Transformacja ustrojowa w Polsce, kraju o największej społecznej akceptacji kapitalizmu

Transformacja ustrojowa w Polsce, kraju o największej społecznej akceptacji kapitalizmu

Polska jest jedną z byłych republik radzieckich, która po upadku starego imperium komunistycznego najchętniej wybrała kapitalizm. Od 1995 r. do bieżącego roku akademickiego 2023 Twój wynik w Indeksie Wolności Gospodarczej Został postrzelony Od 50,7 do 67,7 punktów, co pozwoliło krajowi wejść do grona czterdziestu krajów kierujących się zasadami doktryny Wolność gospodarcza.

Od 1990 r., co zbiegło się z przejściem od komunizmu do kapitalizmu, średnia stopa wzrostu w Polsce wynosi 4,5% rocznie. Jest to najwyższy poziom odnotowany w tym okresie w całej Unii Europejskiej. Podobnie musimy wziąć pod uwagę, że kraj boryka się z bardzo niskim poziomem bezrobocia (5%) i stosunkowo niskim długiem publicznym (poniżej 50% PKB).

Rozwój ten wywarł zauważalny wpływ na samo społeczeństwo polskie, które zdecydowanie opowiadało się za liberalnymi modelami gospodarczymi. Badanie przeprowadzone w 2022 r. zaprojektowane przez Rainera Zeitelmanna, współpracownika Libre Mercado i opracowane przez Ipsos Mori, wykazało, że Polska jest krajem, w którym panuje lepsze społeczne postrzeganie kapitalizmu.

Książki historyczne opisują otwartość gospodarczą Polski jako „terapię szokową”. To był jego główny silnik Leszka Balcerovica, wybitny liberalny ekonomista, wchodzący w skład pierwszego demokratycznego rządu po dyktaturze komunistycznej, a także piastujący niezwykle ważne stanowiska, m.in. wicepremiera (1989-1991 i 1997-2001) czy prezesa Banku. Polska (2001-2007).

Wybory O-15 i przyszłość Polski

Wybory, które odbyły się w ostatnią niedzielę, 15 października, mogą spowodować transformację polityczną w kraju Europy Wschodniej. Wyświetlane są wyniki audytu Zwycięstwo konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, rządząca od 2015 roku. Partia Jarosława Kaczyńskiego może próbować utworzyć rząd, dodając swoje wsparcie Partii Unii, partii prawicowego spektrum politycznego. Jednak zgodnie z prognozami demograficznymi Ipsos MORI nadawanymi przez główne polskie stacje telewizyjne, w sumie w obu mandatach będzie około 210 mandatów.

Taki scenariusz otwiera drzwi do potencjalnej alternatywnej większości, która będzie w stanie, podobnie jak w Hiszpanii, wyprowadzić do władzy siłę, która w wyborach zajęła drugie miejsce. To partia PO, na której czele stoi były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Grupa ta mogłaby dodać około 160 mandatów do 60 mandatów, na które ma nadzieję zdobyć koalicja 33 Droga.

Liczby mogą tańczyć, ale wszystko na to wskazuje Luki między obydwoma blokami nie da się zasypać Jarosława Kaczyńskiego, który zachowa ok. 210 mandatów wobec 250, jakie mógłby uzyskać Tusk.. Dlatego drzwi wydają się otwarte Nowy rząd złożony z trzech partii należących do różnych rodzin politycznych. Więc, Grupa Tusk jest częścią europejskiego PPO ile Trzecia Droga jest zintegrowana z liberalno-demokratyczną rodziną polityczną promowaną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, o tyle partia La Izquierda jest powiązana z formacjami socjalistycznymi i socjaldemokratycznymi Starego Kontynentu.

Relacje z Unią Europejską stały się punktem zasadniczym, wokół którego zajęły różne stanowiska. Rząd PiS i jego potencjalni sojusznicy z Konfederacji potępili interwencję Brukseli. Z drugiej strony Tusk zaakceptował presję Unii Europejskiej, która w wyniku krytyki, która wywołała różne reformy struktury sądownictwa projektowanej przez obecną władzę, posunęła się nawet do „zamrożenia” blisko 40 miliardów euro w funduszach europejskich. Rząd Kaczyńskiego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *