Tysiące ludzi w Nowym Jorku żądają zaprzestania paliw kopalnych

Tysiące ludzi w Nowym Jorku żądają zaprzestania paliw kopalnych

Nowy Jork (AFP) – Podczas gdy w tym tygodniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ uczestniczyło ponad 140 światowych przywódców, tysiące ludzi w Nowym Jorku wezwało w niedzielę do zaprzestania stosowania paliw kopalnych w obliczu nadzwyczajnej zmiany klimatu.

Pierwsza poprawka:

3 minuty

„Biden, przestań używać paliw kopalnych”, „Nie możemy jeść pieniędzy”, „Paliwa kopalne nas zabijają”, „Nie głosowałem za pożarami i protestami” – przeczytaj niektóre znaki, które nieśli ludzie w każdym wieku 2 km między 53rd Street a Broadwayem, zanim zakończył się przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych. United.

„Jesteśmy tutaj, aby zażądać od administracji ogłoszenia stanu nadzwyczajnego klimatycznego” – zapytała Analilia Mejía, współdyrektor Centrum na rzecz Demokracji Ludowej, jednej z około 700 organizacji uczestniczących w tej inicjatywie mającej na celu wyeliminowanie tego rodzaju silnie zanieczyszczających paliw. Główną przyczyną globalnego ocieplenia.

Według raportu klimatycznego ONZ opublikowanego w piątek ludzkość musi osiągnąć szczytową emisję dwutlenku węgla w 2025 r., jeśli chce zaradzić kryzysowi klimatycznemu.

Montaż wykonany za pomocą dronów na niebie Nowego Jorku w ramach kampanii uświadamiającej na temat globalnego kryzysu klimatycznego i znaczenia ratowania jednego z płuc Ziemi, Amazonii, z okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbędzie się 15 września , 2023. © Ed Jones/AFP

46-letnia aktywistka pochodzenia meksykańskiego dodała dla Agence France-Presse, że „problem jest na tyle poważny, że musimy się obudzić i podjąć natychmiastowe działania”, przypominając, że „możliwy jest horror”, o czym świadczą gwałtowne zjawiska pogodowe, które miały miejsce w ostatnich miesiącach pokazał. Należą do nich pożary w Kanadzie, na Hawajach i w Grecji oraz wynikające z nich uwolnienie toksycznego dymu, powodzie w Libii czy rekordowe temperatury.

Inna młoda liderka ds. zmian klimatycznych, Nalili Kubo (22 l.), która współpracowała ze szwedzką Gretą Thunberg przy kampaniach uświadamiających, podkreśliła „władzę, jaką mamy jako jednostki”, aby wymagać i zapewniać godną życia przyszłość nie tylko temu pokoleniu, ale także przyszłości. To.”

Zamiast o cokolwiek pytać przywódców, aktywistka po prostu zaprosiła ich, aby „spędzali 24 godziny w jej domu” w południowej Kalifornii, w pobliżu odwiertów naftowo-gazowych.

Młoda kobieta, u której w wieku 19 lat zachorował na raka jajnika i przypisuje to „toksycznemu powietrzu”, którym oddycha, powiedziała Agence France-Presse: „Gwarantuję ci, że po tych 24 godzinach zobaczysz olej inaczej .”

17 września tysiące ludzi demonstruje w Nowym Jorku, żądając zaprzestania paliw kopalnych, głównej przyczyny zmian klimatycznych.
17 września tysiące ludzi demonstruje w Nowym Jorku, żądając zaprzestania paliw kopalnych, głównej przyczyny zmian klimatycznych. © Leonardo Munoz/AFP

„Nasze życie jest zagrożone” – ostrzegł.

Stan Kalifornia w USA złożył w piątek pozew przeciwko pięciu największym koncernom naftowym na świecie, utrzymując, że spowodowały one szkody o wartości miliardów dolarów i oszukały ludzi, bagatelizując ryzyko klimatyczne związane z paliwami kopalnymi.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres wezwał do zorganizowania w dniu 20 września podczas Zgromadzenia Ogólnego szczytu dotyczącego ambicji klimatycznych, w którym ma uczestniczyć ponad 140 przywódców i dzięki któremu ma nadzieję przyspieszyć działania rządów, przedsiębiorstw, finansów, władz lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego, aby zmniejszyć… Od tego problemu.

„Historia zapamięta ich działania lub bierność… i jeśli będziemy mieli szczęście, ludzie będą tutaj, aby pamiętać, co (światowi przywódcy) zrobili na tym szczycie” – rzuciła im wyzwanie Mejía.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *