Susza poważnie dotyka rolników w Iraku

Susza poważnie dotyka rolników w Iraku

BAGHDAD, 14 listopada (PRINSA LATINA) Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała dziś, że 447 rodzin w Iraku zostało wydalonych przez tak zwane Państwo Islamskie, a później powróciło, porzucając swoje ziemie z powodu dotkliwej suszy.

„Prawie wszystkie, jeśli nie wszystkie, musiały się przenieść z powodu niezdolności do karmienia zwierząt gospodarskich” — czytamy w raporcie IOM.

Rzecznik irackiego Ministerstwa Rolnictwa, Hamid Al-Nayef, powiedział, że Gubernatorstwo Niniwy od wieków jest kryjówką zboża w Iraku o powierzchni 6000 kilometrów kwadratowych gruntów ornych.

Dodał jednak, że w tym roku mocno odczuła uporczywa susza i ekstremalnie wysokie temperatury.

A Abdul Wahab Al-Jarjari, szef tamtejszego urzędu zbożowego, ogłosił w 2020 r., że zbiory odnotowały 927 tys. ton pszenicy i osiągnęły samowystarczalność, a w obecnym 2021 r. spadły do ​​89 tys.

Według Samah Hadid z Norweskiej Rady ds. Uchodźców „Irak stoi w obliczu najgorszej suszy w dzisiejszych czasach ze względu na niski poziom opadów deszczu, spadki spowodowane przez tureckie tamy na rzekach Tygrys i Eufrat oraz zmiany klimatyczne”.

„Globalne ocieplenie, dalekie od bycia problemem w odległej przyszłości, już zaszkodziło Niniwie” – powiedział.

Po raz pierwszy od momentu powstania w 2009 roku szef lokalnego Urzędu Irygacyjnego Hega Abdelwahed ujawnił, że zapora w północnym mieście Zawiya jest całkowicie sucha.

Powiedział, że zabierał do 50 000 metrów sześciennych wody, zasilanej przez nieznaczną w zeszłym sezonie odwilż, w wyniku której w glebie były tylko pęknięcia.

pamięć / wspornik

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *