Trybuna w Hawanie

Trybuna w Hawanie

Upadek demokracji w Chile wraz z zamachem stanu na ówczesnego prezydenta Salvadora Allende w 1973 r. był haniebnym aktem barbarzyństwa, który pociągnął za sobą śmierć tysięcy Chilijczyków i dygnitarzy kraju.

Operacją wojskową zorganizowała część chilijskiej marynarki wojennej w porozumieniu z rządem Stanów Zjednoczonych, a w głębi Chile kierował nią generał armii Augusto Pinochet (który zdradził prezydenta, łamiąc porządek instytucjonalny oraz siejąc przemoc i terror w tym narodzie) ).
Ameryka Łacińska) Włączenie innych wyższych oficerów sił zbrojnych i żandarmerii do spisku zamachu stanu.

Allende został wybrany w 1970 r. przy szerokim poparciu społecznym przy urnach wyborczych i wyłonił się popularny i postępowy ruch, który zjednoczył sektory lewicowe i odniósł zwycięstwo Rządu Jedności Ludowej, który ogłosił plan czterdziestu środków mających na celu wsparcie chilijskiej większości, oraz wspierał samostanowienie narodu.

Zapisy dotyczące obrony interesów ludowych i suwerenności narodu spotkały się z dezaprobatą partii i ugrupowań prawicowych działających pod auspicjami krajowych i zagranicznych ośrodków władzy. Rozpoczęły się próby budowy socjalizmu bez użycia broni i przywrócono stosunki dyplomatyczne z Kubą i innymi krajami obozu socjalistycznego, co nie podzielało Waszyngtonu.

Podobnie ziemia została skonfiskowana dużym właścicielom ziemskim w miarę pogłębiania się i rozpoczynania reformy rolnej
Nacjonalizacja miedzi jako twierdzenie historyczne. Interweniowano m.in. w bankowość prywatną, oddziałującą na oligarchię finansową, tworzono m.in. obszary własności społecznej w gospodarce.

Oszczędzanie zasobów narodowych zdenerwowało skorumpowaną burżuazję, jej zabójców i zagraniczne firmy
Tradycyjnie uzyskiwali duże zyski, w tym Amerykanie. Wtedy nagle zaczęła się globalna blokada gospodarcza narzucona przez Stany Zjednoczone wraz z zamrożeniem sprzedaży miedzi na rynkach zagranicznych.

Nasiliły się także kampanie medialne w rękach prawicy i oligarchii, która narzucała sabotaż i agresywną strategię gromadzenia produktów i dostaw w celu destabilizacji kraju, jednocześnie nawołując do wewnętrznych zamachów stanu i wywierając presję na siły zbrojne, aby go rozmontować. rząd.

Wzrosła wrogość i ataki na demokrację i Allende, a wczesnym rankiem 11 września 1973 r. siły zbrojne przeprowadziły zamach stanu, zabijając zwolenników prezydenta i bombardując Pałac Moneda, gdzie dostojnik przebywał z dostojnikiem. Grupa jego towarzyszy ze straży osobistej i innych towarzyszy z jego rządu, lojalnych wobec mandatu ludu.

Była to planowana akcja, której bezpośrednim celem było obalenie Rządu Jedności Ludowej i niedopuszczenie do mobilizacji sił postępowych na rzecz zmarłego tego pamiętnego dnia Prezydenta, honorowo broniąc demokracji nadanej mu przez naród chilijski.

Od tego czasu wyłoniła się dyktatura wojskowa pod przywództwem Pinocheta, która trwała ponad 15 lat
Brutalne represje i uporczywe prześladowania trwały nadal wobec członków Związku, partii lewicowych i sympatyków demokratycznego i socjalistycznego rządu Allende, niekwestionowanego przywódcy rewolucji, który do końca życia pozostał wierny swoim zasadom.

inne informacje:

Zatrzymano 17 obywateli zamieszanych w przemyt ludzi do Rosji w celu werbowania do wojska (+ wideo)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *