Świat osiągnął 4 miliony zgonów z powodu COVID-19, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​epidemia jest na niebezpiecznym etapie

Świat osiągnął 4 miliony zgonów z powodu COVID-19, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​epidemia jest na niebezpiecznym etapie
Urzędnik przechodzi obok cmentarza Campo da Esperanca w Brasilii (Zdjęcie: EFE/Fernando Bezerra)

Sekretarz generalny ONZ António Guterres w środę ubolewał nad „tragiczną liczbą” 4 milionów zgonów w pandemii COVID-19, która nadeszła dzisiaj. I zażądała, aby szczepionki dotarły do ​​całego świata, aby raz na zawsze zatrzymać chorobę.

„Szczepionki są promykiem nadziei, ale większość świata wciąż jest w ciemności. „Wirus ewoluuje szybciej niż szczepienia” – powiedział Guterres w oświadczeniu.

„Niewątpliwie, Wiele pozostaje do zrobienia, aby zwalczyć tę epidemię; Ponad połowa ofiar zmarła w tym roku– potwierdził.

W tym sensie szef ONZ zauważył, że „miliony więcej są zagrożone, jeśli pozwolimy, aby wirus wymknął się spod kontroli”, ponieważ „Im bardziej się rozprzestrzenia, tym więcej zmiennych zobaczymy”.

Warianty, które będą bardziej zaraźliwe i śmiercionośne oraz z większym prawdopodobieństwem umkną skuteczności szczepionek które obecnie posiadamy” – nalegał.

Według Guterresa teraz potrzebne jest zniesienie różnic w dystrybucji szczepionek, a do tego konieczne jest „Największy globalny wysiłek w zakresie zdrowia publicznego w historii”.

„Globalny plan szczepień” wielokrotnie domagany się przez ONZ obejmuje między innymi przynajmniej podwojenie produkcji i zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji poprzez CovaxPlatforma promowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

„Aby ten plan się urzeczywistnił, proszę o powołanie nadzwyczajnej grupy roboczej z udziałem wszystkich krajów zdolnych do produkcji szczepionek, a także Światowej Organizacji Zdrowia, Sojuszu Gavi, Międzynarodowe instytucje finansowe, które mogą zajmować się farmaceutykami, producentami i innymi ważnymi interesariuszamizauważył Guterres.

Pracownicy służby zdrowia przygotowują się do wdrożenia kilku szczepionek przeciwko COVID-19 (zdjęcie: EFE)
Pracownicy służby zdrowia przygotowują się do wdrożenia kilku szczepionek przeciwko COVID-19 (zdjęcie: EFE)

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych „Równość dostępu do szczepionek jest największym natychmiastowym testem etycznym naszych czasów”. A jednocześnie „praktyczną koniecznością”, ponieważ „Dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni, wszyscy będziemy zagrożeni”.

Aby globalna regeneracja była możliwa, szczepienia muszą być również globalne. Upieram się, że tragiczna strata czterech milionów ludzi w wyniku tej pandemii musi skłonić nas do podjęcia pilnych działań, aby położyć jej kres z korzyścią dla wszystkich na całym świecie.

z drugiej strony, Dyrektor ds. nagłych wypadków zdrowotnych w Światowej Organizacji Zdrowia, Mike Ryan, wezwał rządy na całym świecie do „wyjątkowej czujności” w walce z pandemią COVID-19., „aby nie stracić wypracowanych zysków i ponownie otworzyć drzwi z wielką ostrożnością”.

Odnosząc się zwłaszcza do sytuacji w Europie, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ma nadzieję, że „szpitale nie będą ponownie postrzegane jako przeciążone”. „Ale to nie jest coś, co możemy przyjąć za pewnik”.Ryan powiedział na konferencji prasowej w środę z siedziby Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie (Szwajcaria).

