Święto Środka Jesieni w Chinach: Rodzina, ciasta i księżyc

Święto Środka Jesieni w Chinach: Rodzina, ciasta i księżyc

Jest to jedno z najważniejszych świąt w Azji i jak niemal wszystkie uroczystości ma swoje wyjaśnienie w mitologii.

Historia miłości i poświęcenia pomiędzy Hou Yi i Chang Erem, która kończy się wzlotem tego ostatniego na Księżyc, ma ponad trzy tysiące lat.

Święto Środka Jesieni lub Święto Księżyca obchodzone jest 15 dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, więc jego dokładna data różni się w kalendarzu gregoriańskim.

Tego dnia Chińczycy cieszą się dniem wolnym od pracy, podczas którego rodziny zbierają się, aby wspólnie się bawić, dzielić, robić lampiony i wieszać je w swoich domach, a co najważniejsze: jeść małe okrągłe ciasta wypełnione różnymi składnikami.

Te desery, zwane ciastkami księżycowymi, mają na powierzchni dekoracje nawiązujące do chińskich tradycji kulturowych i są zwykle spożywane z herbatą.

Impreza przeciąga się do nocy, kiedy wszyscy zbierają się, aby wspólnie cieszyć się księżycem i „oficjalnie” zapoczątkować jesień.

Należy pamiętać, że jako społeczeństwa rolnicze, zmieniające się pory roku w Azji miały wpływ na uprawy.

Szczególnie w tym czasie był to czas zbierania ryżu i kukurydzy, dlatego też rodziny korzystały ze święta, aby podziękować bogom.

jha/idm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *