Starcie Tytanów w Seminci o irlandzkim smaku

The Międzynarodowy Tydzień Filmowy w Valladolid, który rozpoczyna się w sobotę 22 października, prezentuje ekscytujący program filmów, które rozświetliły się na festiwalach w Berlinie, Cannes i Wenecji. Przeglądamy najważniejsze wydarzenia na dziesięciu stacjach.

armia hiszpańska

– Nie patrz mi w oczy. Zdjęcie: Mikel_Larrea

Sekcja Kina Hiszpańskiego prezentuje twórczość hiszpańskich reżyserów, które nie trafiły jeszcze do kin, m.in Lodowe najlepszeZ Rodrigo Soroguini dwa najbardziej ekscytujące debiuty roku, wodaNapisane przez Elenę Lopez Riera i SuroNapisane przez Michaela Gurríę. W oficjalnej sekcji tam Nie patrz w oczyA film otwierający Feliks Fiscaretktóry dostosowuje się do niepokojącej historii Juan Jose Melas Z Paco Leonem i Leonorem Whitlingiem w obsadzie oraz Wasilij, zadebiutowała Avelina Prat. Dodatkowo można zobaczyć na miejscu zbiórki edenW filmie fabularnym, napisanym przez Estefania Curtis, występują Marta Nieto i Israel Eligaldi.

W imieniu Irlandii

„Banbanes w Inisherin”

Jednym z gwiazdorskich tytułów w oficjalnej sekcji jest Banshee autorstwa Inisherinautorstwa Irlandczyka Martina McDonagh, który wynika z sukcesu Trzy billboardy na zewnątrz (2017). W swoim nowym filmie przywołuje dwa totemy, aby zinterpretować swój kraj jako Brendan Gleeson i Colin Farrell – którzy w Wenecji otrzymali Puchar Volpi – aby zbadać temat przyjaźni. Konkuruje również o główne nagrody z debiutantem Colm Briad cicha dziewczyna. Obaj reżyserzy prowadzą gościnnie retrospektywę poświęconą Irlandii, zatytułowaną Neil Jordan, Mike Newell i Jim Sheridan.

nauczyciele

decyzja o odejściu

koreański park chan wookreżyser, który najlepiej odkrył temat zemsty, oraz Amerykanin Paul Schraderktóry wcielił się w reżysera i scenarzystę w Crises of Faith (Violent) nieznajomi społeczności, a także sponsorowanie oficjalnego konkursu festiwalu. Park wygląda z Decyzja o odejściuA a nie iść Hitchcockian opowiada o detektywie, który zakochuje się w podejrzanym o popełnienie przestępstwa, za które zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera w Cannes. Schrader, poza konkurencją, z pieczęcią mistrz ogrodnictwa Trylogia o winie, karze i odkupieniu, która rozpoczęła się od kapłan (2017) i licznik kart (2021). Pojedynek Tytanów w Valladolid.

Mungiu: 3 + 3 + 3

Chrześcijanin Mungiu

z 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (2007), zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Chrześcijanin Mungiu Wprowadził na orbitę kino rumuńskie, które z czasem stało się jednym z najpopularniejszych na festiwalowym obiegu. Seminici dedykuje reżyserowi retrospektywę, na którą składają się trzy filmy fabularne, trzy filmy krótkometrażowe z jego starego filmu oraz trzy filmy, które go zainspirowały: Przefasonować (Lucian Bentelly, 1968), nie zabijesz (Krzysztof Kieślowski, 1989) oraz Życie Chrystusa (Bruno Dumont, 1997). Reżyser zaprezentuje klasę mistrzowską, podczas której ujawni klucze do swojej metody twórczej.

Penelope Cruz, piosenkarka

Wielka diwa kina hiszpańskiego będzie dwukrotnie obecna na Seminci. Z jednej strony jako protagonista Limcyta, film wyreżyserowany przez włoskiego Emmanuela Crialesa prezentowany w Wenecji, w którym gra matkę uwięzioną w nieudanym małżeństwie. Z drugiej strony jako jeden z głównych powodów wystawy 30 lat Hama, Ham, który przychodzi ze zdjęciami, montażami audiowizualnymi i rzeczami, takimi jak słynna czerwona sukienka, którą aktorka nosiła w filmie. Dodatkowo zostanie pokazana odrestaurowana wersja filmu Bigas Luna. Doskonała okazja, aby sprawdzić ewolucję naszej wielkiej gwiazdy.

Sarmiento hołd

Shima Sarmiento

Dyrektor lyoński Shima Sarmiento on jest autorem wzgórza (1981), jeden z najbardziej niezwykłych pierwszych filmów kina hiszpańskiego, to film średniometrażowy, będący w połowie drogi między fantazją a rzeczywistością, przedstawiający codzienne życie w Los Montes de la Ermita, opuszczonym mieście w El Bierzo. Premiera odbyła się później, w 1984 roku Flandonia, kolejny z filmów stricte Barsiańskich, w których doceniana jest tradycja opowiadania historii. The Spike of Honor to podsumowanie krótkometrażowej adaptacji dawno zapomnianego reżysera.

Bezpieczne zakłady

W oficjalnej sekcji znajduje się kilka filmów, które w tym roku dotknęły metalu. Taka jest sytuacja nie mogę sobie z tym poradzićTo film irańskiego reżysera, który jest obecnie w więzieniu Jaafar Panahi Zdobył Nagrodę Specjalną Jury w Wenecji. Ten w został udostępniony EOz polskiego Jerzy SkolimowskiOpowiedziana jest z punktu widzenia małego osła i osiem górZ Felix van Groningen oraz Charlotte Vandermerch, The Story of Friends in the Alps. Zdobył nagrodę dla najlepszego scenariusza na Francuskim Festiwalu Filmowym dla szwedzkiego reżysera Tariq Saleh za pomocą chłopiec z nieba, ekscytująca historia polityczna, która rozgrywa się w Kairze. Każdy z nich jest dobrym kandydatem na złoty kolec.

Lopez Vasquez i Sia.

Jose Luis Lopez Vazquez.  Co za szalony pomysł!

Jose Luis Lopez Vazquez. Co za szalony pomysł!

Jose Luis Lopez Vazquez, który skończyłby 100 lat w 2022 roku, zagrał w kilku najlepszych filmach hiszpańskiego kina. Również jedne z najgorszych. Nie wiemy, w której kolekcji znajdzie się poświęcony mu dokument Roberto J. Ultra, choć zawiera on materiał na arcydzieło. Adres jest: Jose Luis Lopez Vazquez Co za bzdury! Sekcja Specials opisuje kariery kolejnych postaci z naszej kultury: Joya, Fernando ColomA Val del OmarJanet, Lorce, Juliette Cyrano

krótki i zmienny

'my'

W oficjalnej sekcji filmów krótkometrażowych dowiemy się, czy za nią stoi utalentowana aktorka Marta Nieto, zdobywczyni nagrody w Wenecji za matka (Rodrigo Sorogoyen, 2019), reżyser filmowy z ukrytą przyszłością. Prezenty być, stylizowany z udziałem Patricii Lopez Arnaiz, zwyciężczyni Goi. W tym dziale pojawiają się również nowe prace Leon Semenani (Architektura emocjonalna 1959) i rumuński radu dobry (Potiomkinesty).

Pasolini i Bardem

Juan Antonio Bardem

Obaj komuniści, choć różni estetycznie, Juan Antonio Bardem s Pier Paolo Pasolini Mogli też skończyć 100 lat w 2022 roku. Seminci świętuje rocznicę, łącząc filmowców w ekscytujący cykl z niezbędnymi włoskimi filmami, takimi jak Mama Roma (1962) i teoria (1968) oraz hiszpańskie arcydzieła, takie jak Główna ulica (1956) lub Nigdy nic sie nie dzieje (1963).

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *