W przyszłym tygodniu światowi przywódcy udają się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Konferencję Stron (COP), coroczne spotkanie klimatyczne ONZ, kończące konferencję. Pierwsza „globalna równowaga”I kto mieszka Postęp w osiąganiu celów Porozumienie paryskie. UNEP nie waha się wskazać, jak daleko są kraje od osiągnięcia tych celów. Dziś, przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28), publikuje zjadliwy raport pt Pobity rekord – Temperatury osiągają nowy poziom, a światu (ponownie) nie udaje się ograniczyć emisji Przetłumaczone na język hiszpański jako Pobity rekord: temperatury osiągnęły jednak nowy rekord Światowi (znowu) nie udało się ograniczyć emisji.
W raporcie stwierdzono, że zamiast spadać, Globalna emisja gazów cieplarnianych wzrosła o 1,2% W latach 2021–2022 oraz Obecnie są na rekordowym poziomie. Aby utrzymać globalne ocieplenie w granicach określonych w porozumieniu paryskim, wynoszących dwa stopnie Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego, emisje musiałyby zostać ograniczone o 28% w ciągu zaledwie siedmiu lat. Spadek o 42%. Jeśli mamy szansę zatrzymać wzrost temperatury do 1,5 stopnia, co jest najambitniejszym celem porozumienia.
„Tegoroczny raport nie bez powodu nazywany jest „pobitym rekordem”” – powiedziała Taryn Fransen, współautorka raportu i dyrektor ds. nauki, badań i danych w Światowym Instytucie Zasobów. „W tym roku świat nie tylko pobił poprzednie rekordy emisji i temperatury, ale jako autorzy wiemy, że wyglądamy na pobity rekord. „Rok po roku stwierdzamy, że świat nie robi wystarczająco dużo, aby stawić czoła zmianom klimatycznym”.
COP28: Czy cele Porozumienia paryskiego zostaną osiągnięte?
Ludzkość zmierza w złym kierunku. O ile kraje nie zaczną poważnie myśleć o podniesieniu poziomu swoich strategii i ambicji, Świat jest na dobrej drodze do poważnego przekroczenia celów paryskichZ raportu wynika, że temperatury wahają się od 2,5 do 2,9 stopnia Celsjusza. Byłoby to katastrofalne, biorąc pod uwagę skutki, które już widzieliśmy w postaci wzrostu temperatury o 1,1 stopnia, a także biorąc pod uwagę, że zaledwie ułamki stopnia zwiększają szkody. Wrzesień tego roku był średnio o 1,8 stopnia cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, pobijając poprzedni rekord miesiąca o 0,5 stopnia. Choć nie oznacza to, że przekroczyliśmy przewidziany w Porozumieniu paryskim limit 1,5 stopnia, bo to dotyczy temperatur utrzymujących się, a nie miesięcznych rekordów.
W dokumencie dodaje się, że: Rządy planują do roku 2030 wyprodukować ponad dwukrotnie więcej paliw kopalnych niż pozwalają na to prognozy porozumienia paryskiego, chociaż ceny energii odnawialnej w dalszym ciągu spadają, a liczba pojazdów elektrycznych wzrasta. „Problemem jest rytm” – wyjaśnia Francine. Dodał: „Środki nie są przyjmowane wystarczająco szybko, ponieważ zmarnowaliśmy dziesięciolecia bez podjęcia działań. Obecnie podejmujemy działania i przynoszą one efekty. Ale musimy to zrobić Rób to szybciej„.
Przejście na energię odnawialną stanowi rozsądną politykę gospodarczą niosącą wiele korzyści ubocznych. W Stanach Zjednoczonych ustawa o kontroli inflacji z 2022 r. idzie w setki dolarów Miliardy dolarów w zieloną gospodarkę i wygenerowały już 75 tysięcy miejsc pracywedług szacunków. Spalanie mniejszej ilości paliw kopalnych poprawia również jakość powietrza, co zmniejsza koszty opieki zdrowotnej. Więc zrób to raz. „To frustrujące, ale to także dobra wiadomość, ponieważ pokazuje nam, że jest to możliwe” – mówi Anne Olhoff, naczelna redaktorka naukowa nowego raportu. „Nie ma dobrego powodu, aby tego nie robić. Większość krajów i decydentów nie ma dobrych powodów, aby nie postępować w ten sposób.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”