Dlatego wezwał do „działania z wielką ostrożnością podczas znoszenia wszelkich ograniczeń, ponieważ będą konsekwencje”. „Wszystkie stany podejmują kroki w celu zniesienia ograniczeń. Bądź ostrożny i bądź przygotowany na wycofanie się, jeśli to konieczne„, Powiedział.

Ze swojej strony dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł przed rozprzestrzenianiem się pandemii Covid-19. „Jesteś na niebezpiecznym etapie” Na całym świecie w tym czasie przekroczyła 4 miliony oficjalnych zgonów.

„Świat znajduje się w niebezpiecznej fazie tej pandemii. Właśnie przeszliśmy tragiczną fazę 4 milionów zgonów z powodu COVID-19, co prawdopodobnie zaniża całkowitą liczbę ofiar.„, wskazany.

Pacjent zarażony wirusem COVID-19 zostaje przeniesiony do szpitala w Stanach Zjednoczonych (zdjęcie: EFE)
Pacjent zarażony wirusem COVID-19 zostaje przeniesiony do szpitala w Stanach Zjednoczonych (zdjęcie: EFE)

Tedros ubolewał nad tym z powodu szybkiego rozwoju zmiennych i „rażąca nierówność„W sprawie szczepień wiele krajów we wszystkich regionach świata „Obserwują gwałtowny wzrost przypadków COVID-19 i hospitalizacjiProwadzi to do Ostry brak tlenu i zabiegówPowoduje falę zgonów w niektórych częściach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

Z drugiej strony, w odniesieniu do „nacjonalizmu” szczepionek, gdzie „garstka krajów miała udział w torcie”, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ONZ opisał:Etycznie nie do utrzymania i nieskuteczna strategia zdrowia publicznego przeciwko szybko mutującemu wirusowi układu oddechowego, który jest coraz bardziej skuteczny w przenoszeniu się z człowieka na człowieka”.

W tym momencie pandemii COVID-19 fakt, że miliony pracowników służby zdrowia i pracowników służby zdrowia nie otrzymały jeszcze szczepionki, jest odrażający. Warianty wygrywają wyścig ze szczepionkami ze względu na nierówną produkcję i dystrybucję szczepionek, co również zagraża ożywieniu światowej gospodarki. Nie musiało tak być i nie musi tak być w przyszłości. Z etycznego, epidemiologicznego lub ekonomicznego punktu widzenia nadszedł czas, aby świat zebrał się i wspólnie zmierzył się z tą pandemią”.

Tedros wskazał, że ministrowie finansów G20 i prezesi banków centralnych spotkają się w tym tygodniu. „To kolejna okazja dla przywódców do podjęcia pilnych działań w celu zakończenia ostrej fazy tej pandemii poprzez zapewnienie funduszy potrzebnych do rozszerzenia produkcji i sprawiedliwej dystrybucji narzędzi opieki zdrowotnej.„, wskazany.

Celem WHO jest zaszczepienie do września 10% osób we wszystkich krajach i zwiększenie tej liczby do 40% do końca 2021 roku.. „To postawi świat na drodze do zaszczepienia 70% populacji wszystkich krajów do połowy 2022 roku” – powiedział.

Wzywam ministrów finansów i innych przywódców G20 do poparcia tych celów, ponieważ są one najszybszym sposobem zakończenia ostrej fazy pandemii, ratowania życia i środków do życia oraz napędzania prawdziwie globalnego ożywienia gospodarczego. Dokonujemy przełomów naukowych w globalnych doświadczeniach, ale ich wpływ będzie ograniczony, jeśli nie podzielimy się nimi sprawiedliwie. To nie jest dobroczynność, to najlepszy sposób na zakończenie ostrej fazy tej epidemii, zatrzymanie zmiennych wirusów i promowanie globalnego ożywienia gospodarczego”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia oficjalnie osiągnięto liczbę 4 milionów ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19, Z USA (600 000), Brazylią (525 000), Indiami (433 000), Meksykiem (233 000) i Peru (193 000) jako najbardziej dotknięte kraje.

(z informacjami z EFE i Europa Press)

Czytaj:

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *