Transformacja polityczna w Polsce uwolni 35 miliardów dolarów z funduszy NextGen.

Transformacja polityczna w Polsce uwolni 35 miliardów dolarów z funduszy NextGen.

Potencjalna transformacja ustrojowa Polski zbliży kraj do Europy. Lider opozycji Donald Trosk spotka się w tym tygodniu w Brukseli z przywódcami i urzędnikami UE po zdobyciu w niedzielę większości koalicyjnej, przy rosnących oczekiwaniach, że następny rząd będzie starał się szybko podjąć działania, aby zapewnić pozostałą pomoc o wartości tysięcy milionów euro.

Kraj czeka na odblokowanie ponad 35 miliardów euro z unijnych funduszy odbudowy nowej generacji, które Bruksela wstrzymała w związku z obawami dotyczącymi praworządności pod rządami premiera, ultrakonserwatywnego nacjonalisty Mateusza Morawieckiego.


Sprawiedliwości wspólnotowej chroniła Komisja Europejska, która twierdziła, że ​​UE27 była w stanie powiązać wsparcie finansowe, jakiego udzielała członkom w tym zakresie, z praworządnością. Na początku 2022 r. Po zamrożeniu środków przeznaczonych dla Polski i Węgier, Złożyli apelację do Sądu Najwyższego, która została odrzucona, wraz z tą pomocą w wysokości 35 miliardów euro.


Partia Tuska (Platforma Obywatelska) może zgromadzić, wraz z dwiema innymi formacjami, wystarczającą większość mandatów, aby po dwóch kadencjach uformować rząd i obalić Prawo i Sprawiedliwość. W rzeczywistości wyniki wyborów wzmocniły wartość złotego i polskich akcji.


Borys Budka, wysoki rangą urzędnik Platformy Obywatelskiej, po czwartkowym spotkaniu partii w Warszawie powiedział prasie, że spotkania „będą rozmowami na wysokim szczeblu” i że partia „od pierwszego dnia” pracuje nad tym, aby Polska mogła „Powrót na należną mu pozycję na szczeblu europejskim i międzynarodowym” – powiedziała Budka. Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, wezwał w tym tygodniu prezydenta kraju do szybkiego rozpoczęcia procesu przekazania władzy.


Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, gdyż według doniesień lokalnych mediów nowy parlament ma zebrać się po 11 listopada, a prezydent prawdopodobnie da Morawieckiemu szansę i sformuje rząd, biorąc pod uwagę, że była to lista najczęściej głosowana, choć na momencie nie ma szans na utworzenie rządu, w którym miał wystarczające poparcie, aby zostać wybranym przez izbę na prezydenta.


Tusk może mieć trudności ze spełnieniem warunków uwolnienia środków, biorąc pod uwagę fakt, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie lojalni wobec obecnej partii rządzącej, co mogłoby pokrzyżować inicjatywę zapewnienia większej niezależności wymiarowi sprawiedliwości.
You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *