Walencja (PE). Potwierdza to Centralna Jednostka Operacyjna (UCO) ds. Przestępstw Gospodarczych Gwardii Cywilnej Marcusa Benaventabyły dyrektor wymarłej spółki publicznej Imelsa i „uzależniony od pieniędzy”, przekierowywał pieniądze z prac na polach trawnikowych i zebrał łapówki w wysokości 79 963 euro.
Świadczy o tym raport przesłany przez UCO do Sądu Śledczego nr 18 w Walencji, w ramach głównej części tzw. sprawy Imelsy. Jest to kompleksowy raport dotyczący procedur związanych z planem inwestycyjnym w sportowe obiekty ze sztucznej trawy.
Gwardia Cywilna zwraca uwagę w swoim raporcie, do którego dotarła Europa Press, że po zbadaniu faktów można stwierdzić, że na bardzo wczesnym etapie opracowywania planu obiektów sportowych firma przeprowadziła szereg kontaktów i spotkań z różnymi członkami administracja publiczna zaangażowana bezpośrednio lub pośrednio Bezpośrednie przetwarzanie akt.
W wyniku tych kontaktów zbadano, w jaki sposób specyfikacje techniczne przedłożone przez to przedsiębiorstwo mogłyby zostać przeniesione do przepisów technicznych regulujących następnie różne przetargi, co zdaniem policji mogło oznaczać ograniczenie konkurencji przez firmy, które mogłyby obsłużyć oferentów oferujących sztuczną murawę do jej zainstalowania.
W zakresie sporządzania specyfikacji Gwardia Cywilna wykazała pewne podobieństwa lub podobieństwa z tymi, które regulują procedury stosowane w spółce publicznej Ciegsa, której dyrektorem był wówczas Czapka Catorla. Wśród tych podobieństw jest grupowanie różnych przedsiębiorstw w grupy, ograniczanie strat ekonomicznych czy stosowanie kryteriów dotacji, które stanowią kryteria wypłacalności.
Konkretnie, w ramach Planu Inwestycji Obiektów Sportowych, promowanego, zarządzanego i wdrażanego przez Radę Hrabstwa Walencji, przetargi były przeprowadzane w różnych fazach, aw każdej z nich zostały również przedstawione różne grupy. Te grupy z kolei opracowały zestaw prac do wykonania w różnych lokalizacjach, w przypadku boisk do piłki nożnej 11-osobowej, 7-osobowej czy kortów tenisowych.
Trzy z tych plików zostały przyznane dwóm firmom, które Benavent określił jako te, które miały mu dać prowizje z powodu nagród określonych w programie.
Oprócz budowy i, w niektórych przypadkach, szkicowania różnych projektów ujętych w planie, Emilsa ubiegała się również o zarządzanie budową oraz koordynację BHP.
Dokładnie w odniesieniu do tych umów analiza przeprowadzona przez Gwardię Cywilną wykazała wyraźne istnienie szeregu usług, za które spółka Imelsa zostałaby obciążona dwukrotnie i za które zostałaby zapłacona: w szczególności usługi związane z technicznym zarządzaniem pracami na korcie tenisowym Benyargo. I 11 boisk piłkarskich w Miramar i Benirredrá oraz kryte baseny w Canals i Enguera.
Techniczne zarządzanie pracami mogło być skutecznie przeprowadzone przez firmę, ale faktury wystawiły dwie inne firmy najwyraźniej nie świadczące tych usług. Kwota analizowanych w tym sensie faktur wynosi 108 785,97 euro.
W tym samym czasie te dwie ostatnie firmy dokonały płatności na rzecz firmy Benavent, Berceo Mantenimientos, w wysokości 79 963,88 euro w ramach szeregu transakcji prawnych związanych z jej rzekomo fikcyjną ekspansją biznesową w Polsce i Algierii.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”