Tak cenią Hiszpanię na świecie

Tak cenią Hiszpanię na świecie

Ważna jest międzynarodowa reputacja każdego kraju. Od tego w dużej mierze zależy turystyka, inwestycje zagraniczne, eksport czy zatrudnianie talentów, wśród innych pożądanych czynników dla każdego kraju, które są warte swojej soli. Dlatego różne rządy w naszym kraju, niezależnie od koloru, na przestrzeni lat podejmowały wiele inicjatyw mających na celu poprawę wizerunku Hiszpanii. Od hiszpańskiej marki promowanej w tamtych czasach przez Jose Manuela Garcię Margallo po kosmopolityczną Hiszpanię Josepa Borrella, poprzez pracę Instytutu Cervantesa (i kontrowersyjnego biura w Madrycie), jasne jest, że Hiszpania dba o to, co ludzie myślą o Hiszpanii.

W celu analizy naszego wizerunku za granicą – oprócz własnej oceny – Elcano Royal Institute i Rep Track Company prowadzą badania od 2012 roku. Ścieżka przedstawiciela kraju, który analizuje międzynarodową pozycję 55 największych gospodarek świata. W celu określenia reputacji badanych krajów stosuje się „wskaźnik pulsu”, konstrukt matematyczny „oparty na podziwie, szacunku, zaufaniu i dobrym wrażeniu, jakie kraj wywiera na rozmówcy”, stwierdza dokument. Ponieważ ten pomiar skupia się prawie wyłącznie na emocjonalny urok Kraj się budzi, badanie uzupełnia ankieta na temat 17 atrybutów związanych z jakością życia, poziomem rozwoju i jakością instytucjonalną ocenianych krajów oraz szereg pytań o to, czy poleciłby zamieszkanie, podróżowanie, studiowanie lub pracując (między innymi) w nim.

Hiszpańskie Centrum Myśli zaprezentowało w środę Wyniki ankiety za rok 2021. Ogólnie w większości krajów Widzieli, jak ich reputacja słabnie w tym roku w porównaniu z poprzednim rokiem. Globalny trend, który badanie przypisuje kryzysowi i niepewności spowodowanej pandemią, nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale także z punktu widzenia społecznego i gospodarczego. „Pierwszym ważnym wnioskiem jest to, że żyjemy w ponurym międzynarodowym klimacie” – wyjaśniła Carmen Gonzalez Enriquez, dyrektor Hiszpańskiego Obserwatorium Obrazu w Royal Elcano Institute. Spośród 55 największych gospodarek na świecie tylko 11 odnotowało wzrost międzynarodowej reputacji.

W konkretnym przypadku Hiszpanii kraj spadł o dwa punkty w skali 100 z Indeksu Pulse, 75 do 73,1. Spadek ten spowodował, że nasz kraj spadł o jedno miejsce w „rankingu”, Miejsce 14 wśród krajów o najlepszej reputacji Dla byłych obywateli G8 (Niemcy, Kanada, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Rosja). Belgia, kraj, którego ocena spadła poniżej Hiszpanii (do 73,5), zajęła z niej 13. pozycję. Mimo wszystko reputacja Hiszpanii pozostała znacznie powyżej średniej (61,9) i wyprzedziła odpowiednie kraje europejskie. Niemcy (71,2), Francja (71,1) lub Zjednoczone Królestwo (69,8).

Kanada jest krajem o najlepszej światowej reputacji w 2021 roku z wynikiem 79. Pozostałą dziesiątkę pierwszej dziesiątki (z wyjątkiem dwóch sąsiednich krajów) tworzą kraje europejskie, przy czym największą dominację wykazują Skandynawowie. Tymczasem dwie główne światowe potęgi, Stany Zjednoczone (57,9) i Chiny (45)I Są znacznie w tyle w tabeli, zajmując odpowiednio 35. i 51. miejsce.

Dramat między sąsiadami

Raport Elcano poświęca część analizie reputacji Hiszpanii z indywidualnej perspektywy wielu krajów, część, w której można zauważyć znaczne rozbieżności. Spośród 24 badanych państw Polska ceni nas najbardziej, daje nam 81 punktów, a za nimi plasują się Australia, Francja, Rosja i Argentyna, wszystkie z wynikiem wyższym niż 77 punktów dla Hiszpanii.

Po drugiej stronie tabeli jest Maroko, kraj, który daje nam najgorszy wynik: Tylko 45,7 punktów. I to pomimo tego, że sondaże, na których oparto badanie, miały miejsce między styczniem a marcem br., jeszcze przed wybuchem kryzysu dyplomatycznego między obydwoma krajami, który doprowadził stosunki dwustronne do najsłabszego od dziesięcioleci punktu. Oprócz naszego południowego sąsiada, Chiny są jedynym krajem spośród konsultowanych krajów, który „zawiesza” ze sobą Hiszpanię 49,8 punktów więcej niż 100.

Z drugiej strony badanie pokazuje również, że Hiszpania, wśród pięciu najludniejszych krajów europejskich, jest najbardziej samokrytyczna, plasując się jako jedyne miejsce, którego samoocena jest niższa niż za granicą. Tak więc, podczas gdy Wielka Brytania widzi siebie o 9,4 punktu wyżej niż jej wynik zewnętrzny, Nasz kraj daje sobie 1,3 punktu mniejTo sprowadza go do 71,9 punktu. Jesteśmy wyjątkiem: Niemcy (5,9 punktu więcej), Francja (2,3) i Włochy (0,9) są bardziej hojne w postrzeganiu siebie. „Na świecie jest bardzo niewiele krajów, w których obywatele postrzegają siebie jako gorszych niż są postrzegani za granicą, a Hiszpania jest jednym z nich. Warto kontynuować dochodzenie w tym zakresie” – powiedział. Jose Juan Ruiz, prezes Królewskiego Instytutu Elcano podczas prezentacji raportu.

W swojej skali prestiżu Hiszpanie zajmują 19. miejsce na 55, czyli o pięć miejsc pracy niżej niż te przypisane w krajach G8. Krajem najbardziej cenionym przez Hiszpanię są Niemcy, co dało 81,9 punktu, a następnie Szwecja (80,2), Kanada (80,1), Norwegia (79,9) i Australia (79,2). Szacunek Polaków dla naszego kraju nie jest odwzajemniony, ponieważ umieściliśmy ich na 23. miejscu w tabeli z 65 punktami. Maroko, ponieważ nie należy do 55 największych gospodarek świata, nie znajduje odzwierciedlenia w hiszpańskiej ocenie. Jednak wcześniejsze badania Elcano wskazują, że wrogość jest wzajemna. „Kiedy przeprowadzamy ankiety w Hiszpanii, pytając o inne kraje, Maroko jest zawsze na ostatnim miejscuCarmen Gonzalez.

Maroko zdobywa kolejny punkt w dyplomatycznej „zemście” na Hiszpanii

KAP

Ludzie i kultura naszą największą atrakcją

Wśród zestawu cech, które wykorzystuje badanie do identyfikacji mocnych i słabych stron krajów, Hiszpania szczególnie wyróżnia się w tych związanych z jakością życia, które mają duże znaczenie przy obliczaniu wyniku Pulsu. ten „Życzliwość i życzliwość ludzi”, na przykład, jest czynnikiem, który nadaje temu sportowi większą wagę (7,6% całości) i w którym nasz kraj zajmuje najlepszą pozycję: nr 6 na 55. Hiszpania również zajęła szóste miejsce w kategoriach „Rozrywka i rozrywka” I „cywilizacja”.

Cechą, w której Hiszpania osiąga gorszy wynik, jest „Innowacja technologiczna”, gdzie zajęła 21. miejsce w tabeli, a następnie takie kraje jak Singapur, Tajwan, Korea Południowa i Irlandia. Jednak w porównaniu do 2020 roku Hiszpania poprawiła się o co najmniej dwa miejsca w rankingu 11 z 17 atrybutów. W pozostałych przypadkach sytuacja poprawia się lub pozostaje taka sama jak w poprzednim roku.

Po raz kolejny członkowie G8 oceniają cechy Hiszpanii znacznie wyżej niż sami Hiszpanie. Jest to szczególnie widoczne w kategoriach Otoczenie instytucjonalne/polityczne (16,3 pkt mniej niż G8), Efektywne wykorzystanie zasobów (17,4 punktów mniej) i „Etyka i przejrzystość” (20,7 punktów mniej). Raport stwierdza, że ​​„Hiszpanie są szczególnie krytyczni wobec wszystkiego, co dotyczy ich systemu politycznego”. Trend, o którym ostrzegał Gonzalez, może na dłuższą metę podważyć zagraniczne zaufanie do Hiszpanii. „Nie żyjemy w społeczeństwie odizolowanym od reszty świata” – podkreślił. „Ta niska samoocena wiąże się z dodatkowym ryzykiem zranienia świata zewnętrznego”.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *