Teraz tak, rzuca dużo inflacji

To nie to samo, co banki centralne Chile, Polski, Brazylii i Czech, które zdecydowanie sprzeciwiają się inflacji, tak jak w przypadku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Europejskiego Banku Centralnego, Anglii, Szwajcarii i Kanady. Ponieważ kryzys, którego doświadczamy, pochodzi z globalnego szoku, jak to miało miejsce w kilku przypadkach w historii gospodarki, reakcja monetarna ma charakter globalny.

Zajęło to więcej czasu niż powinno, ale największe banki centralne świata w końcu robią słuszną rzecz w obliczu wspólnego wroga: mają wspólną strategię.

Interesujące jest to, jak banki centralne w krajach wschodzących zareagowały z większą szansą na wzrost inflacji. Praktycznie wszyscy w Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej podnieśli dziś swoje referencyjne stopy procentowe od około roku, oczekując przez kilka miesięcy wiodących banków centralnych świata, które, jak teraz wiemy na pewno, były bardzo zadowolone i tolerowały inflację, które początkowo uznali za Tymczasowe, ale wymknęło się to spod kontroli.

Jednak decyzja Fed z zeszłej środy o podniesieniu stopy procentowej o 75 procent powyżej oczekiwanej stopy 50, pokazuje, że Fed nie gra teraz.

Ani Bank Anglii, który podniósł swoją stopę o 50 procent powyżej oczekiwanej stopy 25, ani Szwajcar, który również podniósł 50, czyli pierwszą podwyżkę od 15 lat.

Jego szef zaakceptował to, Fed błędnie ocenił to jako tymczasową inflację, która była bardziej trwała niż oczekiwano, poważnie podważając wiarygodność banków centralnych. Ta błędna kalkulacja spowodowała, że ​​zerowe stopy procentowe, wraz z ogromnymi zastrzykami płynności stosowanymi w celu uniknięcia depresji gospodarczej podczas pandemii COVID-19, utrzymywały się dłużej niż to konieczne, prowadząc do wzrostu inflacji, która mogła rozpocząć się jako szok podażowy dla różnych sektorów gospodarki, ze względu na ograniczenia zdrowotne. zabrali. Ale już zrzucili dwudziestkę, już włożyli baterie. W szczególności Fed podwyższył swoją prognozę stóp procentowych o 75 proc., a na koniec roku z 1,9 do 3,4 proc. Znaczący wzrost świadczy o chęci nadrabiania straconego czasu w walce z inflacją.

Ale Rezerwa Federalna jest tylko jednym z wielu banków centralnych, które teraz zdecydowanie złamały włócznię podwyżek cen.

Z wyjątkiem Chin, Japonii i niektórych krajów Azji Południowo-Wschodniej, prawie wszystkie banki centralne na świecie zaostrzają warunki monetarne, aby powstrzymać wzrost cen.

Prawdopodobnie odniosą sukces, ponieważ kiedy wszyscy pracują zgodnie, zaostrzenie polityki pieniężnej jest najskuteczniejsze.

W każdym miejscu i czasie kontrolowanie inflacji wiąże się z kosztami w postaci zatrudnienia i działalności gospodarczej. nie ma ucieczki.

Z tego powodu najlepszym sposobem uniknięcia tych kosztów jest upewnienie się, że inflacja nie przekracza limitów. W najbliższych tygodniach musimy być bardzo wyczuleni na nasilające się skutki zacieśniania polityki pieniężnej przez główne banki centralne. W bardziej rozwiniętych gospodarkach tzw. „kanał transmisji polityki pieniężnej”, czyli wpływ podwyżek cen na realną gospodarkę, działa bardzo szybko, więc wkrótce możemy zobaczyć wpływ na korzystniejsze wskaźniki koniunktury. .

Ale ponieważ wszystkie działają synchronicznie, całość będzie większa niż suma części. Dwa plus dwa to więcej niż cztery. Ogólny efekt będzie silniejszy niż gdyby działali osobno. Ponieważ szok inflacyjny nie miał charakteru lokalnego, lecz globalny, reakcja była jednakowa. Wspólne działanie wyzwoli restrykcyjną dynamikę, trudną do obliczenia, ale której dotkliwość może być większa niż suma indywidualnych skutków każdego kraju, biorąc pod uwagę, że nasza globalna gospodarka, która jest silnie powiązana, wzmocni ograniczenia, ponieważ w 2020 r. wzmocniła i ekspansji monetarnej. Inflacja będzie kontrolowana. W najbliższych miesiącach zacznie spadać.

Zwróćmy teraz uwagę na wpływ na zmienne rzeczywiste.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.