Stany Zjednoczone utrzymują Koreę Północną na liście państw sponsorujących terroryzm w raporcie za rok 2022

Stany Zjednoczone utrzymują Koreę Północną na liście państw sponsorujących terroryzm w raporcie za rok 2022

Niedatowane zdjęcie przedstawia siedzibę Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie.

WASZYNGTON, 30 listopada (Yonhap) – Stany Zjednoczone skreśliły Koreę Północną ze swojej listy państw sponsorujących terroryzm, jak wykazał w czwartek roczny raport Departamentu Stanu, odnotowując, że zamknięty w sobie reżim wielokrotnie wspierał akty międzynarodowego terroryzmu.

Ministerstwo opublikowało raporty krajowe na temat terroryzmu za rok 2022, które służą jako wytyczne przy podejmowaniu decyzji politycznych związanych ze zwalczaniem terroryzmu. Dokument zawiera listę państw sponsorujących terroryzm, do której zalicza się Koreę Północną, Iran, Kubę i Syrię.

Korea Północna znajduje się na liście od listopada 2017 r., kiedy została ponownie wyznaczona przez Sekretarza Stanu.

Według raportu minister ustalił, że rząd KRLD wielokrotnie udzielał wsparcia aktom międzynarodowego terroryzmu, podczas gdy kraj ten brał udział w zabójstwach na obcym terytorium. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna to skrót od oficjalnej nazwy Korei Północnej: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.

Korea Północna została po raz pierwszy wymieniona jako państwo sponsorujące terroryzm w 1988 r. w związku z interwencją w zamachu bombowym na samolot pasażerski Korean Air w 1987 r., ale jej oznaczenie zostało cofnięte w 2008 r. po kontroli prawnej.

Północ została ponownie dodana do listy w 2017 r., a Sekretarz Stanu stwierdził, że w ciągu dziewięciu lat od cofnięcia jej desygnacji Północ wielokrotnie wspierała akty międzynarodowego terroryzmu.

Jako przykład wsparcia Korei Północnej dla terroryzmu w raporcie podano, że czterech członków Japońskiej Armii Czerwonej, poszukiwanych przez rząd Tokio za udział w porwaniu Japan Airlines w 1970 r., pozostaje uchodźcami na północy.

W raporcie zauważono również, że Tokio w dalszym ciągu poszukuje pełnego wyjaśnienia losu kilku obywateli Japonii, którzy prawdopodobnie zostali porwani przez podmioty państwa północnego w latach 70. i 80. XX wieku.

Wyznaczenie państwa sponsora terroryzmu może zostać cofnięte, jeżeli wyznaczone państwo spełni szereg wymogów, takich jak niewspieranie żadnego aktu międzynarodowego terroryzmu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy oraz zapewnienie, że nie będzie wspierać terroryzmu w przyszłości.

[email protected]

(koniec)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *