Stany Zjednoczone wznoszą flagę ze swojej ambasady w Kabulu i kontrolują lotnisko

 

Stany Zjednoczone pilnie ewakuowały helikopterem pozostały personel ambasady w Kabulu. Zdjęcie: AP

Stany Zjednoczone opuściły w niedzielę swoją flagę w swojej ambasadzie w Kabulu, a prawie cały personel został wysłany na lotnisko, gdy siły amerykańskie przejęły kontrolę nad lotnictwem, poinformowali urzędnicy.

„Obecnie kończymy serię kroków w celu zabezpieczenia międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja i umożliwienia bezpiecznego wyjazdu z Afganistanu personelu USA i jego sojuszników w lotach cywilnych i wojskowych” – powiedział Departament Stanu i Obrony we wspólnym komunikacie.

„kość” Na lotnisko wysłano pracowników ambasady, w tym chargé d’affairs, Rossa Wilsona, Rzecznik Departamentu Stanu, który jest w kontakcie z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem.

„Flaga USA została opuszczona z kompleksu ambasady USA i jest teraz bezpieczna dla personelu ambasady” – powiedział rzecznik.

Zamknięcie tego przedstawicielstwa dyplomatycznego, jednego z największych na świecie, następuje prawie 20 lat po powrocie Stanów Zjednoczonych po klęsce rządu talibów.

niesamowita prędkość, Talibowie odzyskali kontrolę nad Afganistanem tydzień po tym, jak prezydent Joe Biden rozpoczął ostateczne wycofywanie sił ze swojego krajuaby zakończyć najdłuższą wojnę w Ameryce.

Waszyngton wysłał na lotnisko 6000 żołnierzy, aby usunąć personel ambasady, a także Afgańczyków, którzy pomagali Stanom Zjednoczonym jako tłumacze lub w innych pracach pomocniczych, a teraz obawiają się represji.

To będzie misja wojskowa „Koncentruje się tylko na ułatwieniu tych wysiłków i przejmie kontrolę ruchu lotniczego” We wspólnym oświadczeniu napisano.

„W poniedziałek iw ciągu najbliższych kilku dni wywieziemy tysiące obywateli USA, którzy mieszkali w Afganistanie, a także personel lokalnej misji amerykańskiej w Kabulu, ich rodziny i innych szczególnie narażonych obywateli afgańskich” – powiedział.

Świadkowie skarżyli się w mediach społecznościowych na zakłócenia w lotach komercyjnych, ponieważ priorytetem były amerykańskie transporty lotnicze odlatujące z Kabulu.

(z informacjami z AFP)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.