Swiss Coop rozwiązał umowę kupna GM Food za 230 milionów

Szwajcarski gigant dystrybucji żywności Coop, poprzez swoją spółkę zależną Transgourmet, nabył cały kapitał GM Food – dawniej Miquel Alimentació – od chińskiego Bright Food i innych partnerów mniejszościowych, jako zaawansowanej Awangarda 14 kwietnia. Wartość umowy, która została podpisana w miniony czwartek po zakończeniu ostatnich działań regulacyjnych, to według wiarygodnych źródeł około 230 mln.

W ten sposób firma Bright Food opuszcza Hiszpanię, do której dotarła w 2015 roku, kiedy skorzystała z okazji, jaką dała im rodzina Mikel. Zamierzał wykorzystać platformę GM Food do importowania chińskich produktów do Hiszpanii i tworzenia synergii z innymi firmami z grupy. Wzrost nie był tym, czego się spodziewano, dlatego latem ubiegłego roku uruchomił proces zbycia. Pomimo rozprzestrzeniania się wirusa, wskaźnik frekwencji potencjalnych inwestorów generowany przez GPS Finance, bank inwestycyjny odpowiedzialny za operację, był wysoki. Ostatecznie Swiss Coop wygrał przetarg przeciwko katalońskiemu HD Covalco z rodziny Saperas.

Sprzedaż żywności modyfikowanej genetycznie podkreśla zainteresowanie w sektorze dystrybucji

Międzynarodowa firma z Bazylei, której obrót wynosi 30,2 miliarda franków szwajcarskich – około 27,5 miliarda euro – i prowadzi hurtową dystrybucję za pośrednictwem Transgourmet, jest firmą, która będzie teraz starała się jak najlepiej wykorzystać pozycję GM Food na rynku hiszpańskim, gdzie jest uważany za jednego z liderów. Nowo nabyta spółka jest hurtowym dystrybutorem około 800 supermarketów marek Suma, Proxim i Spar oraz około 2500 dodatkowych punktów sprzedaży.

Zatrudniając około 2400 osób i roczną sprzedażą netto przekraczającą 1000 milionów euro, GM Food umacnia w ten sposób pozycję Transgourmet na europejskim rynku dystrybucji hurtowej i Cash & Carry Odkąd spółka zależna Coop pracowała do tej pory w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, Polsce, Rumunii i Rosji, a teraz weszła do Hiszpanii.

Lluís Labairu, dyrektor generalny GM Food Iberica

Osoby trzecie

Prezes GM Food Lluís Labairu potwierdził wczoraj w komunikacie prasowym, że ta nowa faza pozwoli firmie umocnić się jako „punkt odniesienia dla dystrybucji żywności w Hiszpanii przy wsparciu Transgourmet”. Ze swojej strony Hansueli Loosli, prezes firmy zakupowej, przywitał wszystkich profesjonalistów, którzy są częścią GM Food i dodał, że jest „podekscytowany możliwością rozwoju z nim na rynku hiszpańskim”.

Sprzedaż żywności modyfikowanej genetycznie wzbudza zainteresowanie sektora dystrybucji, który jest jednym z sektorów najbardziej odpornych na kryzys. W marcu czeski holding EP Corporate Group, należący do miliardera Daniela Kretinsky’ego, kupił od Eroskiego 50% udziałów w Caprabo.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *