Światło nadal trwa na Guayasamín w jego 103. urodziny (+ zdjęcia)

la-luz-continua-encendida-para-guayasamin-en-su-103-cumpleanos

Jak co roku, jego rodzina przybyła do tego miejsca na patio Casa-Museo Fundación Guayasamín, aby upiec się przy drinku wódki, tak jak nauczyciel uwielbiał w swoje urodziny, w otoczeniu przyjaciół i bliskich.

„Minęły 103 lata od jego narodzin i dla nas jest to zawsze ważna data, ponieważ był naszym przewodnikiem, który wyznaczał nam drogę i w pewien sposób staramy się podporządkować” – powiedziała Prensa Latina jego córka, Ferenc Guayasamín.

Zachowanie jego ducha w każdym pomieszczeniu domu, na każdej ścianie i korytarzu, w przestrzeniach zewnętrznych iw jego największym dziele, kościele człowieka, jest dziś największym zaszczytem i największym darem tych, którzy wnieśli do sztuki nadzieję i ból. Ostrzegał człowiek.

Doszedł do wniosku, że od jego śmierci w marcu 1999 roku staramy się podążać jego śladami, aby jego idee, lekcje i dziedzictwo pozostały zakorzenione w miejscach pozostawionych wszystkim Ekwadorczykom, Latynoamerykanom i narodom świata.

„Moje rysunki ranią, drapią i trafiają w serca ludzi. Pokazać, co człowiek czyni przeciwko człowiekowi” – ​​mówił o swojej rozdzierającej serce, głębokiej i humanitarnej pracy.

Guayasamín stworzył pieśń miłosną dla wszystkich kultur, potępiając przemoc, nadużycia i wojny oraz wyjaśniając siłę, miłość i pragnienie lepszego świata i zjednoczonego kraju, od Meksyku po Patagonii.

6 lipca 1919 roku malarz, który przywiózł swoją rdzenną i metyską sztukę z Ekwadoru do wysokich miejsc w światowej kulturze i nieśmiertelnych postaci, takich jak historyczny przywódca rewolucji kubańskiej, Fidel Castro, połączyła głęboka przyjaźń, gdy wykonał cztery portrety go urodził.

    Ciągłe światło na Guayasaminie w jego 103. urodziny

„Nigdy wcześniej nie widziałem, żeby ktoś poruszał się tak szybko. Mieszaj farby, które są w aluminiowych tubkach jak pasta do zębów, mieszaj (…) patrz uporczywie oczami orła, pociągnięcia pędzlem prawo i lewo na płótnie, w błysku piorun i skieruj wzrok na niesamowite żywe stworzenie. O jego szaleńczej aktywności powiedział o nim Fidel Castro.

rgh / scm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.