Stany Zjednoczone uznają wojnę rosyjską za odpowiedzialną za eksplozję w Polsce

Stany Zjednoczone uznają wojnę rosyjską za odpowiedzialną za eksplozję w Polsce

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w sobotę, że eksplozja rakietowa w Polsce w tym tygodniu była wynikiem „wojny z wyboru” prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Ukrainie i że konflikt ten zagraża międzynarodowej stabilności i dobrobytowi.

Austin przedstawił swoje uwagi podczas corocznego Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifax, które gromadzi urzędników ds. bezpieczeństwa i obrony z zachodnich krajów demokratycznych.

„Tragiczna i niepokojąca eksplozja, która miała miejsce w Polsce w tym tygodniu, przypomniała wszystkim o śmiałości wojny, którą wybrał Putin” – powiedział Austin.

Dwóch pracowników zginęło we wtorek, gdy pocisk uderzył w suszarnię zboża w pobliżu granicy Polski z Ukrainą. Chociaż zbadano źródło rakiety, urzędnicy NATO stwierdzili, że podejrzewają, że został wystrzelony z ukraińskiej baterii rakietowej.

W obu przypadkach urzędnicy w Polsce, NATO i Stanach Zjednoczonych oskarżyli Rosję o śmierć, ponieważ ukraiński pocisk nie zostałby wystrzelony, gdyby kraj nie był zmuszony tego dnia do obrony przed brutalnym atakiem rosyjskim.

Rosyjscy urzędnicy przedstawiają konflikt jako walkę z NATO, choć Ukraina nie jest członkiem tej organizacji, mimo że otrzymuje wsparcie od państw członkowskich.

Austin zwrócił uwagę, że NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla Rosji.

„Nie powinno być wątpliwości: nie damy się wciągnąć w wojnę z wyboru Putina. Ale będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o samoobronę. Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO” – powiedział Austin.

Przy wsparciu Stanów Zjednoczonych wszczęto polskie śledztwo w celu ustalenia źródła rakiety i okoliczności eksplozji, a w piątek do śledztwa dołączyli ukraińscy śledczy.

Andrij Jermak, Sekretarz Prezydencji Ukrainy, powiedział w wywiadzie transmitowanym na żywo z forum: „Nie jest prawdą twierdzenie, że przed zakończeniem śledztwa jest to rakieta ukraińska lub rakieta rosyjska”.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *