Enrique Rubio
Falmouth (Wielka Brytania), 11 czerwca (EFE). – Od dzisiaj Grupa Siedmiu narodów gromadzi starych znajomych, którzy w kilku przypadkach po raz pierwszy zasiadają przy „stole starszych”: połowa przywódców grupy najpierw pojawiła się przed swoimi delegacjami, ale wszyscy mają duże doświadczenie z drugiego rzędu.
Jeśli przywódcy widzieli się po raz ostatni – we Francji w 2019 r. – nowe twarze zdominowały portret rodzinny, tym razem była to kolej na twarze, które od dawna były za kulisami władzy.
Wzorem tej zmiany warty jest nowy najemca Białego Domu, Joe Biden, który zastąpił kłopotliwego Donalda Trumpa, który przybył ze świata biznesu, aby zostać bezpośrednim prezydentem Stanów Zjednoczonych.
W obliczu salta z podwójnym obrotem i braku sieci, które Trump wykonał, trajektoria Bidena była odwrotna: senator od 1973 roku, kiedy miał zaledwie 30 lat, sprawował wiele stanowisk w Waszyngtonie, co doprowadził do wiceprezydenta za Baracka Obamy (2008-2016).
Biden dorastał wśród szczytów, są one jego naturalnym domem, a jego zdecydowane zaangażowanie w pluralizm sprawia, że jest on centrum tego forum, które wciąż poszukuje nowej tożsamości.
OD ROOKIE COUNT DO DOŚWIADCZONEGO DRAGHI
Coś podobnego do przypadku USA dzieje się z Włochami, które są częścią grupy, która obejmuje również Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Kanadę, Japonię i Unię Europejską (UE).
Nieznany wówczas Giuseppe Conte, apolityczny prawnik, który został zaproponowany na premiera przez Ruch Pięciu Gwiazd, reprezentował swój kraj w Biarritz (Francja) dwa lata wcześniej.
Pomimo jego dobrego poziomu akceptacji społecznej, włoska polityka zasłużyła na jego reputację konwulsji i bezwzględności i usunęła go ze stanowiska premiera w styczniu tego roku.
za nim? Jeden z jego dawnych znajomych, ekonomista Mario Draghi, który w latach 2011-2019 sprawował przewodnictwo w Europejskim Banku Centralnym, wielokrotnie omijał kryzys finansowy i uwarunkowania polityki makroekonomicznej krajów UE.
Mamy nadzieję, że Draghi, który regularnie uczestniczy w tego typu spotkaniach, mimo że wywodzi się z finansów, a nie polityki, znajdzie swoje miejsce na szczycie, który będzie miał dużo miejsca dla gospodarki i ożywienia po pandemii.
Nowe krzesła dla Sugi i von der Leyen
Również starterem G7 jest japoński Yoshihide Suga, ale tylko jako widoczna twarz jego delegacji, ponieważ był wiecznym cieniem byłego premiera Shinzo Abe przez całą swoją ostatnią kadencję (2012-2020).
Na stanowisku premiera Suga był znajomą twarzą w japońskich domach, gdzie sprawował funkcję rzecznika władzy wykonawczej, ale wspierał również Abe na forach wielostronnych, takich jak G7, gdzie kieruje swoją delegacją. Pierwszy raz.
A na czele Komisji Europejskiej (KE) na szczytach pojawi się kolejna zwyczajna postać, ale zawsze za jego ówczesną szefową: Niemka Ursula von der Leyen.
Szefowa organu wykonawczego towarzystwa jest dumna ze swojej wieloletniej kariery w konserwatywnych rządach kanclerz Niemiec Angeli Merkel, do której zwróciła się już od czasu objęcia władzy w 2005 r. jako minister ds. rodziny.
Od tego czasu w gabinetach Merkel zawsze znajdowało się portfolio dedykowane Von der Leyen: rodzina, praca i wreszcie obrona, gdzie w latach 2013-2019 prowadziła swoją największą międzynarodową działalność.
Powołana w grudniu 2019 r. na przewodniczącą Komisji Europejskiej, zajmie w Kornwalii krzesło, które Jean-Claude Juncker miał podczas poprzedniego szczytu, ale którego nie zajmował nawet w Biarritz, gdzie ostatnio był obsługiwany.
Na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej nastąpiła też zmiana: polskiego Donalda Tuska zastąpił Belg Charles Michel, który, tak, już jako premier (2014-2019) kierował misjami swojego kraju.
W Carbis Bay wszyscy ci nowicjusze będą dzielić stół i podkładki z Brytyjczykiem Borisem Johnsonem, Francuzem Emmanuelem Macronem, Kanadyjczykiem Justinem Trudeau i Niemką Angelą Merkel, którzy już będą świętować w tych meczach i którzy z pewnością będą świętować, odbierając trochę stare nazwy, aby uniknąć strachu. EFE
er/gx/gniazdo
© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”