Szwajcaria ponownie rozważy swoją neutralność w kwestii dostarczania broni Ukrainie

Szwajcaria ponownie rozważy swoją neutralność w kwestii dostarczania broni Ukrainie

wojna Ukraina Historycznie neutralne narody zostały zmuszone do ponownego rozważenia. Szwecja i Finlandia Prosili o przystąpienie do NATO, podczas gdy Austria i Irlandia, nie posuwając się do tej pory, stanęły po stronie politycznej w Kijowie. Szwajcaria płynie pomiędzy dwie wody. stosuje sankcje nałożone przez Unię Europejską na osoby fizyczne i prawne bliskie Kremlowi, Ale odmawia dostarczenia amunicji potrzebnej armii ukraińskiej. Jednak koncepcja neutralności kraju będącego właścicielem jednego z najważniejszych przemysłów zbrojeniowych w Europie nie jest jasna.

Cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Szwajcarska Rada Federalna przystąpiła do sankcji „w celu wzmocnienia ich efektu”. Decyzja Berne, która jednocześnie zamroziła prawie 8 miliardów franków szwajcarskich rosyjskich aktywów finansowych, była zaskoczeniem dla europejskich partnerów i ożywiła krajowe debaty na temat tego, co to znaczy być neutralnym. „Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ istnieje wiele rodzajów neutralności i sposobów pojmowania samej neutralności”, wyjaśnia Michel Legua, profesor Europejskiego Instytutu Nauk Politycznych w Leuven. powołuje się na przypadek Belgia, Kraj neutralny aż do II wojny światowej, kiedy zdał sobie sprawę, że ta neutralność wcale nie gwarantuje mu bezpieczeństwa i wstąpił do NATO. To samo stało się ze Szwecją i Finlandią.

Szwajcaria czuje się bezpieczna, mimo że zdecydowała się zwiększyć budżet wojskowy do co najmniej 1% PKB w 2030 r., w porównaniu do 0,67% w 2019 r. We wrześniu ubiegłego roku, wraz z powrotem wojny w Europie, parlament przeprowadził debatę na temat polityki neutralności. Wniosek był taki, że choć poprawna, „neutralność nie jest ścisłym kryterium, Jest to raczej narzędzie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i gospodarczej, które musi dostosować się do ogólnego klimatu politycznegoKwalifikowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Definicja neutralności ewoluuje i rośnie presja zewnętrzna na Szwajcarię, aby wprowadziła wyjątek dotyczący dostaw broni na Ukrainę. Ale Berno się nie rusza, aw rzeczywistości jego pole manewru jest ograniczone. Oprócz woli politycznej konieczna byłaby zgoda obu izb parlamentu lub referendum, które prawdopodobnie byłoby negatywne.

Zdecydowana większość społeczeństwa jest bardzo przywiązana do neutralności, a wielu nawet uważa, że ​​wysłanie pomocy humanitarnej czy nałożenie sankcji jest już naruszeniem tej zasady, co deklaruje prawicowa Unia Demokratyczna Centrum (UDC). Radykalna i najważniejsza partia w kraju. Jednak za reeksportem broni na Ukrainę poparło 55% Szwajcarów.

Podobnie jak w przypadku niemieckich czołgów Leopard w tamtym czasie, szwajcarskie prawo dotyczące sprzętu wojskowego wymaga od kupującego podpisania deklaracji o niereeksportowaniu, co oznacza, że ​​muszą uzyskać szwajcarską zgodę na dostarczenie tych przedmiotów na Ukrainę.

Dania wystąpiła do Szwajcarii o mandat na dostarczenie Ukrainie czołgów Piranha, Hiszpanii dział przeciwlotniczych, a Niemcom i Polsce amunicji do czołgów przeciwlotniczych Gibbard, które są szczególnie skuteczne w niszczeniu irańskich rakiet i dronów używanych przez Rosjan przeciwko Ukrainie terytorium.

Niejednoznaczność szwajcarskich ograniczeń

Odpowiedź szwajcarskiego ministra gospodarki, Guya Parmelina, była zawsze taka sama: „Równe traktowanie na mocy ustawy o neutralności nie pozwala Szwajcarii zgodzić się na prośbę o dostawę sprzętu wojennego na Ukrainę, gdy kraj ten jest zaangażowany w międzynarodową wojnę zbrojną”. konflikt”. Że Szwajcaria zgodziła się przekazać broń Królestwo Arabii Saudyjskiej Będąc stroną wojującą w konflikcie z Jemenem, nie pozwala na paralelizm, „ponieważ nie jest to wojna między krajami, ale raczej konflikt wewnętrzny”.

Presja aliantów jest ogromna, a stolica Berlin jest oburzona. „Kiedy podejmujesz takie decyzje, musisz zaakceptować fakt, że twoi przyjaciele i partnerzy przestawią się na innych usługodawców” – powiedział niemiecki minister finansów Christian Linder.

To groźba, że Szwajcarskie lobby zbrojeniowe zostało postawione w stan pogotowia, boi się, że wypadnie z interesu. Niemcy są największym importerem szwajcarskich materiałów wojennych. W 2021 r. stanowiły one aż jedną szóstą całkowitej wartości generowanej przez ten handel.Według danych opublikowanych przez Sekretarza Stanu ds. Gospodarki (Seco) eksport materiałów wojennych wyniósł w tym roku 742,8 mln franków szwajcarskich . Liczba ta była niższa niż rok wcześniej, ale trend jest wyraźny. Zagraniczna sprzedaż sprzętu i sprzętu wojskowego potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat. suma, 67 krajów kupuje broń i amunicję ze Szwajcarii, połowa z nich znajduje się w Europie.

Niewykluczone, że Szwajcaria, podobnie jak wówczas Niemcy, zgodziłaby się na reeksport broni. Liegwa tego nie wyklucza, ponieważ „przeszkody prawne zawsze można pokonać”, gdy w grę wchodzą duże naciski polityczne i interesy gospodarcze. Przygoda na dwa sposoby na ucieczkę. Jednym z nich byłaby ustawa zezwalająca na wyjątkowy reeksport broni do Kijowa Do określonego i ograniczonego użytku w tym konflikcie; a drugi zmobilizowany przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rzeczywiście rząd szwajcarski dał do zrozumienia, że ​​jego stanowisko może zależeć od tego, co zrobi Organizacja Narodów Zjednoczonych, do której przystąpił dopiero w 2002 r. ze względu na zasadę neutralności. Tak stało się podczas wojny w Kosowie w 1999 roku. Szwajcaria Odmawiali NATO praw tranzytowych dla swoich misji bojowych, dopóki nie było mandatu ONZ.

standardowo

Projekt zaufania

wiedzieć więcej

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *