#TeExplamosElDía | piątek 27 maja

  • Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek, że odnowiły licencję Chevron, zezwalając tylko na niezbędne działania w Wenezueli; Ekwador poprosił Belgię o ekstradycję byłego prezydenta Rafaela Correi; Smolansky stwierdził, że 7000 Wenezuelczyków przekroczyło las Darien w 2022 roku; Argentyna potwierdziła swój pierwszy przypadek małpiej ospy; Zwiększenie liczby osób, które opuściły Ukrainę po inwazji Rosji do 6,6 mln; Ujawnił pierwsze oficjalne zdjęcie Indiany Jonesa 5

W piątek, 27 maja, rząd USA poinformował o przedłużeniu licencji Chevron na sześć miesięcy, co pozwala firmie jedynie na prowadzenie niezbędnych czynności konserwacyjnych. Ekwador poprosił Belgię o ekstradycję byłego prezydenta Rafaela Correi.

Komisarz ds. Wenezuelskiego Kryzysu Migrantów i Uchodźców David Smolsky zauważył, że co najmniej 7000 Wenezuelczyków przekroczyło las Darien. Argentyńskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło przypadek małpiej ospy w tym kraju.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców liczba Ukraińców, którzy uciekli z kraju w wyniku rosyjskiej inwazji, wzrosła do 6,6 mln. W rozrywce, w piątek, 27 maja, Lucasfilm opublikował pierwsze zdjęcie Indiany Jonesa 5.

Oto główne wiadomości dnia:

W piątek, 27 maja, rząd USA poinformował o przedłużeniu licencji Chevron na sześć miesięcy, co pozwala firmie jedynie na prowadzenie niezbędnych czynności konserwacyjnych. Środek nie oznacza zmiany sankcji obciążających sektor naftowy.

Koncesja odnowiona przez Skarb Państwa sięga 2020 roku, kiedy to zakazano eksportu wenezuelskiej ropy naftowej. Biały Dom uzależnił uchylenie tego wyroku od reżimu Nicolása Maduro w celu wznowienia procesu negocjacji w Meksyku z wenezuelską opozycją.

Na początku maja administracja Bidena udzieliła Chevronowi „ograniczonego” pozwolenia na podjęcie rozmów z reżimem Wenezueli na temat przyszłych działań, według doniesień amerykańskich mediów, a informację tę potwierdził wiceprezydent reżimu Delcy Rodriguez.

Jednak w żadnym momencie nie było mowy o wznowieniu działalności pomiędzy PDVSA a firmami zagranicznymi. Według Associated Press, wysoki rangą urzędnik Białego Domu wskazał, że Chevron może negocjować warunki swojej przyszłej działalności, ale podkreślił, że częścią warunków jest niemożność wiercenia odwiertów lub eksportu wenezuelskiej ropy.

W piątek, 27 maja, Krajowy Trybunał Sprawiedliwości (CNJ) Ekwadoru przesłał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego kraju akta z wnioskiem o ekstradycję byłego prezydenta Rafaela Correi. Polityk został skazany w 2020 roku na osiem lat więzienia podczas pobytu w Belgii, gdzie według jego obrony otrzymał azyl polityczny.

Źródła CNJ potwierdziły EFE, że dokument datowany jest na 27 maja. Proces wnioskowania o ekstradycję Correi rozpoczął się 21 kwietnia, poinformował ówczesny prezes sądu Iwan Sakisila.

10 sędziów Sądu Najwyższego poparło decyzję, co oznacza kolejny krok w kierunku odbycia przez byłego prezydenta kary pozbawienia wolności i 25 lat dyskwalifikacji politycznej skazanej w prawomocnym orzeczeniu ekwadorskiego wymiaru sprawiedliwości we wrześniu 2020 r. Nie można startować w wyborach w 2021 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ekwadoru musi skierować pozew do rządu belgijskiego. Nastąpi to zgodnie z umową ekstradycyjną ratyfikowaną z tym państwem w 1887 r., a także późniejszymi aktami prawnymi i traktatami międzynarodowymi.

#TeExplamosElDía |  piątek 27 maja

3. David Smolansky potwierdził, że prawie 7000 Wenezuelczyków przekroczyło w tym roku las Darien

Komisarz ds. wenezuelskiego kryzysu migracyjnego i uchodźczego David Smolsky wskazał w piątek 27 maja, że ​​do tej pory w 2022 r. co najmniej 7 000 Wenezuelczyków przekroczyło las Darien na granicy Panamy i Kolumbii.

Według Narodowej Służby Migracyjnej Panamy w 2022 r. przez las Darien przekroczyło 7000 wenezuelskich uchodźców. W kwietniu nastąpił wzrost i prawie 3000 obywateli przeszło przez tę „wtyczkę”. największa liczba imigrantów, przewyższająca Kubańczyków i Haitańczyków, Smolansky ujawnił na swoim koncie na Twitterze.

Od stycznia do lutego 2022 r., według najnowszego raportu panamskich władz imigracyjnych, 2497 Wenezuelczyków przekroczyło graniczną dżunglę. Liczby, które wyjaśnił Smolansky, pokazują, że istnieje rosnąca tendencja uchodźców z Wenezueli do przekraczania Darrena Divide.

Las Darien jest znany jako jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie, ale także jeden z najniebezpieczniejszych w regionie i na świecie. Osoby, które przejeżdżają, często napotykają trudne warunki z powodu upału i wilgoci, a także wpływów grup przestępczych i handlu narkotykami, co powoduje, że nielegalni imigranci postrzegają swój przejazd przez region jako zakłócony, niepewny lub długotrwały.

#TeExplamosElDía |  piątek 27 maja

cztery. Argentyna potwierdziła swój pierwszy przypadek małpiej ospy

W piątek 27 maja argentyńskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło obecność w tym kraju przypadku małpiej ospy. Jest to osoba, która podróżowała do Hiszpanii między 28 kwietnia a 16 maja, a po powrocie na swoje terytorium dostała gorączki i pęcherzy.

Ministerstwo Zdrowia kraju podało, że wynik reakcji amplifikacji PCR próbki pobranej z pierwszego przypadku o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia jest pozytywny, potwierdzając zakażenie wirusem ospy, który należy do eurazjatyckiej grupy afrykańskiej z rodzaju Orthopox”, Odnosi się do raportu rządu argentyńskiego.

Członkowie rządu wskazywali, że pacjent jest odizolowany, podobnie jak jego bliskie kontakty. Ponadto, według specjalistów, jego ogólny stan zdrowia jest „w dobrej kondycji”. Argentyna bada nowy podejrzany przypadek obywatela Hiszpanii odwiedzającego ten kraj, donosi CNN w języku hiszpańskim.

5. Liczba osób, które opuściły Ukrainę po rosyjskiej inwazji, wzrosła do 6,6 mln

W piątek 27 maja ogłoszono, że według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców liczba Ukraińców, którzy uciekli z kraju w wyniku rosyjskiej inwazji, wzrosła do 6,6 mln. Agencja wskazała również, że na Ukrainę przebywa 2,1 mln repatriantów.

Wzmagają się ruchy „wahadłowe” osób, które przyjeżdżają i przekraczają granicę, aby odwiedzić rodzinę, sprawdzić stan swojego majątku lub wrócić do pracy, Olga Sarado, rzeczniczka Acnur w Polsce, wypowiedziała się na temat EFE.

Polska przyjęła 3,5 miliona Ukraińców, ponad połowę exodusu spowodowanego wojną, a napływ do tego kraju z Unii Europejskiej spadł z ok. 100 tys. odwiedzających dziennie w marcu do ok. 20 tys. dzisiaj, choć nadal nie słabnie.

„Nowi uchodźcy przybywają z obszarów poważnie dotkniętych konfliktami, niektórzy po spędzeniu tygodni w schronach i piwnicach, często w stanie stresu i niepokoju” – dodała rzeczniczka UNHCR.

Zdjęcie: EFE.

6. Ujawnili pierwszy oficjalny obraz piątego filmu, Indiana Jones

W piątek, 27 maja, Lucasfilm opublikował pierwsze zdjęcie Indiany Jones 5, nowego filmu sagi, który będzie nadal opowiadał o ekstremalnych przygodach w dżungli. Pocztówka została ujawniona w oficjalnym koncie projektu i przedstawia Harrisona Forda, który w kolejnej odsłonie powróci do historii.

Film wyreżyserował James Mangold i ma trafić do kin w 2023 roku. Oficjalna wiadomość o Indiana Jones została opublikowana podczas obchodów Star Wars Celebration, wydarzenia, na którym ogłoszono trwające projekty Lucasfilm. W tej chwili żadne dalsze szczegóły taśmy nie są w postprodukcji.

Ford powróci do Indiany Jonesa po 15 latach nieobecności w epickich filmach. Aktor skomentował, że był dumny z partytury z Mangoldem. Antonio Banderas, Phoebe Waller-Bridge i Mads Kretschmann są częścią głównej obsady filmu.

#TeExplamosElDía |  piątek 27 maja

w Gazeta Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych dzisiejszych informacji, które powinieneś znać zarówno w kraju, jak i za granicą.

Powiązane wiadomości

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.