W czwartkowy wieczór sąd rozstrzygnął sześć pozwów wniesionych przez byłych posłów politycznych, społecznych i byłych posłów, którzy uznali procedurę Lasso za bezprawną.
Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie zdecydował o odrzuceniu wniosków o uchylenie decyzji prezesa. (fot. PL)
Trybunał Konstytucyjny Ekwadoru odrzucił w czwartek odwołania od przekrojowego dekretu prezydenta Guillermo Lasso, który w środę rozwiązał parlament i rozpisał przedterminowe wybory.
Sądownictwo rozstrzygnęło w czwartek wieczorem sześć pozwów wniesionych przez politycznych, społecznych i byłych radnych, którzy uznali procedurę Lasso za bezprawną, bo nie zastosowano argumentu niepokojów wewnętrznych.
Jednak Rada Konstytucyjna jednogłośnie zdecydowała o odrzuceniu wniosków o anulowanie decyzji Szefa Naczelnego, ponieważ „nie ma on kompetencji do orzekania w sprawie weryfikacji przyczyny i motywów poważnego kryzysu politycznego i niepokojów wewnętrznych wywołanych lassem”.
Sąd stwierdził, że organ ten „nie ma innej władzy sądowniczej w kraju”.
W ten sposób kostka krzyżowa jest chroniona przed innymi możliwymi decyzjami sądu.
Bez władzy ustawodawczej prezydent Lasso będzie mógł rządzić dekretami wykonawczymi, które zatwierdza tylko sama Rada Konstytucyjna, a Krajowa Rada Wyborcza (CNE) musi w ciągu 90 dni zorganizować wybory parlamentarne.
Przewodnicząca Krajowej Rady Wyborczej Diana Atament zaproponowała 20 sierpnia jako wstępną datę pójścia do urn w pierwszej turze wyborów przewodniczącego i członków rady, natomiast 15 października jako ewentualną drugą turę.
Lasso ujawniło prawdziwe przyczyny śmierci krzyża
Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ujawnił prawdziwe przyczyny krzyża śmierci, który w ten czwartek został sklasyfikowany przez różne grupy społeczne jako środek niekonstytucyjny.
A Laso potwierdził w wywiadzie pokazanym w globalnej sieci telewizyjnej CNN, że wydał dekret uniemożliwiający powrót byłego prezydenta Rafaela Correi do ich kraju, co jest argumentem odmiennym od tego, co podano w oficjalnym ogłoszeniu postępowania, gdyż twierdzi, że jest społecznie poważny. niepokój.
Analitycy zwracają uwagę, że w przypadku przedterminowych wyborów, przewidzianych w dekrecie, największe szanse na wygraną ma właśnie Rewolucja Obywatelska (RC), ruch kierowany przez Koreę, który już pokazał swoją siłę w wyborach sektorowych w lutym ubiegłego roku. .
W wypowiedziach dla CNN Laso stwierdził też, że swoją decyzją nie przerwał cyklu demokratycznego, wręcz przeciwnie, zrobił to jako „akt wielkoduszności”, bo skrócił, zdaniem prezydenta, swój czas kierowania kraju z pozostałych dwóch lat do czterech lub pięciu miesięcy.
Uwagi prezydenta wzbudziły wątpliwości, podobnie jak wszystkie oczy w Ekwadorze były skierowane na Trybunał Konstytucyjny, który w czwartek odrzucił apelacje o zakwestionowanie dekretu śmierci prezydenta Lasso w środę.
W tym sensie były prezydent Ekwadoru Rafael Correa, nawiązując do słów Laso dla CNN, dziwił się, że głowa państwa nigdy nie wspomniała o żadnych wewnętrznych niepokojach, tylko chciała rozwiązać zgromadzenie, by uniknąć dymisji.
Andyjski poseł i RC Virgilio Hernández mówi na Twitterze, odnosząc się do argumentu użytego do zrobienia miejsca dla krzyża śmierci.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”