Stopniowe zubożenie Wielkiej Brytanii niepokoi Brytyjczyków

Stopniowe zubożenie Wielkiej Brytanii niepokoi Brytyjczyków

Oczekuje się, że do końca dekady polska rodzina będzie miała większy roczny dochód i wyższy standard życia niż rodzina brytyjska. Słoweński, nawet wcześniej. Jeśli z równania usunie się Londyn, PKB na mieszkańca będzie wyższy w Mississippi, najbiedniejszym stanie USA, niż w Anglii. Pytanie, czy Wielka Brytania stała się (stosunkowo) biednym krajem, jest zadawane na forach debat gospodarczych, w prasie i na ulicach. To nie brzmi szalenie.

W miarę jak kraj zbliża się do wyborów, które prawdopodobnie odbędą się w przyszłym roku (nie później niż w styczniu 2025 r.), statystyki gospodarcze nie mogą być bardziej ponure ze względu na skumulowany wpływ piętnastu lat polityki oszczędnościowej, Brexitu i pandemii. Chociaż oficjalna stopa bezrobocia wynosi 4,2%, w rzeczywistości 5,4 miliona osób w wieku produkcyjnym jest poza rynkiem pracy i żyje z rządowych zasiłków dla bezrobotnych (z rocznym rachunkiem w wysokości 90 miliardów euro) z jakiegokolwiek powodu. W Blackpool co czwarty. W Liverpoolu i Manchesterze co piąty. W Birmingham – drugim co do wielkości mieście w kraju – rada miejska ogłosiła upadłość.

Nierówności są najwyższe w Europie po Bułgarii, a do końca tej dekady Polska się wzbogaci

To nie tylko statystyki, to codzienność. Na przykład Sir John Smith po dwóch latach oczekiwania (w kolejce czeka siedem milionów osób) mógł w końcu poddać się operacji stawu biodrowego w ramach zdrowia publicznego. Jednak jego pierwotny lot z Grecji został odwołany z powodu awarii krajowego systemu kontroli ruchu lotniczego, która doprowadziła do zawieszenia tysięcy lotów – podała jego linia lotnicza. Niska cena Nie przydzielono Ci jeszcze miejsca i ryzykujesz, że przegapisz spotkanie. Po przybyciu na lotnisko Gatwick czeka Cię strajk pracowników kontroli paszportowej, godzinne opóźnienie w imigracji i kolejny pociąg, który zabierze Cię do centrum Londynu (za przejazd Uberem będziesz musiał zapłacić 150 euro). Cena jego koszyka na zakupy wzrosła w zeszłym roku o 1000 euro, ale jego pensja w ujęciu realnym utrzymuje się na stałym poziomie od półtorej dekady. Szkoła, do której uczęszczają ich dzieci, została zamknięta po tym, jak okazało się, że jest zbudowana ze złej jakości cementu i groziła jej zawaleniem, podobnie jak wielu tysiącom szkół w całym kraju. Wielu Twoich sąsiadów należy do 11% obywateli, którzy polegają na bankach żywności, aby uniknąć głodu. Do tego płacone przez nią podatki są najwyższe od 70 lat.

Brexit, którego wielu upiera się w dalszym ciągu bronić, według oficjalnych danych kosztował PKB pięć punktów; Wartość funta brytyjskiego spadła o 10% od czasu opuszczenia Unii Europejskiej; Inwestycje zagraniczne spadły w ubiegłym roku o 2,3%; Produktywność jest jedną z najniższych w OECD, a brakuje 330 000 pracowników, zwłaszcza w sektorze usług; Wzrost zatrzymał się, a pocieszeniem dla głupców jest to, że wzrost w Niemczech jest niższy. Codziennie zamykanych jest 50 sklepów. Skumulowany deficyt handlowy wynosi 1800 miliardów euro; Brak inwestycji w infrastrukturę od 2015 roku doprowadził do faktycznego upadku kraju.

W ciągu 13 lat rządów konserwatystów kraj wybrał politykę oszczędności zamiast inwestycji i finanse zamiast przemysłu. Ma mniej lekarzy na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym kraju OECD i jest po Bułgarii społeczeństwem europejskim charakteryzującym się największą nierównością.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *