Trybunał przyznaje tymczasową ochronę wybranemu wiceprezydentowi Gwatemali

Trybunał przyznaje tymczasową ochronę wybranemu wiceprezydentowi Gwatemali

Zespół przejściowy kolejnego rządu potwierdził decyzję Naczelnego Sądu Konstytucyjnego, która została wydana po tym, jak sędziowie dowiedzieli się rano o rozwiązaniu promowanym przez przedstawicieli prawnych urzędnika.

Celem skargi do Sądu Karnego było zaprzestanie ewentualnego aresztowania, a zdaniem prawników tego typu manewr byłby nielegalny, biorąc pod uwagę przysługujący mu immunitet.

Od popołudnia poprzedniego dnia po portalach społecznościowych krąży informacja o możliwym nakazie aresztowania Herrery, co będzie powiązane ze sprawą przejęcia Uniwersytetu San Carlos de Guatemala (Usac).

Przedstawiciel wszczął to śledztwo 16 listopada, prosząc o wycofanie prawa do wstępnego procesu przeciwko Herrerze i prezydentowi-elektowi Bernardo Arevalo ze względu na jego rzekome skutki.

Prokuratura do spraw Zbrodni przeciwko Dziedzictwu Kulturowemu Narodu postawiła im zarzuty ciągłego gwałtu kwalifikowanego, ciągłej grabieży dóbr kultury, ciągłego podżegania do buntu i nielegalnych zgromadzeń.

W związku ze sprawą członkowie Komitetu Śledczego przeprowadzili 31 kontroli w różnych regionach kraju, których celem było odnalezienie 27 osób, wobec których wydano nakazy aresztowania.

W wyniku postępowania tego dnia zatrzymano pięć osób, a później wypuszczono kolejną osobę za kaucją, jednak operacja nadal trwa.

Zdaniem Biura Prokuratora Generalnego ds. Zbrodni przeciwko Dziedzictwu Kulturowemu Narodu Herrera brał udział w przejęciu Kampusu Centralnego USAC, co doprowadziło do zniszczenia siedziby tego kampusu.

Z nagrań wynika, że ​​na miejscu zdarzenia obecny był wiceprezydent-elekt, co zostało powszechnie potępione przez różne organizacje społeczne i studenckie.

Określili manewr posła jako desperacką próbę uniknięcia za wszelką cenę przejęcia władzy wybieralnej, co narusza porządek konstytucyjny.

Przed ogłoszeniem przeciwko niemu wstępnego procesu Arevalo zapewniał, że działania posła wobec członków ruchu Similla są fałszywe i niedopuszczalne.

L/Zn

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *