Szczyt Ludowy będzie bronił sprawiedliwych stosunków między Unią Europejską a Ameryką Łacińską

BRUKSELA, 11 lipca (Prensa Latina) Boliwijska platforma MAS-IPSP poinformowała dziś w Belgii, że Szczyt Ludowy w Brukseli w 2023 r. będzie bronił stosunków między UE a Ameryką Łacińską, bez stanowisk przypominających kolonializm.

W rozmowie z Prensa Latina Marla Ruiz, przedstawicielka Ruchu Platformy Społeczno-Politycznej na rzecz Suwerenności Narodów (MAS-IPSP), uznała zaplanowane na 17 i 18 lipca forum za przestrzeń oporu i walki o prawa z Ameryki Łacińskiej i Karaiby.

Ogłaszając spotkanie, które odbędzie się równolegle ze szczytem między Unią Europejską a Wspólnotą Łacińską, podniesiemy głos, aby uwidocznić nasze narody, zażądamy poszanowania ich prawowitych rządów oraz potępimy i potępimy jednostronne hipotezy i środki przymusu. Zjednoczonych Ameryki i Karaibów (CILAC).

Zdaniem boliwijskiego działacza ośrodki władzy sprzyjały polityce, traktatom i stosunkom z regionem związanym z pozycjami kolonialnymi, co nie przyniosło korzyści Ameryce Łacińskiej i Karaibom.

Powiedział, że właśnie dlatego będziemy domagać się na Szczycie Ludowym szczerego i pełnego szacunku dwustronnego dialogu regionalnego, który przyniesie obopólne korzyści i sprawiedliwe wyniki, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w przeszłości.

Ruiz nalegał na obronę prawa krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów do wyboru własnej drogi, z prawdziwymi i adaptacyjnymi demokracjami, które dystansują się od neoliberalizmu oraz hegemonii gospodarczej i kulturowej.

W związku z tym ostrzegł przed konsekwencjami, z jakimi borykają się narody podążające samodzielną drogą, takimi jak zamach stanu w Boliwii w 2019 r., próba podjęta przez Brazylię na początku tego roku, blokada Kuby i Wenezueli oraz wrogość wobec Nikaragui. .

Odnosząc się do nierównych stosunków między Północą a Południem, wskazywał na zainteresowanie możnych zagarnięciem bogatych zasobów regionu, co tłumaczył boliwijskim litem.

Powiedział Prensa Latina, że ​​Szczyt Ludowy będzie również okazją do odrzucenia wykluczającej polityki i blokad.

Ruiz podkreślił powiązania platformy MAS-IPSP w Belgii z Koordynatorem Solidarności dla Ameryki Łacińskiej, ruchem złożonym z różnych organizacji, który był bardzo aktywny w przygotowaniach do Forum w dniach 17 i 18 lipca.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *