Stany Zjednoczone z bezprecedensowymi wydatkami wojskowymi na Ukrainie

Stany Zjednoczone z bezprecedensowymi wydatkami wojskowymi na Ukrainie

Hartung z Quincy Institute ostrzegał w wywiadzie dla alternatywnej strony internetowej Democracy Now.

Powiedział, że administracja Bidena utrzymuje „przestarzałą ideologię”, zgodnie z którą Stany Zjednoczone muszą osiągnąć globalną dominację militarną między innymi poprzez sprzedaż broni.

Autor raportu: Wzmacnianie stabilności czy podsycanie konfliktu? Wpływ sprzedaży broni w USA na bezpieczeństwo narodowe i światowe, zdaniem Hartunga, „Biden wyglądał, jakby przyjął inne podejście”.

Dodał, że chociaż prezydent odszedł od obietnic, które złożył, gdy został wybrany, nadal istnieje silny rdzeń w Kongresie i społeczności zwolenników bardziej inkluzywnej polityki sprzedaży broni.

„Pomoc mająca na celu pomoc Ukrainie w obronie przed Rosją posuwała się w najszybszym tempie niż jakikolwiek amerykański program pomocy wojskowej przynajmniej od szczytu wojny wietnamskiej” – napisał Hartung w swoim raporcie.

Zauważył jednak, że Stany Zjednoczone nie zaproponowały towarzyszącej strategii dyplomatycznej mającej na celu zakończenie wojny, zanim przekształciła się ona w długą i wyczerpującą rywalizację lub bezpośrednią konfrontację między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Odnosząc się do przemysłu zbrojeniowego w śledztwie, zauważył, że ze 100 miliardów dolarów zawartych w nowych transakcjach ze sprzedaży w ramach Bidena, ponad połowa obejmuje te zawarte tylko przez cztery firmy: Lockheed Martin, Boeing, General Dynamics i Raytheon.

„Te firmy robią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że Stany Zjednoczone będą sprzedawać do jak największej liczby krajów i jak największej liczby różnych systemów” – powiedział.

Dodał, że wśród samych tych czterech firm ma 300 lobbystów i zatrudniają byłych pracowników rządowych i byłych szefów Agencji Sprzedaży Broni Pentagonu.

Gdy konflikt między Rosją a Ukrainą wkracza w dziewiąty miesiąc, ponadpartyjna grupa amerykańskich prawodawców planuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla tego kraju wschodnioeuropejskiego, który może wynieść 50 miliardów dolarów.

Organizacja demokratyczna podkreśliła teraz, że kwota ta zwiększy łączne wydatki USA na Ukrainę do 115 miliardów dolarów.

mgt / dfm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *