ukrainę przed terminem, a Polska obiecuje dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG, wydaje się, że Kijów może zasadnie spodziewać się nowych dużych ofensyw przeciwko Rosji. Jednak ramy czasowe, w których może to nastąpić, są nadal niejasne.

Ukraina może chcieć rozpocząć ofensywę raczej wcześniej niż później, ale czołgi Abrams mogą przybyć w dowolnym momencie między wrześniem a listopadem.

W międzyczasie jednak przybycie polskich MiG-ów mogłoby znacznie pomóc Ukrainie w ulepszeniu jej obrony przeciwlotniczej.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *