To nie koniec świata, jestem Polską, nową potęgą w Europie, jestem EOM

To nie koniec świata, jestem Polską, nową potęgą w Europie, jestem EOM

W ostatnich latach Polska stała się tzw Wschodząca władza Z Europy Wschodniej. Od upadku bloku komunistycznego na początku lat 90. polska gospodarka odnotowuje najszybszy wzrost w Europie. Cudowi gospodarczemu sprzyjał rozwój przemysłu, powiązania z Europą Środkową i integracja z instytucjami europejskimi. Obecnie szacuje się, że Polska mogłaby przybyć PKB na mieszkańca w Niemczech W 2040 r.

Rozwój gospodarczy Polski przełożył się na większe wpływy geopolityczne. Dojście do władzy konserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku doprowadziło do wyłonienia się Warszawy jako nacjonalistycznej i nieliberalnej alternatywy dla Francji i Niemiec w ramach Unii Europejskiej. W sferze militarnej Polska wzmocniła także swoje pozycje wobec osi francusko-niemieckiej. Inwazja Rosji na Ukrainę wzmocniła jej wrogą retorykę wobec Moskwy i jej koncepcję państwowości obrona europejska Związany ze Stanami Zjednoczonymi i NATO.

Polska nową potęgą przewodzącą Unii Europejskiej od wschodu

To nie jest przypadek. Cele geopolityczne Polski, jej tożsamość narodowa i obsesja na punkcie bezpieczeństwa są kształtowane przez jej historię. Na przestrzeni wieków Polacy stali się wiodącą potęgą w Europie Wschodniej, ale ucierpieli też z powodu ekspansjonistycznych ambicji imperializmu rosyjskiego i niemieckiego. Ale teraz Warszawa marzy o tym, aby w następnej dekadzie stać się główną potęgą europejską. Jaki wpływ miałaby silna Polska na Europę? Czy może zagrozić dominacji Francji i Niemiec w Unii Europejskiej? Fernando Arancona, Davida Gomeza I Alba Leyva Na wszystkie te pytania odpowiadają w tym odcinku „To nie koniec świata”, cotygodniowego podcastu World Order.

Polecane książki i seriale:

  • 1983 -Joshua Long
  • Między Wschodem a Zachodem: podróż przez granice Europy — Anna Appelbaum
  • Mech – Art Spiegelman

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *