Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow przeszedł w dogrywkę

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow przeszedł w dogrywkę

Konferencja w sprawie zmian klimatu (COP26) z siedzibą w Glasgow w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się dzisiaj po wyczerpaniu okresu regulacyjnego bez osiągnięcia konsensusu w sprawie redukcji emisji, finansowania i zakazu stosowania paliw kopalnych.

Zorganizowany przez rząd brytyjski pod auspicjami ONZ COP26 miał się zakończyć dzień wcześniej, ale ze względu na niemożność osiągnięcia porozumienia prezydencja zdecydowała się przedłużyć rozmowy o kolejny dzień, licząc na uniknięcie ich niepowodzenia.

Jak się okazuje, pomoc finansowa, którą bogate kraje zobowiązały się od 2009 r., aby pomóc biednym i wrażliwym narodom radzić sobie i łagodzić skutki zmian klimatycznych poprzez wkład w wysokości 100 000 USD rocznie, pozostaje jednym z najbardziej drażliwych problemów.

Związane z 👉 Finansowanie klimatyczne to kontrowersyjny temat

Wydaje się również, że obie strony nie zgadzają się co do tego, jak napisać wezwanie do rezygnacji z wykorzystywania węgla jako źródła energii i subsydiowania paliw kopalnych.

Pierwszy projekt opublikowany w środku tygodnia prosił o przyspieszenie usuwania tych źródeł zanieczyszczeń, ale po skargach ze strony głównych producentów i eksporterów tekst został zmieniony w celu wyjaśnienia, że ​​w przypadku węgla dotyczyłby tylko elektrowni, które nie zainstalowały technologia wymagana do wychwytywania i przechowywania emisji.

Nowe sformułowanie dotyczące ropy i gazu wskazywało, że odnosi się do subsydiów uznanych za „nieefektywne”.

Wśród stron nie ma również zgody co do terminów, w których rządy mają przedstawić swoje nowe cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, po zaproponowaniu ostatecznego projektu deklaracji, aby przedłożyć je do 2022 roku, dwukrotnie przed terminem.

Związane z 👉 ONZ ostrzega przed niewystarczającymi zobowiązaniami

COP26 w Glasgow jest postrzegany jako Ostatnia szansa Świat musi podjąć poważne zobowiązania, aby pomóc obniżyć globalną temperaturę do 1,5, zredukować emisje dwutlenku węgla do zera do 2050 roku oraz zebrać pieniądze dla biednych i wrażliwych krajów na radzenie sobie ze skutkami zmian klimatycznych i łagodzenie ich skutków.

Jak dotąd najistotniejszymi zapowiedziami wydarzenia były plany powstrzymania wylesiania do 2030 r., w tym samym roku, w którym Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły, że ograniczą emisje metanu, a ponad 40 krajów zapowiedziało, że podejmą kroki, aby zostać w tyle. – Wykorzystanie węgla drzewnego.

Pojawiły się również obietnice niektórych rządów i sektora prywatnego dotyczące zwiększenia składek do Funduszu Klimatycznego oraz dwustronnej pomocy finansowej dla krajów rozwijających się.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *