++ Ukraina: Rosja umieszcza system rakietowy na Białorusi ++ | świat | Dr..

Wszystkie aktualizacje są w czasie środkowoeuropejskim (CET).

07:28 | lub

Wiceminister obrony Hanna Maliar w wywiadzie telewizyjnym przygotowanym przez agencję informacyjną Ukrenform poinformowała dziś, że Rosja używa terytorium Białorusi do umieszczania i magazynowania systemów rakietowych.

„Siły rosyjskie aktywnie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie, przenosząc swoje systemy rakietowe do regionu Hummel” – powiedział wiceminister.

07:16 | Ukraina mówi, że Rosja na razie zapomina o Kijowie

Na razie siły rosyjskie porzuciły okupację Kijowa i koncentrują się teraz na ataku na port Mariupol nad Morzem Azowskim, wynika z raportu wydanego dziś rano przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mówi część armii ukraińskiej, która została rozmieszczona pod koniec trzydziestego – szóstego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W oświadczeniu stwierdzono, że armia rosyjska „skoncentrowała się na kontynuowaniu ofensywy na miasto Mariupol”, zaznaczając, że Moskwa wykorzystuje wojska przeniesione z Abchazji, jednej z samozwańczych republik gruzińskich, której niepodległość uznaje Rosja.

06:50 | Japonia odmawia płacenia za gaz w rublach i kontynuuje negocjacje

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w piątek, że Japonia nie będzie płacić za zakupy gazu z Rosji w rublach, po upływie terminu ostrzeżenia jego kraju dla „nieprzyjaznych” nabywców, by płacili w lokalnej walucie lub grozili zawieszeniem kontraktu.

„Zgodnie z ustaleniami na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów energetyki G7, odmówiliśmy” – powiedział Kishida w piątek, zapytany o wpłatę w rublach, o którą poprosiła Moskwa na sesji parlamentarnej.

Szef japońskiej władzy wykonawczej, który nie udzielił żadnych informacji o stanie kontraktów energetycznych z Federacją Rosyjską, zauważył, że negocjacje w tym zakresie są nadal otwarte i wskazał, że przyjmie „odpowiednie środki”, nie wypowiadając się . Więcej szczegółów.

Ściana z plakatami przebranymi za prezydenta Rosji Władimira Putina zasłania ścianę w Warszawie, stolicy Polski.

02:57 | Trudeau chce wycofania Putina ze szczytu G20 w Indonezji

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w czwartek, że G20 powinno uniemożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi udział w szczycie grupy w połowie listopada, i przekazał to prezydentowi Indonezji Joko Widodo, który w tym roku przewodniczy Klubowi Narodów. .

Trudeau oświadczył, że obecność Putina na szczycie G20 uczyni spotkanie 20 największych gospodarek świata „bezproduktywnym” i że rosyjski przywódca będzie musiał ponieść konsekwencje inwazji na Ukrainę.

„Władimir Putin nie może po prostu siedzieć przy stole i udawać, że wszystko jest w porządku” – powiedział Trudeau, dodając, że za śmierć i zniszczenie na Ukrainie odpowiedzialny był rosyjski prezydent. „Nielegalna inwazja” na Ukrainę szkodzi światowej gospodarce i ogranicza wzrost wszystkich krajów, więc Rosja nie jest „konstruktywnym partnerem” w radzeniu sobie z kryzysem gospodarczym.

02:40 | Zaufanie biznesu w Japonii pogarsza się z powodu wojny

Bank Japonii (BoJ) poinformował dziś, że zaufanie przedsiębiorców do rozwoju japońskiej gospodarki po raz pierwszy od siedmiu kwartałów pogorszyło się pod wpływem wojny na Ukrainie i rosnących cen surowców.

Nowy scenariusz geopolityczny, w którym dużą rolę odgrywa energetyka, podniósł również koszty dostaw, a także surowców, co budzi duże obawy o ich wpływ na działalność gospodarczą.

02:31 | Zełenski poniża dwóch ukraińskich generałów jako „zdrajców”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdegradował dwóch generałów „za złamanie przysięgi lojalności wojskowej wobec narodu ukraińskiego” na podstawie dyscyplinarnego statusu Sił Zbrojnych.

W swoim zwykłym conocnym orędziu ukraińskiej prezydentury Zełenski ogłosił, że podjął tę decyzję w sprawie „wrogich bohaterów. Teraz nie mam czasu, aby zajmować się wszystkimi zdrajcami. Ale stopniowo wszyscy zostaną ukarani”.

Nie są już generałami – powiedział były szef Głównego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Naumow Andriej Ołechowicz, a były szef Urzędu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie chersońskim Kriworuchko Serhij Ołeksandrowicz.

01:13 | Gerard Depardieu, były fan Putina, potępia „niedopuszczalne odchylenia”

Francuski aktor Gérard Depardieu, który do niedawna był fanem Władimira Putina, potępił w czwartek „szalone i niedopuszczalne zapędy” rosyjskiego prezydenta.

W oświadczeniu Depardieu powiedział, że przekaże „ukraińskim ofiarom tej tragicznej bratobójczej wojny” na koncerty, które odbędą się w dniach 1-3 kwietnia w teatrze Champs-Elysees w Paryżu.

Święta bestia francuskiego kina wezwała już 1 marca, sześć dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, „złożyć broń i negocjować”. Depardieu uzyskał rosyjski paszport w styczniu 2013 r., w kontekście sporów z polityką fiskalną prezydenta Francois Hollande’a. Od tego czasu chwali się swoją nową ojczyzną, Rosją, jako „wielką demokracją”, chwalił Putina, porównując go do papieża Jana Pawła II.

01:00 | Argentyna wyśle ​​więcej pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy

Argentyński rząd poinformował w czwartek, że koordynuje sfinalizowanie nowej wysyłki pomocy humanitarnej do Polski dla ukraińskich uchodźców uciekających ze swojego kraju po rosyjskiej inwazji.

Według argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nowa przesyłka wyleci w przyszłym tygodniu lotem udostępnionym bezpłatnie przez reżysera filmu i pilota linii lotniczych Enrique Pinheiro.

W piątek w katedrze Santa Maria del Patrosinho w Buenos Aires zespół cywilnych wolontariuszy ze stanu argentyńskiego będzie organizować datki, które zostaną wysłane do Warszawy, a stamtąd na pogranicze polsko-ukraińskie.

00:57 | Zbiory zbóż na Ukrainie mogą zostać zmniejszone o połowę

Pola zniszczone lub zbombardowane, robotnicy wyruszyli do walki, zniszczona logistyka: Mykoła Solski, minister rolnictwa Ukrainy, ostrzegał, że rosyjska inwazja może zmniejszyć o połowę plony zboża na Ukrainie, krytyczne dla światowej żywności.

Sulsky ostrzegł, że chociaż w ubiegłym roku Ukraina zebrała rekordowo 106 milionów ton zboża, w tym roku liczba ta będzie „od 25 do 50 procent” niższa. „To optymistyczna prognoza” – dodał.

Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła przemysłem rolnym tej byłej republiki sowieckiej, słynącej z bardzo żyznej czarnej ziemi, która była czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie i trzecim co do wielkości eksporterem pszenicy. Część regionów jest niedostępna, zwłaszcza na żyznym południu (Cherson, Zaporia, Odessa itp.), ponieważ znajdują się w środku działań wojennych.

jc (afp, efe)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *