Światowa Organizacja Zdrowia przyznała nagrody z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2023

Światowa Organizacja Zdrowia przyznała nagrody z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2023

Jak co roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżniła osoby i organizacje za wybitny wkład w rozwój polityki i środków zawartych w Ramowej konwencji o ograniczeniu użycia tytoniu w każdym z sześciu regionów tworzących tę agencję zdrowia.

Zwycięzcy są wybierani spośród nominacji przesłanych po globalnym publicznym wezwaniu, a na region przyznawanych jest maksymalnie sześć nagród, z których dwie mogą otrzymać Specjalne Wyróżnienie.

Dr Reina Roa z Panamy otrzymała nagrodę specjalną od Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, za 20 lat pracy poświęconej eliminacji palenia.

Roa jest zastępcą szefa Biura Spotkania Stron Protokołu w sprawie wyeliminowania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi w imieniu obu Ameryk i przyczynił się do zmniejszenia rozpowszechnienia używania tytoniu do 5,1 proc. w 2020 r. Tytoń wśród osób powyżej 15 lat wieku jest w Panamie, który jest najniższy w regionie.

ACT Promoção da Saúde i Centrum Badań nad Tytoniem i Zdrowiem Fundacji Oswaldo Cruz w Brazylii otrzymały wspólną nagrodę za znaczący wkład w kontrolę tytoniu w Brazylii oraz zrozumienie społecznego i środowiskowego wpływu rolnictwa i produkcji.

Meksykańskie organizacje Salud Justa Mx, Polithink, Coalición México Salud-Hable, Códice SC (Communicación, Dialogo y Conciencia SC) i Refleacciona con Responsabilidad AC otrzymały nagrodę za swoje wysiłki i wytrwałość na przestrzeni ponad dekady opowiadające się za wdrażaniem skutecznych środków kontroli tytoniu zgodnie z FCTC w twoim kraju.

Meksyk jest 24. krajem członkowskim Światowej Organizacji Zdrowia, w którym miejsca publiczne, miejsca pracy w pomieszczeniach i transport publiczny są w 100% wolne od dymu tytoniowego, a także dziewiątym krajem, w którym całkowicie zakazano reklamy, promocji i sponsorowania wyrobów tytoniowych.

Centrum Badań nad Epidemiologią Tytoniu w Urugwaju i Urugwajskie Stowarzyszenie Tytoniowe zostały również docenione za ochronę stosowania jednolitych opakowań wyrobów tytoniowych w ich kraju, co jest polityką przyjętą w 2019 roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija rocznie ponad osiem milionów ludzi na świecie, z czego milion w obu Amerykach.

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia w 1987 roku i obchodzony jest co roku 31 maja w celu podniesienia świadomości na temat szkodliwych skutków używania tytoniu i narażenia na jego dym.

Tegorocznym tematem jest Grow Food Without Tobacco, kampania mająca na celu zachęcenie rządów do zaprzestania subsydiowania upraw tytoniu i wykorzystania zasobów, aby pomóc rolnikom przejść na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawią bezpieczeństwo żywności i odżywianie ludności świata.

L/CRC

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *