Stany Zjednoczone rok po ataku na Kapitol

Turba de simpatizantes del entonces presidente Donald Trump, toma por asalto el Capitolio en Washington. /Foto: Reuters

Rok po ataku na Kapitol w Waszyngtonie społeczeństwo amerykańskie pozostaje głęboko podzielone co do tego, co wydarzyło się podczas tego gwałtownego dnia i stopnia odpowiedzialności ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa.

Ponad 70 procent republikańskich wyborców uważa, że ​​jeśli Trump miałby coś wspólnego z tym epizodem, byłoby to „do pewnego stopnia”, podczas gdy 92 procent Demokratów obwinia go całkowicie za wydarzenia, w których zginęło pięciu i więcej. 140 rannych pracowników ochrony.

Niepokojący jest również fakt, że dla większości republikanów (62 proc.) doszło do oszustwa w wyborach w 2020 r., co stanowi matrycę opinii sformułowaną przez byłego prezydenta, który rzekomo podburzył swoich zagorzałych, bezwarunkowych zwolenników do ataku na Kapitol w styczniu. 6, 2021.

Sondaż w gazecie Washington Post University of Maryland stwierdził również, że cztery na dziesięć ankietowanych zgodziło się, że przemoc antyrządowa była usprawiedliwiona.

Niektórzy obserwatorzy utrzymują, że dla tych z czerwonej władzy najlepiej odwrócić wzrok w związku z tym haniebnym wydarzeniem – uważanym za najgorszy atak na demokrację w Stanach Zjednoczonych – ponieważ znają swoje aspiracje powrotu do białych. Izba po raz kolejny przechodzi przez Trumpa coraz bardziej zdeterminowanego, by ubiegać się o prezydenturę w 2024 roku.

The Blues ze swojej strony są nieugięci w zbieraniu dowodów, które wplątują byłego mieszkańca Gabinetu Owalnego w to, co wydarzyło się tego dnia, i zastanawiają się, dlaczego tak długo trwało powiedzenie „dosyć” po dowiedzeniu się, co się dzieje.

Stany Zjednoczone podjęły działania w Waszyngtonie rok po ataku na Kapitol

Od momentu powstania sześć miesięcy temu, House Special lub Select Committee do badania zamieszek, przy wsparciu doradców, w tym byłego prokuratora generalnego, przesłuchał ponad 300 świadków i zebrał prawie 35 000 dokumentów.

Ponadto kongresmeni zespołu podróżowali po kraju, aby porozmawiać z urzędnikami wyborczymi w spornych stanach, takich jak Arizona i Pensylwania, gdzie Trump bez dowodów twierdzi, że oszustwo miało miejsce 3 listopada 2020 r.

Reprezentant Adam B. Schiff, kalifornijski demokrata, który kierował pierwszym postępowaniem w sprawie impeachmentu byłego prezydenta: „Posuwamy się tak szybko, jak myślę, że zrobił to każdy komitet kongresu”.

Gazeta zacytowała kongresmana, który powiedział, że komisja nadal stoi w obliczu serii pozwów wniesionych przez Trumpa i jego sojuszników, aby spróbować zablokować lub spowolnić wezwania i składać wnioski. New York Times.

„Myślę, że niektórzy naprawdę ważni świadkowie próbują pozbawić Komisję i Amerykanów tego, co wiedzą” – ostrzegł Schiff.

Członkowie najbliższego otoczenia Trumpa, którzy odmówili współpracy w śledztwie, zostali oskarżeni o pogardę dla Kongresu, podobnie jak jego szef sztabu Mark Meadows i jego strateg. Steve Bannonktóra ma się odbyć latem przyszłego roku.

Do tej pory Departament Sprawiedliwości oskarżył ponad 700 osób o pewnym stopniu zaangażowania w incydenty, z których kilka jest członkami skrajnie prawicowych grup i ruchów (niektóre ciężko uzbrojone), takich jak QAnon, Stop the Steal, Oath Keepers i Dumni Chłopcy.

Związane z 👉 Grupy ekstremistów złożyły pozew o atak na Kapitol

Główny zarzut prokuratorów dotyczy nielegalnego wjazdu w miejsce zabronione (Kongres), a także zarzutów agresji lub sprzeciwu wobec władzy.

Spośród wszystkich oskarżonych 70 skazano, a 31 trafiło do więzienia, w tym Robert Scott Palmer (został skazany na pięć lat więzienia) i Jakuba ChansleyaZnany jako „Szaman Qanoun”, spędza trzy lata i pięć miesięcy w więzieniu.

6 stycznia prawie 10 000 zwolenników Trumpa maszerowało na Kapitol, a około 800 szturmowało legislaturę, aby powstrzymać demokratę Joe Bidena przed ratyfikacją zwycięstwa.

Związane z 👉 Bunt czy zamach stanu? Stany Zjednoczone przed lustrem

Chociaż sam były szef Białego Domu powiedział, że rebelianci byli nieuzbrojeni, zebrane zdjęcia pokazują coś przeciwnego: większość z nich nosi siekiery, kije baseballowe, kije hokejowe i inne artefakty.

W przededniu rocznicy specjalna komisja oczekuje na decyzję Sądu Najwyższego, czy zablokować prośbę Trumpa o dostęp do zapisów działań i spotkań, które odbyły się w Pałacu Wykonawczym 6 stycznia zeszłego roku.

Republikańska Liz Cheney, wiceprzewodnicząca komisji, ostrzegła, że ​​jej partia musi wybrać: „Możemy być lojalni wobec Trumpa albo wobec Konstytucji, ale nie możemy być lojalni wobec obu, a teraz jest wielu Republikanów próbując pomóc byłemu prezydentowi”.

Przewodniczący Komisji Benny Thompson (D-Mississippi) powiedział.

Na razie Trump wciąż nie przyznaje się do porażki wyborczej i nie zadaje palących pytań.

Kotb niedawno zapytał: „Dlaczego nie zbadać przyczyny protestu z 6 stycznia, którym były sfałszowane wybory prezydenckie w 2020 roku?”

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.