Trzęsienie ziemi wstrząsa Marokiem, zabijając co najmniej 1037 osób i raniąc 1200 | międzynarodowy

Trzęsienie ziemi wstrząsa Marokiem, zabijając co najmniej 1037 osób i raniąc 1200 |  międzynarodowy

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, potężne trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera nawiedziło Maroko dziś wieczorem o 23:11 (kolejna godzina w kontynentalnej części Hiszpanii), zabijając co najmniej 1037 osób i raniąc 1200 innych, w tym 205 w poważnym stanie. Z kraju. Prowincje i miasta Al Haouz, Marrakesz, Taroudant, Chichaoua i Ouarzazate zostały najbardziej dotknięte trzęsieniem ziemi, ponieważ budynki się zawaliły. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w mieście Ighil, 63 kilometry na południowy zachód od Marrakeszu, na głębokości około 18,5 kilometra.

„Około godziny 23:00 poczuliśmy bardzo gwałtowne drżenie i zdałem sobie sprawę, że to trzęsienie ziemi. Widziałem poruszające się budynki. Ludzie byli zszokowani i przerażeni. Dzieci płakały, a rodzice byli bezradni. Nie mamy żadnej informacji zwrotnej. ” [para reaccionar] „W takiej sytuacji” – powiedział AFP z Marakeszu 33-letni Abdelhak El Amrani. Al-Omrani dodał: „Potem wyszedłem na ulicę, a na zewnątrz było wielu ludzi”. Inny mieszkaniec Marakeszu potwierdził, że wkrótce po trzęsieniu ziemi legendarny plac Dżemaa El Fna był pełen ludzi, którzy próbowali uchronić się przed możliwymi wstrząsami wtórnymi. Trzęsienie ziemi zmusiło setki mieszkańców Marrakeszu do spania na ulicach w ubraniach.

Mieszkańcy miasta zgłosili, że wstrząs trwał kilka minut i uszkodził kilka budynków – niektóre z nich się zawaliły – oraz meczety na Medynie (Stare Miasto). Władze nie pozwoliły obywatelom spacerować wąskimi uliczkami historycznej dzielnicy. Khaled, mieszkaniec okolicy, zwrócił uwagę, że w wyniku trzęsienia ziemi minaret meczetu Bab Aylan runął na ziemię, uszkodzone zostało także wejście do świątyni. W mediach społecznościowych Marokańczycy udostępnili wiele zdjęć i filmów przedstawiających zniszczone i zawalone budynki, z których część została ranna lub najwyraźniej zginęła pod gruzami; Ponadto ludzie wybiegli ze swoich budynków w stanie przerażenia pośród wstrząsów, a gruz spadał na nie, często w wąskich uliczkach.

Według marokańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ranni zostali przewiezieni do różnych ośrodków szpitalnych, a służby ratunkowe kontynuują poszukiwania ocalałych. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych większość odnotowanych zgonów koncentruje się na obszarach wiejskich położonych najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi. I tak dzisiaj o godzinie 10:00 w sobotę (dodatkowa godzina w Hiszpanii kontynentalnej) odnotowano 394 zgony w prowincji Al Haouz, gdzie znajduje się Iguille, podczas gdy liczba zgonów w prowincji Taroudant osiągnęła 271. Zgony miały miejsce w Chichahua ( 91); W Warzazacie (31); Marakesz (13); Oraz w Azilal (11); Agadir (5); W Casablance (3); Oraz w Yusufiyah (1). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych centralizuje wszystkie informacje na temat katastrofy, okresowo aktualizując dane dotyczące ofiar.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

Władze zaapelowały do ​​obywateli o zachowanie spokoju i zmobilizowały siły bezpieczeństwa i ochrony ludności z dotkniętych prowincji, a także zapewniły środki interwencyjne i ocenę szkód. Jak wynika z oświadczenia armii, pilnie wysłano siły zbrojne, aby pomóc ofiarom „w wykonaniu instrukcji króla Mohammeda VI, Naczelnego Dowódcy i Szefa Sztabu Generalnego”. W związku z tym w rejon Al Haouz, który jest najbardziej dotknięty, wysłano różne elementy: zasoby naziemne i powietrzne, zespoły poszukiwawczo-ratownicze, szpital polowy i inne. Zastosowano także drony monitorujące.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w całym kraju, powodując panikę w głównych miastach. Mieszkańcy wyszli na ulice wielu miast, w tym stolicy Rabatu, gdzie nie odnotowano żadnych uszkodzeń obiektów budowlanych. „Nie ma tu zbyt wielu zniszczeń; Więcej paniki” – podsumował sytuację w Essaouirze, ikonie turystycznej położonej około 200 kilometrów od Marakeszu, jeden z mieszkańców. „Ludzie na placach i w kawiarniach wolą spać pod gołym niebem” – powiedział AFP przez telefon.

Marokański Narodowy Instytut Geofizyki odnotował, że „wystąpiły setki wstrząsów wtórnych, ale większość z nich nie była odczuwalna”. Ze swojej strony Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN) poinformował na swojej stronie internetowej o drugim trzęsieniu ziemi o mniejszej magnitudzie, o sile 4,8, w mieście Berrechid.

Nie ma danych o zmarłych Hiszpanach

Premier Maroka Aziz Ajanoush jeszcze się nie stawił. Jak podaje kilka lokalnych portali cyfrowych, król Mohammed VI od początku miesiąca przebywa na wakacjach w Paryżu. Monarcha Alaouite rozpoczął swój letni okres odpoczynku pod koniec czerwca na wybrzeżu w pobliżu Tetouanu, a następnie w połowie sierpnia przeprowadził się do swojej letniej rezydencji w Al Hoceima. Odwiedził także wybrzeże Morza Śródziemnego, gdzie obchodził swoje 60. urodziny. Tego lata tylko dwukrotnie wystąpił publicznie: z okazji Id al-Adha 29 czerwca i miesiąc później, aby wygłosić przemówienie z okazji Dnia Tronu, w którym upamiętniono 24. rocznicę jego śmierci. koronacja.

Hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albarez zaoferował Maroko pomoc, stwierdzając, że nie ma żadnych danych na temat Hiszpanów dotkniętych tą sytuacją. Albaris pojawił się w New Delhi, gdzie uczestniczy w spotkaniach G20. Poinformował Carlos E. Coy. Minister chciał wysłać sygnał „solidarności Hiszpanii do Maroka w tych bardzo trudnych czasach” i zaoferował rządowi Maroka, z którym się kontaktował, pomoc Hiszpanii w poszukiwaniu potencjalnych ocalałych pod gruzami, a także pomoc Hiszpanii w poszukiwanie potencjalnych ocalałych pod gruzami. Aby odbudować dotknięte obszary. W związku z tym Hiszpania zaproponowała utworzenie Wojskowej Jednostki Ratunkowej (UME), która będzie działać w razie potrzeby.

Oficjalnie w Maroku mieszka 18 000 Hiszpanów i na chwilę obecną Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma wiedzy o żadnym Hiszpanie dotkniętym tą sytuacją, choć Paryż potwierdził obecność części osób odbywających podróże turystyczne lub służbowe, które nie podlegają kontroli konsularnej. „Wszystko zaczęło się trząść, a ze środka hotelu zaczął wydobywać się dym, więc musieliśmy uciekać. Potem zobaczyliśmy bardzo ostrą scenę, z wieloma na wpół zawalonymi budynkami i ludźmi na ziemi, w których nie wiedzieliśmy, w jakim stanie ” – wyjaśnił EFE przebywający z wizytą w Marrakeszu Hiszpan Pablo Segarra. Tak było. Paryż wezwał wszystkich Hiszpanów, którzy przybywają tam w celach turystycznych lub zawodowych, a także ich rodziny, aby zadzwonili pod numery alarmowe konsularów, aby mogli im pomóc i zachować je pod kontrolą.

Ze swojej strony hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Ochrony Ludności i Sytuacji Nadzwyczajnych, wcześnie rano uruchomiło Komitet Rządowy ds. Międzynarodowego Wsparcia Ochrony Ludności, aby móc zapewnić natychmiastową reakcję w przypadku, gdyby Marokański władze proszą o pomoc, – donosi Oscar Lopez Fonseca. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeśli wpłynie prośba o pomoc, dwustronnie lub za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, pierwsze hiszpańskie zespoły będą mogły zostać rozmieszczone na miejscu w ciągu kilku godzin.

Konsularne numery telefonów alarmowych Hiszpanii w Maroku

Ambasada Hiszpanii w Maroku opublikowała komunikat ostrzegawczy, aby przypomnieć Hiszpanom, że w razie potrzeby mogą zadzwonić pod numery alarmowe konsularów.

Numer do Konsulatu Generalnego Casablanki, w którego granicach znajduje się miasto i region Marrakesz, to +212 660 48 88 48.

Dodatkowo Konsulat Generalny uruchomił specjalny numer telefonu na tę sytuację: +212 665 80 79 77

Numery telefonów alarmowych pozostałych Konsulatów Generalnych w Maroku to:

  • Rabat: +212 660 91 56 47
  • Agadir: +212 661 08 04 70
  • Larache: +212 666 79 45 59
  • Tanger: +212 661 20 21 35
  • Tetuan: +212661705430
  • Nador: +212 661 76 40 05

Szef rządu Pedro Sanchez złożył kondolencje w związku z trzęsieniem ziemi, podobnie jak wielu międzynarodowych przywódców, takich jak między innymi Ursula von der Leyen, Joe Biden, Emmanuel Macron i Władimir Putin. Ze swojej strony król Felipe VI napisał telegram do Mohammeda VI: „Byłem zszokowany, gdy otrzymałem wiadomość o gwałtownym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto Iguel, w wyniku którego zginęło i zostało wielu rannych. „Chciałbym przekazać Państwu w swoim imieniu oraz w imieniu hiszpańskiego rządu i narodu moje najgłębsze uczucia bólu z powodu tragicznych konsekwencji tej katastrofy, a także nasze kondolencje”.

Maroko jest narażone na częste trzęsienia ziemi w swoim północnym regionie ze względu na swoje położenie pomiędzy płytami afrykańską i euroazjatycką. W 2004 r. co najmniej 628 osób zginęło, a 926 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Al Hoceima w północno-wschodniej części kraju. Trzęsienie ziemi dotknęło także kilka stanów w zachodniej Algierii, jednak władze kraju wykluczyły ofiary lub zniszczenia. Jak podaje Reuters, Algieria, która w 2021 r. zerwała stosunki z Marokiem, otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla lotów przewożących pomoc humanitarną. Prezydencja kraju oświadczyła, że ​​„władze Algierii wyraziły pełną gotowość do zapewnienia pomocy humanitarnej oraz wykorzystania wszelkich zasobów materialnych i ludzkich, aby okazać solidarność z narodem Maroka, jeśli Królestwo Maroka o to poprosi”. W 1980 r. bożki nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,3 w skali Richtera, które dotknęło głównie Algierię: było to jedno z najbardziej niszczycielskich trzęsień ziemi w regionie, w wyniku którego zginęło 2500 osób, a ponad 300 000 zostało wysiedlonych.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe na Facebook I Świergotlub w Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *