Stany Zjednoczone wycofują się i zbliżają do Kuby i Wenezueli, aby uratować Szczyt Ameryk – NBC4 Waszyngton

Stany Zjednoczone wycofują się i zbliżają do Kuby i Wenezueli, aby uratować Szczyt Ameryk - NBC4 Waszyngton

WASZYNGTON, DC – Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden postanowił złagodzić sankcje wobec Kuby i Wenezueli w czasie, gdy część regionu skrytykowała jego rząd za niezaproszenie tych dwóch krajów na nadchodzący Szczyt Ameryk.

Mając niecały miesiąc do spotkania, które zgromadzi regionalnych szefów państw i rządów w Los Angeles w dniach 6-10 czerwca, Biden stara się uniknąć potencjalnego bojkotu przez meksykańskiego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, do którego dołączą inni przywódcy.

Administracja Bidena ogłosiła w poniedziałek wznowienie lotów komercyjnych na Kubę poza Hawanę, zniesienie limitu wysyłania przekazów pieniężnych oraz przywrócenie programu łączenia rodzin, jako pierwsze kroki w otwieraniu się na wyspę, którą obiecał na wyspie . Kampania wyborcza.

Zaledwie dzień później, we wtorek, poinformował, że zniesie pewne sankcje gospodarcze wobec Wenezueli, w tym zabroni amerykańskiemu koncernowi naftowemu Chevron negocjowania z państwową PDVSA, w zamian za wznowienie dialogu między rządem Boliwariańskiej Republiki Wenezueli. Nicolas Maduro i opozycja, która miała miejsce w Mexico City.

Stany Zjednoczone pracowały nad tymi reklamami od kilku miesięcy i zdecydowały się je opublikować w czasie, gdy Szczyt Ameryk, na którym Biden chce promować regionalną umowę imigracyjną, wszedł w kryzys z powodu decyzji Białego Domu o niezaproszeniu Kuba, Wenezuela i Nikaragua.

Jako pierwszy, oprócz wykluczonych, głos podniósł Meksykanin López Obrador, który ogłosił swoją nieobecność na szczycie, jeśli nie wszystkie kraje obu Ameryk zostały zaproszone, na co później dołączył boliwijski Luis Ars.

15-osobowa Wspólnota Karaibska (CARICOM) również zakwestionowała jej udział z tego samego powodu, powołując się na naciski ze strony Stanów Zjednoczonych, aby zmieniły zdanie.

Rezolucja kończy dziesięciolecia neutralności w sprawach wojskowych obu krajów

Podczas gdy prezydenci Argentyny Alberto Fernandez; z Chile Gabriel Borek; A z Hondurasu Xiomara Castro nie wykluczył ich udziału, ale zażądał, aby nikt nie został wykluczony z tajnego spotkania.

Chociaż z innych powodów prezydent Gwatemali Alejandro Giamatti powiedział, że nie pojedzie, po tym, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało reelekcję prokuratora generalnego kraju; Brazylijczyk Jair Bolsonaro wciąż rozważa pomoc.

Po ogłoszeniu Kuby i Wenezueli, Christopher Dodd, doradca szczytu Bidena, spotkał się w środę za pośrednictwem łącza wideo z Lopezem Obradorem, próbując połączyć pozycje.

Na zakończenie meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard powiedział, że prezydent Meksyku potwierdził swoje stanowisko, że „wszystkie kraje kontynentu muszą zostać zaproszone, nie wykluczając nikogo”.

Faktem jest, że Biały Dom nie wysłał jeszcze zaproszeń na szczyt, co potwierdziła w środę na konferencji prasowej rzeczniczka rządu USA Karen-Jean-Pierre.

Jednak kilka tygodni temu podsekretarz stanu ds. Ameryki Łacińskiej Brian Nichols powiedział, że nie spodziewa się zaproszenia rządów Kuby, Wenezueli i Nikaragui, ponieważ jego zdaniem nie spełniają minimalnych wymogów demokratycznych.

Niektórzy senatorowie, w tym demokrata Bob Menendez, przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i wpływowiec na politykę latynoamerykańską, podnieśli już głos przeciwko gestowi Bidena wobec Hawany i Caracas.

We wtorek na konferencji prasowej Menendez zażądał, aby zniesienie sankcji nie było wstępem do zaproszenia Kuby i Wenezueli na czerwcowe spotkanie, ponieważ od tego czasu „nie będzie to szczyt demokracji”.

Jednocześnie Biden stara się o udział w szczycie swoich najbliższych sojuszników, takich jak prezydent Ekwadoru Guillermo Laso, który wezwał go wczoraj wieczorem w celu omówienia sprawy.

W szczególności pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Jill Biden, rozpoczęła w środę podróż po Ekwadorze, Kostaryce i Panamie, aby zakończyć dopracowywanie szczegółów szczytu.

Liczba ta, wzmocniona obecnością obywateli Ukrainy, to już czwarty raz w obecnym rządzie, kiedy liczba przejść granicznych przekroczyła 200 tys.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.