Turcja odrzuca oskarżenia Grecji o złe traktowanie migrantów

Wznowienie działalności związanej z paliwami kopalnymi w Danii

„Nie powinieneś być tego świadomy i trochę się wstydzić” – powiedział turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, odnosząc się do oskarżeń.

W ubiegłą sobotę grecki minister ds. migracji Notis Mitarakis zamieścił na Twitterze zdjęcie nagich mężczyzn, rzekomo migrantów uratowanych w rzece Evros, która oddziela oba kraje, i ogłosił dziś, że wniesie sprawę do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prasa grecka donosiła, że ​​migranci, głównie z Afganistanu i Syrii, zapewniali policję, że władze tureckie wywiozły ich do strefy przygranicznej.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wyraził wczoraj zaniepokojenie zdjęciami, które określił jako szokujące, potępił incydent i wezwał do przeprowadzenia pełnego śledztwa.

Ze swojej strony Çavuşoğlu zauważył, że w tak zwanym gorącym powrocie Grecja pozbawia migrantów nie tylko dokumentów, ale także ubrań, o czym kilku uchodźców informowało prasę turecką w lutym i marcu 2020 r.

Minister powiedział, że to naturalne, że Grecja, która ma bardzo długą historię takich naruszeń prawa międzynarodowego, będzie próbowała zdyskredytować Turcję, oskarżając ją o popełnienie tego samego przestępstwa.

Oskarżył również Ateny o „zmodyfikowanie współrzędnych” wypadków na Morzu Egejskim, aby pokazać, że wydarzyły się one na wodach tureckich, oraz oskarżył, że europejska agencja Frontex była zamieszana w tę zbrodnię, jak wynika z krajowych doniesień prasowych.

Oba kraje są uwikłane w wybiórczy spór o różne kwestie, od eksploatacji zasobów naturalnych Morza Egejskiego po kwestie natury kulturowej lub religijnej.

mgt / ehl

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *