Aktualności
27 czerwca 2023 r
Baskijski Handel i Inwestycje umiędzynarodowienie Polska i Ukraina
Minister rozwoju gospodarczego, zrównoważonego rozwoju i środowiska Arantxa Tapia w towarzystwie wiceministra przemysłu Mikela Amundarine’a. Dyrektor generalny Grupy SPRI, Aitor Urzelai, i CEO BTI, Baskijskiej Agencji ds. Internacjonalizacji, Ainhoa Ondarzabal, odwiedzają w tym tygodniu Polskę, ulubiony rynek baskijskiego przemysłu.
Głównym celem wyjazdu jest bezpośrednie zapoznanie się z kondycją założonych w Polsce baskijskich firm, które bezpośrednio poniosły konsekwencje inwazji na Ukrainę, zwłaszcza w zakresie zarządzania ludźmi i emocjonalnego kierowania swoimi pracownikami.
W programie pierwszego dnia w tym kraju znalazło się spotkanie z Kompanią Basków w stołecznej Warszawie. Polska jest 13. krajem pod względem liczby instytucji w Kraju Basków, z łącznie 52 instytucjami w bardzo zróżnicowanych sektorach. Obsługuje głównie sektor motoryzacyjny (10), zaawansowane technologie produkcyjne (10) oraz budownictwo i roboty budowlane (8).
Spośród 52 przedsiębiorstw 29 to przedsiębiorstwa komercyjne.Występuje duża liczba zakładów produkcyjnych (23), głównie w sektorze motoryzacyjnym (7), a także w przemyśle ochrony środowiska (3), Indie. chemia. (3) zaawansowana produkcja (3).
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w fabryce baskijskiej firmy ONNERA, która posiada komplementarny zakład w Warszawie w stosunku do swojej siedziby w Onati.
ONNERA Group to międzynarodowa grupa biznesowa zajmująca się dostarczaniem rozwiązań sprzętowych dla gastronomii, pralni i chłodnictwa. Skupia marki takie jak FAGOR, EDENOX, ASBER, EFFICOLD, DANUBE, DOMUS i PRIMER, które są liderami w różnych sektorach, rynkach i krajach.
Później delegacja rządu baskijskiego udała się do biura WIT w Polsce na spotkanie biznesowe z firmami baskijskimi, które powstały w tym kraju, w celu bezpośredniego zapoznania się z sytuacją i samymi problemami.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele takich firm jak: GESCRAP POLSKA, GH CRANES, Orona (Grupa ZED), IBERDROLA RENEWABLES POLSKA, IDOM POLAND, LANTEK POLSKA, LAYSTER GROUP, TBC ONNERA POLAND, ORMAZABAL POLSKA, Poland. lub ULMA CONSTRUCCIÓN POLSKA SA lub ULMA PACKING POLSKA lub URIARTE POLSKA lub VASCO BOHEMIA lub BELLOTA lub CAF.
Polska Handel baskijski
Polska gospodarka jest drugą co do wielkości w Europie Wschodniej (nie licząc Rosji) i jedną z najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Jej polityka przyciągania inwestycji zagranicznych charakteryzuje się stabilnością makroekonomiczną, konkurencyjnymi kosztami pracy i bliskością głównych rynków.
Ponadto Polska jest atrakcyjnym krajem do internacjonalizacji baskijskich firm, nie tylko ze względu na strategiczne położenie i logistykę, dostęp do rynków Europy Środkowej i infrastrukturę logistyczną o znaczeniu globalnym (taką jak port w Gdańsku), ale także ze względu na dzięki silnej bazie przemysłowej i niskim kosztom produkcji.
Bilans handlowy Kraju Basków z Polską był historycznie wyraźnie dodatni. Eksport z Kraju Basków do Polski, choć w 2020 roku nieznacznie ucierpiał z powodu spowolnienia aktywności spowodowanego wpływem COVID, w 2021 i 2022 roku wzrósł w wyniku, w przypadku pierwszego roku, ożywienia światowej koniunktury gospodarka. Aktywność gospodarcza po pandemii, aw drugiej jako kontynuacja ożywienia popandemicznego, a także jako konsekwencja wzrostu cen w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Tym samym w 2022 roku eksport Kraju Basków do Polski wyniesie ok. 740 mln euro, praktycznie podwajając wartość eksportu 10 lat temu.
Czyni to Polskę dziewiątym partnerem handlowym Kraju Basków pod względem produkcji naszych towarów na rynku światowym.
W przypadku importu polskich produktów do Kraju Basków linia rozwoju również rośnie, ściśle powiązana z rozwojem eksportu. W 2022 r. import Kraju Basków pochodzenia polskiego wyniesie ok. 475 mln euro.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”