Stosunki z Chinami i 60 lat Tygodnia Unii Afrykańskiej w Etiopii

Stosunki z Chinami i 60 lat Tygodnia Unii Afrykańskiej w Etiopii

Mekonnen i delegacja wysokiego szczebla przybyli do Pekinu 25 maja na zaproszenie swojego chińskiego odpowiednika, Qin Gang, które trwa do jutra. W programie znalazło się otwarcie nowej ambasady i budynku mieszkalnego w Addis Abebie oraz odbycie szeregu spotkań z urzędnikami w celu zacieśnienia współpracy.

Tak zakończyło się spotkanie z dyrektorem Chińskiej Agencji ds. Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju (SIDCA) Luo Zhaohui, podczas którego wicepremier Etiopii pochwalił pomoc pieniężną i innego rodzaju pomoc świadczoną przez kraj azjatycki na zasadach wzajemnych korzyści .

Ze swojej strony Chaowe zauważył, że Etiopia jest nie tylko świetnym partnerem, ale także wpływowym krajem w Afryce, który zasługuje na niezbędne wsparcie m.in. w rolnictwie, edukacji czy zagospodarowaniu rzek. Cidca jest agencją pomocy zagranicznej, której celem jest poprawa koordynacji i wpływu chińskich programów pomocowych.

Kolejne ważne spotkanie odbyło się w ubiegły czwartek z wiceprezydentem Chin Hanem Chengiem w celu przeglądu obecnej współpracy między dwoma krajami i zainteresowania rozwojem sektora handlowego.

Mekonnen podziękował azjatyckiemu gigantowi za silne poparcie dla przywrócenia pokoju w Addis Abebie i wyraził gotowość swojego rządu do udziału w realizacji chińskich inicjatyw – cytuje go tamtejsze MSZ.

Przyjmując z zadowoleniem wsparcie afrykańskiego kraju dla Pekinu w ochronie podstawowych interesów, Zheng powiedział, że są gotowi wspólnie zbudować wysokiej jakości Pas i Szlak, rozszerzyć praktyczną współpracę i promować wymianę międzyludzką.

A rząd Etiopii odrzucił w zeszły poniedziałek decyzję podjętą na niedawnym szczycie arabskim w sprawie renesansowej tamy, dokument, który odzwierciedla wrogość Egiptu wobec projektu wodnego.

Nastąpiło to w oświadczeniu lokalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wyraziło niezadowolenie Addis Abeby z decyzji, którą określiło jako „zniewagę dla Unii Afrykańskiej i jej państw członkowskich, które pracują nad osiągnięciem polubownego wynegocjowanego rozwiązania”. z tego powodu. „Z tamy”.

W tekście wskazano, że w 2015 roku Etiopia, Egipt i Sudan podpisały Deklarację Zasad Porozumienia, która jednoznacznie określiła budowę tamy równolegle z negocjacjami w sprawie wytycznych i kryteriów związanych z pierwszym napełnieniem i eksploatacją tamy.

Jest przekonana, że ​​Liga, zwłaszcza państwa członkowskie Unii Afrykańskiej, zdystansują się od tej decyzji i zapobiegną niewłaściwemu wykorzystaniu tej przestrzeni przez Egipt, co mogłoby doprowadzić do zerwania historycznych relacji i przyjaźni afrykańsko-arabskiej.

25 maja, z okazji 60. rocznicy powstania Unii Afrykańskiej, przewodniczący Komisji tej organizacji politycznej Moussa Faki Mahamat wezwał narody kontynentu do zaufania i afrykańskiego ducha ojców założycieli Unii Afrykańskiej. Organizacja Jedności Afrykańskiej (OUA), nazwa używana w 1963 r.

W przemówieniu wygłoszonym w auli Nelsona Mandeli w siedzibie Unii Afrykańskiej Mohamed ubolewał, że wiele państw członkowskich przechodzi obecnie kryzys, targany śmiertelnymi konfliktami wewnętrznymi, podsycany nieokiełznanym dążeniem do władzy absolutnej, którego naturalną konsekwencją jest wielka utrata życia ludzkiego.

Ostrzegł, że inne czynniki, takie jak niekonstytucyjne zmiany w rządzie, niepewność, ekspansja terroryzmu i brutalnego ekstremizmu oraz skutki zmian klimatycznych są jego zdaniem dobrym powodem do podjęcia medytacji w solidarności z przesiedlonymi lub wygnanymi w wyniku konfliktu. .

Nadrzędnym obowiązkiem, który stawia przed nami dziś, uporczywie, w tym międzynarodowym środowisku charakteryzującym się upadkiem tożsamości i wybuchem protekcjonizmu, jest nadanie realnej i dynamicznej treści tej jedności, jeśli jesteśmy zdecydowani budować Afrykę, jakiej pragniemy.

Rial omański / Nimr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *