Symptomy ochłodzenia światowego popytu na maszyny

Stany Zjednoczone i Europa ograniczyły poziom produkcji i biznesu Jakie czynniki wpływają na to zachowanie?

Chociaż globalna inflacja ma tendencję spadkową, niepewność nie zniknęła całkowicie w światowej gospodarce.

Dlatego główne rynki maszyn rolniczych (USA i Europa) w pierwszych miesiącach roku notowały spadki aktywności.

W Zjednoczone państwonajnowszy raport Związku Producentów Maszyn Rolniczych (AEM) identyfikuje przeciwności do jego pozytywnego rozwoju.

Stopy procentowe i presja wywierana na system bankowy stwarzają dodatkowe zagrożenia dla perspektyw rolnictwa w USA. Ponadto spowolnienie wzrostu (1% PKB) i obawy przed recesją przyczyniają się do wzrostu sprzedaży.

Na domiar złego, Ceny żywności Zmniejsza się, a wraz z nią siła nabywcza producentów. Indeks cen żywności cofnął się od szczytu z początku 2022 r., o czym świadczą ceny zbóż i soi.

Zatrzymanie silnika

W tym kontekście sprzedaż traktorów w Stanach Zjednoczonych spadła w pierwszych czterech miesiącach roku -16,3%.

zgodnie z danymi AEMOd stycznia do kwietnia sprzedano 74 810 jednostek o mocy od 40 do 100 KM, przy spadku +15,6% Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku sprzedano 88 677 ciągników.

Tylko sektor wysokiej energii jest ratowany przed rocznymi stratami, wraz ze wzrostem +5,1% Jak dotąd w tym roku.

Europa

Po drugiej stronie Atlantyku sytuacja jest podobna. W maju ogólny wskaźnik koniunktury europejskiego przemysłu maszyn rolniczych całkowicie zatrzymał wzrostową trajektorię, wciąż ledwie dodatnią.

W skali od -100 do +100 punktów Miesięczny Indeks Biznesowy Europejskiego Stowarzyszenia Maszyn Rolniczych (emc) spadł z 16 do 11 punktów w zeszłym miesiącu.

Portfel zamówień osiągnął najwyższy poziom w poprzednich miesiącach, ale obecnie liczba nowych zamówień drastycznie spadła.

To czas realizacji produkcji wynoszący 5,5 miesiąca, który, choć wciąż bardzo wysoki w porównaniu historycznym, jest znacznie niższy niż jakikolwiek czas w ubiegłym roku.

Chociaż po stronie podaży można zaobserwować znaczne rozluźnienie, niepewność na rynku rośnie, a co za tym idzie poziom zaufania spada.Europejskie firmy ostrzegają.

Chociaż nadal istnieje umiarkowana większość przedstawicieli firm, mają one pozytywne oczekiwania dotyczące rozliczeń na niektórych dużych rynkach, takich jak Francja I NiemcyZaufanie praktycznie spadło na rynkach takich jak np WłochyI Hiszpania I Polskatrzy główne w bloku.

To, co może się stać z pogodą w nadchodzących miesiącach, będzie miało kluczowe znaczenie dla niektórych regionów produkcyjnych świata.

nie tylko w Argentyna I Brazyliaale także w Zjednoczone państwogdzie zaczną się rozstrzygać losy upraw soi i kukurydzy.


McQuinac jest partnerem medialnym AgroActiva . Dowiedz się o najbardziej imponujących wiadomościach z mega-próbki w naszej specjalnej relacji.
Kliknij tutaj

inne kolumny