Tapia wspiera baskijskie firmy w Polsce

Tapia wspiera baskijskie firmy w Polsce

Tapia wspiera baskijskie firmy w Polsce

Wczoraj Minister Rozwoju Gospodarczego, Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Arancha Tapia spotkała się z baskijskimi firmami mającymi siedzibę w Polsce, aby dowiedzieć się, jaka jest ich sytuacja po inwazji na Ukrainę. Obecnie w tym kraju działają łącznie 52 firmy, do których Kraj Basków wyeksportował w 2022 r. 740 mln euro.

Tapia w towarzystwie Wiceministra Przemysłu Mikkela Amondaraina, Dyrektora Generalnego Grupy SPRI Aitora Orzilaya oraz Dyrektora Generalnego Baskijskiej Agencji Internacjonalizacji BTI Ainhoa ​​Ondarzabala rozpoczęła w tym tygodniu wizytę instytucjonalną w Polsce, „ preferencyjny” rynek dla przemysłu baskijskiego.

Głównym celem wyjazdu jest poznanie z pierwszej ręki sytuacji baskijskich firm założonych w Polsce, które bezpośrednio doświadczyły konsekwencji inwazji na Ukrainę, zwłaszcza w zakresie zarządzania personelem i zarządzania emocjonalnego swoimi pracownikami.

Arancha Tapia zauważyła, że ​​Polska leży bardzo blisko Ukrainy, na pierwszej linii frontu wojennego i dlatego „bardziej cierpi” z powodu całego konfliktu wojennego. Z tego powodu – wyjaśnił – chcieli pojechać do tego kraju, aby dowiedzieć się, jaka jest ich sytuacja i czy można im w jakiś sposób pomóc i uruchomić jakiś mechanizm współpracy.

Według niego wojna różnie wpływa na firmy i zauważył pewne trudności w rekrutacji, szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy poszli na wojnę.

Z drugiej strony kanclerz baskijski, który wyjaśnił, że skupią się także na talentach, zauważył, że jest drugi cel tej wizyty i chociaż „trochę trudno o tym mówić”, jest on związany z rekonstrukcją Ukrainy. W tym sensie zasugerował rolę, jaką baskijskie firmy mogą odegrać w „przyczynianiu się do tego ożywienia gospodarczego”.

W programie pierwszego dnia odbyło się spotkanie z baskijskimi firmami w stolicy, Warszawie. Polska jest trzynastym krajem z największą liczbą baskijskich przedsiębiorstw korporacyjnych, w których działają łącznie 52 firmy z bardzo zróżnicowanych sektorów. Najliczniej reprezentowane firmy to branża motoryzacyjna (10), zaawansowane technologie produkcyjne (10) oraz budownictwo i roboty budowlane (8).

Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w fabryce baskijskiej firmy Onnera Group, która posiada fabrykę w Warszawie uzupełniającą swoją siedzibę w Onnaty.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *