Tajemnica kul sprzed 1,4 miliona lat. Kto je stworzył i dlaczego?

Tajemnica kul sprzed 1,4 miliona lat. Kto je stworzył i dlaczego?

W 1959 roku, kiedy naukowcy pracowali na stanowisku liczącym 1,4 miliona lat w Ubaidiya w północnym Izraelu, byli bardzo zaskoczeni obecnością prawie 600 kamiennych kul o średnicy zaledwie kilku centymetrów (od wielkości śliwki do wielkości ze śliwki). piłka tenisowa), a także niektóre kości ludzkie i tysiące pospolitych narzędzi kamiennych, takich jak siekiery.

Wydaje się, że UFO nie mają żadnego konkretnego celu, co zapoczątkowało kontrowersje, które nie zostały rozwiązane przez ponad sześć dekad. Nawiasem mówiąc, do tej debaty przyczyniło się wiele podobnych odkryć w innych miejscach w Afryce i Eurazji. Te skaliste kule, sklasyfikowane jako „sferoidy”, często pojawiają się w zapisie kopalnym w szerokim okresie rozpoczynającym się około 2 milionów lat temu i kończącym się około 70 000 lat temu.

Czy odpady powstające przy produkcji innych narzędzi są usuwane celowo czy po prostu mimowolnie? Jeśli jest produkowany, jaki jest jego cel? W rzeczywistości te kamienne kule wydają się nie mieć żadnego większego zastosowania i wielu uważa, że ​​mogą to być pozostałości powstałe podczas wykonywania innych narzędzi. Lub nawet konie „tworzą” je, wielokrotnie uderzając kopytami w skalisty grunt.

Teraz zespół izraelskich i hiszpańskich badaczy (z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz Katalońskiego Instytutu Ekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej) rzucił nieco światła na tę tajemnicę i chociaż przeznaczenie sferoid pozostaje niejasne, ich praca zdaje się to potwierdzać wykonali nasi krewni. Starożytni celowo robili te kule, może nie ze względów praktycznych, ale dla czystej przyjemności tworzenia symetrycznego obiektu.

Analiza 3D

Trzy lata temu, w 2020 roku, ci sami badacze ogłosili, że zbadają ponad sto tych dziwnych obiektów z Ubaidiya, stosując nowe metody analizy. Teraz właśnie pojawiły się efekty tej pracy „Królewskie Towarzystwo Otwartej Nauki” .

Aby rozwiązać tę kontrowersję, zespół naukowców opracował nowy, zaawansowany program do analizy 3D, umożliwiający pomiar kątów na powierzchni kulistego obiektu, obliczenie płaszczyzny krzywizny powierzchni i określenie środka masy obiektu. Korzystając z tego oprogramowania, przeanalizowali dziesiątki skanów 3D 150 sferoid z Ubaidiya, gdzie 1,5 miliona lat temu żył Homo erectus, jeden z najstarszych znanych wytwórców narzędzi.

Naukowcy dokładnie zmierzyli kąty śladów na powierzchni sferoidów i zrekonstruowali proces, w którym rzemieślnicy je tworzyli.

Ich cel

Zdaniem autorów artykułu nie ma wątpliwości, że sferoidy zostały wyprodukowane z pełnym zamysłem. Na przykład każda z nich ma dużą „powierzchnię pierwotną” otoczoną mniejszymi płaszczyznami, co sugeruje, że wykonano je najpierw przez usunięcie dużego kawałka kamienia, a następnie ostrożne odcięcie krawędzi nowo spłaszczonego obszaru.

Z badań wykluczono, że kamienne kule mogły powstać w wyniku procesów naturalnych. Naukowcy uważają, że gdyby tak było, ich tekstura byłaby gładsza, niczym kamienie spotykane w rzekach, które na skutek erozji wodnej są bardzo gładkie, chociaż ich kształty nigdy nie są kuliste. Z drugiej strony kamienie znalezione w Ubaidiya mają chropowatą powierzchnię (jak można się spodziewać po ręcznie wykonanym egzemplarzu), a niektóre mają niemal idealną kulistość. Coś, co mógł stworzyć tylko producent narzędzi.

„Najwyraźniej – wyjaśnia Antoine Muller, pierwszy sygnatariusz badania – homininy 1,4 miliona lat temu posiadały zdolność wizualizowania w swoich umysłach kuli i kształtowania kamieni, aby ją stworzyć. „Wymaga to doskonałego planowania i przewidywania, a także dużej pomysłowości i sprawności manualnej”.

Inne artefakty z tego samego okresu obejmują elegancko wykonane kamienne topory. Wyniki nowej pracy, patrząc na nią w kontekście sferoid, sugerują, że pierwsi twórcy narzędzi rzeczywiście byli w stanie docenić zarówno symetrię, jak i piękno – twierdzą autorzy.

Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że sferoidy nie miały żadnego praktycznego zastosowania. Co byłoby oznaką, w tak odległym momencie naszej ewolucji, umysłu bliższego naszemu, niż nam się wydawało, zdolnego po prostu docenić piękno rzeczy.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *