To Gabriel Attal, najmłodszy (i otwarcie homoseksualny) premier Francji: ma 34 lata, jest synem producenta filmowego i żonaty z członkiem Parlamentu Europejskiego.

To Gabriel Attal, najmłodszy (i otwarcie homoseksualny) premier Francji: ma 34 lata, jest synem producenta filmowego i żonaty z członkiem Parlamentu Europejskiego.

Gabriel Attal.

Alaina Jockarda/Getty Images

Francuska polityka doznała poważnych wstrząsów. Po 20 miesiącach braku większości parlamentarnej Elżbieta Bourne W poniedziałek złożyła rezygnację ze stanowiska premiera. We wtorek prezydent Emmanuela Macrona ogłoszono Gabriel Attal Jako jego następca. Attal jest najmłodszą osobą na tym stanowisku i najmłodszą czynną głową państwa (ma zaledwie 34 lata). Kim jednak jest ten charyzmatyczny polityk i jak doszedł do swojej obecnej pozycji?

Kto jest Twoją rodziną?

Urodzeni w Paryżu w 1989 roku, rodzice Attala są prawnikami i producentami filmowymi Yvesa Attala Właściwie Marii de Corres. Jego ojciec, który zmarł w 2015 r., był tunezyjskiego pochodzenia żydowskiego, a matka wyemigrowała do Francji z Odessy (Ukraina). Attal ma również trzy młodsze siostry.

Gdzie się uczę?

Atal uczęszczał do prestiżowej paryskiej prywatnej szkoły École Alsacienne, która kosztuje ponad tysiąc euro za semestr. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił na Uniwersytet Panthéon Assas w Paryżu, gdzie ukończył studia prawnicze. Później ukończył studia podyplomowe w zakresie spraw publicznych w Instytucie Nauk Politycznych. Przypadkowo jest to ta sama uczelnia, na której studiował jego przyszły szef, prezydent Macron. Studia ukończył w 2012 roku.

Jako premier Gabriel Attal będzie teraz prawą ręką Emmanuela Macrona.

Jako premier Gabriel Attal będzie teraz prawą ręką Emmanuela Macrona.

Ludovic Marin/Getty Images

Jakie inne stanowiska polityczne zajmowałeś?

Po ukończeniu studiów, w 2012 roku zajął się coachingiem Marisol TouraineNastępnie Minister Zdrowia. W latach 2006-2016 był członkiem Partii Socjalistycznej, jednak zmienił szeregi i dołączył do partii En Marche Macrona! (Nazwano go później renesansem). Swoją pierwszą pozycję polityczną objął w 2017 r. w Zgromadzeniu Narodowym, czyli izbie niższej francuskiego parlamentu. Jego pierwszym oficjalnym stanowiskiem w tej samej partii był rzecznik prasowy w 2018 roku.

Pełnił także funkcję Rzecznika Rządu oraz Ministra Pracy Publicznej i Rachunków. Przed powołaniem na stanowisko Prezesa Rady Ministrów był ministrem edukacji narodowej, funkcję tę pełnił od czerwca 2023 r.

Ogłaszając nominację prezydent odważnie napisał w mediach społecznościowych: W służbie narodu i Francuzów.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *